Medena detelja proti oteklim nogam
Medena detelja lajša vnetje ven in motnje, ki spremljajo kronično vensko oslabelost.
Zadnjič mi je novopečeni zeliščni privrženec, ki ga med drugim muči občutek težkih in oteklih nog, navdušeno razlagal, da bo medeno deteljo na travniku mimogrede odkril, češ če je medena, jo bo pa ja takoj zavohal. Malce sem mu skalila veselje z novico, da rastlinica večino prijetnega medenega vonja dobi šele med sušenjem. Prepričana sem, da bo mestni gospod v prihajajočih dneh kljub temu brez večjih zapletov prišel do želene rastlinice, ki lajša vnetje ven in motnje, ki spremljajo kronično vensko oslabelost, denimo boleče in težke noge, nočne krče, srbenje in oteklino. Na mah jo bo prepoznal po značilnih, v grozd oblikovanih rumenih cvetovih.
Medeno deteljo (Melilotus officinalis) nabiramo po travnikih, njivah in ob poteh med junijem in septembrom. Trgamo cvetoče zelišče, ki svojo učinkovitost doseže šele med sušenjem, sveže pa je bolj malo vredno.
Prisili telo, da izloča več znoja in seča
Skoraj bi rekla, da so naše babice posušeno medeno deteljo (Melilotus officinalis) pogosteje kot v zdravilne čaje metale v omare z oblačili, da bi se z njihovo pomočjo enkrat za vselej odkrižale uničevalcev perila, moljev. A zdravilni sloves je uživala že v antiki. Že Hipokrat je hvalil njene moči pri odpravljanju čirov. Naši predniki so medeno deteljo v obliki čaja ali pa mazila na osnovi svinjske masti uporabljali kot sredstvo proti krčnim žilam, zlati žili in oteklim nogam. Z medeno deteljo so polnili tudi blazinice in jih marljivo polagali na otekline in vnete sklepe. Čaj medene detelje so pili pri obolenju ledvic, saj pospešuje izločanje seča in deluje antiseptično. Z njim so krepili tudi živce, se zoperstavljali nespečnosti in spodbujali izkašljevanje. Izkoriščali so tudi njene moči, da prisili telo k izločanju več znoja in seča. Namakali so jo še v olje in z njo preganjali glavobol in migreno.
Proti krvnim strdkom
Z raziskavami so potrdili, da zel medene detelje vsebuje učinkovine, zlasti kumarine in flavonoide, ki delujejo predvsem na vene in lajšajo težave pri motenem venskem perifernem obtoku. Pripravki zeli medene detelje naj bi krepili stene ven, blažili njihova vnetja ter preprečevali nastanek oteklin. Zmanjševali naj bi tudi prepustnost žilne stene in na ta način pospeševali pretok krvi skozi vene. Medena detelja se zadnje čase pogosto omenja kot sredstvo, ki zmanjšuje nastajanje krvnih strdkov. Po pripravkih iz medene detelje, naj si bodo v obliki čaja, gelov, krem, tablet, kapsul …, sezimo pri občutku težkih in utrujenih nog, po dolgotrajni hoji in stanju, pri oteklih nogah, srbenju nog in nočnih krčih v mečih. Lajšali bodo tudi vnetje in bolečino pri krčnih žilah in hemoroidih. Skratka, zel, ki je po delovanju precej podobna divjemu kostanju.
Zmerno in po pameti
Čaj navadno pripravimo kot poparek: dve žlički posušene in drobno narezane cvetoče zeli poparimo s skodelico vrele vode ter po desetih do petnajstih minutah precedimo. Pri omenjenih težavah pijemo po dve do tri skodelice čaja na dan ali čaj uporabimo za obkladke pri hemoroidih, vnetjih sklepov in revmatičnih bolečinah. Pri uporabi medene detelje se moramo natančno držati navedenih količin, kajti v večjih količinah je kumarin strupen in povzroča glavobol in bruhanje.