Revizije Bohoričevih poslov ne bo
Skupščina Save je odločila, da poslov, zaradi katerih je Sava zabredla v stomilijonsko izgubo, ne bodo podrobno pregledovali. Prejšnja uprava je prejela razrešnico, naloga nove pa je dezinvestiranje.
Kranj – Skupščina je nekdanji upravi Save z Janezom Bohoričem na čelu podelila razrešnico za poslovanje v letu 2010, zanjo pa je glasovala komaj dobra polovica lastnikov. Bilančni dobiček Save v višini 6,5 milijona evrov po sklepu skupščine delničarjev ostaja nerazporejen, skupščina pa je s 55 odstotki tudi zavrnila sklep KAD-a, SOD-a in Društva MDS o reviziji posameznih poslov skupine Sava v zadnjih petih letih. Ker sklep ni bil sprejet, je Društvo MDS najavilo izpodbijanje tega (in več drugih) sklepa, nato je revizijo predlagalo še Vseslovensko društvo malih delničarjev (VZMD).
»Prizadevali smo si za podporo posebne revizije, kar nam kljub prej obljubljeni podpori ni uspelo,« je povedal Kristjan Verbič, predsednik VZMD. Predlagal je, da bi revidirali posle zadnjih petih let v vrednosti nad sedem milijonov evrov, saj naj bi bilo sicer breme za družbo preveliko, nekateri pa namigujejo, da je bil predlog usklajen s prejšnjo upravo, saj po tem predlogu ne bi pregledali niti poslov z Merkurjem niti z družbami Staneta Valanta. V združenju so nezadovoljni tudi z menjavo v nadzornem svetu: Marjana Pogačnika in Tomaža Toplaka sta zamenjala Robert Ličen in Aleš Skok, v njem pa ni predstavnika malih delničarjev.
»Lansko poslovanje ni bilo ugodno, saj je Sava poslovala negativno iz več razlogov, še najbolj zaradi slabitev večjih finančnih naložb,« pravi predsednik nadzornega sveta (NS) Miran Kalčič. NS se je odločil za menjavo v upravi, za strokovnjake, ki bi zagotovili večji likvidnostni mir, reprogramiranje dolgov, več se bodo ukvarjali s prestrukturiranjem Save. »Navodila upravi so konkretna: zagotoviti likvidnost, razbremeniti zadolženost, povečati kapital v pasivi bilance oziroma spremeniti ročnost kreditov in se v tem trenutku omejiti zgolj na odplačevanje obresti.«
Matej Narat, predsednik uprave Save, ki je svojo ekipo dokončno dobil šele v začetku tedna, pravi, da bodo vizijo in strategijo družbe pripravili do jeseni, prodaja Savinega deleža v Abanki Vipa (za zagotavljanje likvidnosti in razbremenitve zadolženosti) pa teče po načrtih. »Verjamemo, da imamo resnega investicijskega bankirja, ki bo prodajo opravil profesionalno, še posebej, ker je tudi Zavarovalnica Triglav (drug največji lastnik Abanke, op. a.) izbrala svetovalca za prodajo. To pomeni, da so na voljo več kot tri četrtine Abanke, pa vendar: danes trg ni likviden za takšne prodaje,« pravi Narat.
Za likvidnost, s tem pa prihodnost Save je nujna tudi nova ročnost posojil, saj več kot polovico od štiristotih milijonov evrov dolga zapade v prihodnjih dveh letih (na leto ustvari Poslovna skupina Sava okoli dvesto milijonov evrov prihodkov in ima okoli tristo milijonov evrov kapitala). »Razmerje med dolgom in kapitalom je porušeno, zato je dezinvestiranje nujno. Nič ni svetega, prodali bomo vse, kar je mogoče,« je še povedal predsednik uprave in tudi, da je v zaključni fazi izbira svetovalca za prodajo delov turistične divizije. Lanska izguba Poslovne skupine Sava v višini skoraj sto milijonov evrov gre predvsem na račun slabitev finančnih naložb, od tega gre večina na račun propadle naložbe v Merkur, letošnja (v prvih treh mesecih) pa tudi na račun padca vrednosti pridruženih (Valantovih) družb. Matej Narat je v začetku tedna kupil 117 delnic Save.