Rožlin za lepo barvo
"Med vrtnimi cvetlicami pač ne smemo pogrešati rožlina. Ko je dobra narava obarvala te živo pisane cvetove, je z barvo v sleherni cvetni list kanila kapljico zdravilnega soka," je o rastlinici, ki blesti v različnih barvnih odtenkih, najbolj pa v temno škrlatno rdečem, pred stoletjem in pol zapisal čislani župnik in zdravilec Sebastian Kneipp. Rožlin, ki daje čajem in napitkom v prvi vrsti lepo barvo, je med drugim pomočnik pri ohranjanju gladke, mladostne in voljne kože.
Gremo v litijo …
Rožlin (Althaea rosea) naj bi bil prvotno doma nekje na Orinetu, a že dolgo jemlje navdušene poglede tudi po Stari celini. Na vrtu si ga je posadil že srednjeveški človek, v toplejših predelih pa se je iz vrtov razširil tudi v naravo. Popel, litija ali meček je nekaj poljudnih imen, ki jih je rožlinu nadel slovenski človek. Rad je imel to postavno rastlino s skoraj dva metra visokim steblom in kar do deset centimetrov širokimi cvetovi različnih barvnih odtenkov – od rožnatih, škrlatnih, rdečih, vijoličastih, črno rdečih, črno rjavih, do kremasto rumenih in belih. Ko je rožlin poleti v vsej svoji lepoti cvetel v domačem vrtu, so naše babice sproti trgale cvetove in jih na hitro posušile, da so ohranili svojo močno barvo.
Slezov sorodnik
Že na prvi pogled opazimo, da mora biti rožlin v sorodu z navadnim slezom (Althaea officinalis) in gozdnim slezenovcem (Malva sylvestris), saj jima je precej podoben. Vse tri uvrščamo v družino slezenovk, ki slovijo predvsem po tem, da vsebujejo obilo sluzi. Nekateri imajo rožlin le za okrasno rastlino, za zdravilno rabo pa raje naberejo slez in slezenovec, čeravno naj bi vsi trije imeli enake zdravilne učinkovine.
Rožlinove sopare
Že prej omenjeni Sebastian Kneipp je bil prepričan, da čaj iz rožlinovega cvetja, posebej iz cvetja črnega rožlina, zdravi bolezni v vratu in mehča zasluzenost v prsih. Še bolj zaleže, če ga mešamo z lučnikom (Verbascum). Hvalil je tudi rožlinove sopare, bodisi za vdihavanje ali za ušesa.
Proti kašlju
Že naše babice so ugotovile, da cvetni listi temnocvetnih oblik rožlina dajo čajem in napitkom posebno lepo barvo, poleg tega pa lahko učinkovito pripomorejo k pomirjanju kašlja. Cvetovi namreč vsebujejo obilo sluzi, ki blažijo katarje zgornjih dihalnih poti in kašelj. Pripomorejo tudi k pospešenemu izločanju seča in ledvičnih kamnov. Z rožlinovim čajem so svoj čas celili rane in zdravili vnetja in čire na želodcu. Rožlin lahko služi tudi za grgralo pri vnetjih v ustih in grlu. Obkladke uporabljamo pri kožnih vnetjih, pri srbeči in suhi koži ter za ohranjanje gladke, mladostne in voljne kože.
Pripravimo preliv
Zdravilne rastline, ki vsebujejo sluzi, pripravimo na hladen način. Tako storimo tudi z rožlinom, ki ga pripravimo v obliki preliva: dve žlički cvetnih listov namočimo v hladno vodo in pustimo, da stoji nekaj ur. Pred pitjem napitek segrejemo do primerne temperature. Rožlin le redko uporabljamo za samostojen čaj, pogosteje ga dodajamo prsnim ali kakšnim drugim čajnim mešanicam.