Deseti Frankofonski festival
Na jubilejnem Frankofonskem festivalu v Kranju se je v pesmi, plesu in igri predstavilo kar 600 slovenskih učencev, ki se učijo francoščino.
Športna dvorana ekonomske gimnazije ESIC Kranj je minuli petek gostila jubilejni, deseti Frankofonski festival, ki sta ga priredila Osnovna šola Orehek in Slovensko društvo učiteljev francoščine. Na tradicionalnem srečanju se je zbralo šeststo učencev iz vse Slovenije, ki se učijo francoščino, kar je največ doslej. Začetki festivala pred desetimi leti so bili skromni, a prisrčni, v avli OŠ Orehek pa je tedaj nastopilo trideset učencev, se spominja pobudnica Frankofonskega dne Hilda Zalokar. Zdaj že upokojena učiteljica je letos po enoletnem premoru znova prevzela koordinacijo festivala: »Glavni namen je spoznavanje učencev, ki se učijo francoščino oz. se jo še nameravajo, ter njihovih mentorjev in staršev. S festivalom želimo čim več Slovencev navdušiti za francoski jezik in kulturo, poleg tega pa gostom predstavljamo Kranj, letos jih je šestdeset obiskalo kranjske rove.«
Nastopajoči na festivalu so peli francoske pesmi in šansone, plesali so na francoske popevke, recitirali pesmi, igrali so skeče in pravljice … V dve in pol urnem programu so se predstavili tudi učenci osmih gorenjskih šol: Orehek, Stražišče, France Prešeren Kranj, Prežihovega Voranca Jesenice, Škofja Loka – Mesto, Žiri, Naklo in Trzin. »Še posebej so navdušili trzinski četrtošolci s Sneguljčico. Predstava je bila odlična, izdelali so krasne kostume in kulise, skratka pravo gledališče. Nastopili so zadnji, saj smo želeli program skleniti z udarno točko,« jih je pohvalila Zalokarjeva.
V desetih letih je sicer na festivalu sodelovalo 76 šol, od tega dvajset z Gorenjskega. Zadnja leta francoščino poučujejo na okoli 80 slovenskih šolah. »Žal je zanimanje v zadnjih dveh, treh letih nekoliko upadlo, saj so mnoge učence očarale španske nadaljevanke. Naše letošnje srečanje je, vsaj upam, dokaz, da španščina in francoščina lahko uspevata na isti šoli. Veliko si obetam tudi od uvedbe drugega tujega jezika v četrtem razredu, saj bo učencem na voljo tudi francoščina,« pravi Zalokarjeva.
Stražiški osmošolki Tjaša Augustinčič in Urška Rahonc se francoščino učita drugo leto. »Francoščina je zelo lep in uporaben jezik,« pravi Tjaša. »Meni se zdi zelo nežen jezik, ni tako težak, kot nekateri mislijo,« je dodala Urška. Tuji jeziki obe zelo zanimajo, z učenjem francoščine pa nameravata nadaljevati tudi v srednji šoli. Šestošolka Tita Florjančič z Orehka je francoski krožek obiskovala že od prvega do tretjega razreda, zaradi drugih obveznosti ga je za nekaj let opustila, letos pa se mu je znova pridružila. »Ni mi žal, francoščina je res dober jezik. Rada bi bila turistična vodička,« pravi Tita, ki je h krožku pritegnila še sošolko Kajo Kurnet. »Zelo je zabavno, učenje pogosto poteka preko iger, nikoli ni dolgočasno. Rada bi veliko potovala, zato se želim naučiti še kakšnega tujega jezika,« nam je zaupala Kaja. Šestošolki z Orehka sta pred kratkim s šolo obiskali tudi Francijo. »Bilo je nepozabno. Bili smo v Parizu, videli smo Eifflov stolp, z ladjico smo se vozili po reki Seni …,« sta obujali spomine.