Hitler naj bi za središče nove vere izbral prav Bled. Skupaj z vodjo SS Heinrichom Himmlerjem naj bi načrtovala ogromno svetišče v čast starogermanskemu bogu Votanu. (Foto: arhiv RTV Slovenija)

Bled bi bil lahko postal prestolnica nove vere

Po pričevanju nekdanjega obveščevalca Jožeta Jana - Iztoka naj bi Bledu med drugo svetovno vojno nastajala Hitlerjeva biblija ter načrti za ogromno nacistično svetišče na otoku.

Jan v svojem dnevniku med drugim opisuje izjemno gospo Van Straaten, ki je prek Bleda iskala zvezo s Kominterno v Moskvi. Janu naj bi prinašala informacije o nemški raketni bazi, o proizvodnji sintetičnega bencina in celo podatke o skrivnostnem jedrskem raziskovalnem centru na polotoku Rügen, kjer naj bi Hitler izvajal jedrske poskuse. Jan naj bi podatke predal ruski misiji, leta 1945 pa naj bi Sovjeti prav na podlagi teh informacij zasedli Rügen ter tako dobili jedrsko tehnologijo in uravnotežili svetovno razmerje moči.

Bled – Sredi leta 1945 so partizani začeli prazniti nacistični verski inštitut, ki je imel v letih 1944–45 sedež v Bonačevi vili na Bledu. Zaplembo celega tovornjaka listin, pergamentov in starih knjig je vodil medvojni partizanski obveščevalec Jože Jan – Iztok. Ta naj bi med dokumenti našel tudi prav posebno knjigo: ročno izdelano in vezano v usnje, v njej pa naj bi bili opisi religioznih ritualov religije, ki bi po zmagi fašizma zavladala svetu. V knjigi naj bi bili opisani obredi porok, slavij in krvnih priseg, s katerimi bi Nemci med »arijsko plemstvo« inicirali nacistične izbrance. Vsebovala pa naj bi tudi načrte, po katerih naj bi nacisti na Blejskem otoku podrli Marijino cerkev in na njenem mestu postavili neopogansko svetišče v čast starogermanskemu bogu Votanu. Na otok naj bi, po Janovih poročilih, nameravali zgraditi celo most.

Kot piše Jan v svojih dnevnikih, je knjigo, ločeno od drugega gradiva, posebej poslal v ljubljansko Narodno in univerzitetno knjižnico. A tam se je za njo izgubila vsaka sled.

Zaplembo nacističnega "svetega pisma" je Jan natančno popisal v obveščevalskem dnevniku in prav nanj je v okviru svojih podvodnih arheloloških raziskav, v katerih je v Blejskem jezeru iskal medvojni šifrirni stroj Enigma, v osemdesetih letih naletel arheolog Andrej Gaspari. O svojem odkritju je dr. Gaspari leta 2008 objavil članek v reviji Vojaška zgodovina, naključno najdeni prispevek pa je spodbudil scenarista in režiserja Miha Čelarja, da se je lotili iskanja knjige in snemanja dokumentarnega filma. Sledenje izgubljene biblije, kakor ga opisuje dokumentarec z naslovom Hitlerjeva biblija, se je začelo v arhivih Udbe in se nadaljevalo v NUK-u, arhivu Zavoda za invalidsko in pokojninsko zavarovanje ter brskanju po dokaj neznanem fondu bogate nacistične literature, ki jo še vedno hranijo v arhivih Inštituta za novejšo zgodovino.

Knjige nikoli niso našli in Janovih trditev neizpodbitno niso mogli dokazati, čeprav ustvarjalci filma, scenarist in režiserja Miha Čelar ter producent Tomaž Grubar zaradi številnih posrednih dokazov verjamejo, da je v resnici obstajala.

Filmska zgodba igrano dokumentarnega filma, v katerem nastopajo tudi nekateri gorenjski ljubiteljski igralci, je rekonstrukcija Janovega obveščevalskega dnevnika in raziskovalno-dokumentarna pripoved o iskanju izginule knjige. Dokumentarni film Televizija Slovenija premierno predvaja prav danes, v torek, 24. maja.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 11. julij 2020 / 11:29

Velik skok števila okuženih

Ljubljana – V petek smo v Sloveniji zabeležili kar 34 novih okužb s koronavirusom, kar je še enkrat več kot dan prej. Opravljenih je bilo 1159 testiranj, v bolnišnici se zdrav...

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / četrtek, 9. april 2020 / 19:26

Zamik položnic za komunalni prispevek

Žirovnica – Na Občini Žirovnica so se odločili, da v času epidemije ne bodo pošiljali položnic za obročno odplačevanje komunalnega prispevka za naknadno opremljanje zemljišč s kanalizacijo. Pogodbe...

Gorenjska / četrtek, 9. april 2020 / 19:25

Domovi pripravljeni na ukrepe

V domovih za starejše, kjer je tveganje za okužbo s koronavirosom trenutno največje, se pripravljajo na izvedbo navodil, ki jih je izdalo ministrstvo za zdravje. V Skupnosti socialnih zavodov se z vse...

Bohinj / četrtek, 9. april 2020 / 19:23

Ogrožena delovna mesta

Skupnost Julijskih Alp je predlagala ukrepe za omilitev posledic epidemije na področju turizma.

Domžale / četrtek, 9. april 2020 / 19:21

Nevarni prehod so dodatno zavarovali

Železniški prehod Jarše Rodica so dodatno zavarovali z zaporo.

Gorenjska / četrtek, 9. april 2020 / 19:21

Karanteno »meri« tudi Google

Po podatkih tehnološkega podjetja Google se Slovenci v času omejitvenih ukrepov zaradi koronavirusa več zadržujemo doma in manj v trgovinah in parkih.