Zahtevajo rekonstrukcijo vlade
V tednu po trojnem referendumu v politiki ni dramatičnih sprememb, govorijo o potrebi po rekonstrukciji vlade.
Ljubljana - Kot je napovedal že aprila, je dan po referendumu odstopil minister za visoko šolstvo in znanost Gregor Golobič, ki je že tedaj zahteval, naj se umaknejo vsi trije vodje koalicijskih strank in se začnejo pogovarjati o rekonstrukciji vlade. Vlada ne uživa visoke podpore, njena verodostojnost je prizadeta, je po referendumu dejal predsednik države Danilo Türk, ki za naprej vidi dve možnosti: predčasne volitve (ki po njegovem ni idealna in na prvem mestu) ali temeljito rekonstrukcijo vlade, kakršna bo kredibilna in vredna zaupanja.
Premier Borut Pahor pa je po padcu pokojninske reforme na referendumu napovedal nov krog pogajanj s socialnimi partnerji in pričakuje, da bodo vendarle prišli do dogovora o njej. Sestal se je tudi s poslanci svoje stranke SD, kjer mu niso odrekli podpore. Pahor je še dejal, da v državi ni politične krize, ocene bonitetnih hiš in OECD pa kažejo, da denar za zdaj ne bo dražji, pač pa pričakujejo še bolj drastično reformo. Država ima pripravljene ukrepe za naprej, posledice padca pokojninske reforme utegne reševati z rebalansom proračuna in s spremenjenim intervencijskim zakonom (novega ne bi sprejemali, ker bi šel verjetno spet na referendum), s katerim pa po Pahorjevih besedah ne želijo škodovati ljudem, temveč »popraskati po zadnjih kotičkih stroškov v državi«. Stroške države nameravajo zmanjšati z omejitvijo zaposlovanja v javni upravi.
Sam ostaja na položaju, v največji koalicijski stranki pa pričakujejo odločitve političnih partnerjev, ali so še pripravljeni ostati v koaliciji in ali podpirajo rešitve za blažitev posledic padca pokojninske reforme.
O tem so v organih koalicijskih partneric Zares in LDS govorili v sredo. Gregor Golobič napoveduje, da stranka Zares ne bo več sodelovala v vladi, če vodilna stranka SD v dveh tednih ne predlaga temeljite rekonstrukcije vlade in določi prednostnih nalog do konca mandata. To pomeni, da se morajo zamenjati vsi ministri. Tudi predsednica LDS Katarina Kresal zahteva rekonstrukcijo vlade, ki naj ostane levo sredinska, trenutno stanje v državi pa ocenjuje kot politično krizo. O tem priča pet izgubljenih referendumom v zadnjih mesecih in možnost, da vlada izgubi še dva, prav tako nizka javno mnenjska podpora. V LDS so se pripravljeni odreči ministroma, Kresalova pa pravi, da ob rekonstrukciji vlade ne sme biti svet noben položaj, vključno s premierovim. V koalicijskih partnericah ne želijo govoriti o tem, kdo bi bil novi mandatar, češ da ga je dolžna predlagati največja vladna stranka SD.