Za boljši dih
Letošnji svetovni dan astme je društvo Astma in šport obeležilo s temo, ki je nosila naslov Moj otrok ima astmo.
Astma je nepredvidljiva, blaga do zmerno huda oblika bolezni. Z ustreznim znanjem, zdravljenjem je astmo možno tako dobro nadzorovati, da bolnik uživa povsem običajno življenje. Pri zdravljenju astme je jemanje zdravil pomembno, telovadba in šport pa imata neprecenljivo vlogo pri navajanju bolnika na zdravo življenje. Pravilno dihanje, sproščenost ter obvladovanje strahu in tesnobe so izredno pomembni med poslabšanjem bolezni. Okoli 75 odstotkov bolnikov z astmo je občutljivih na napor.
Društvo Astma in šport so ustanovili leta 2000 z namenom, da pomaga bolnikom z astmo k bolj kakovostnemu življenju. Raziskave namreč kažejo, da je okoli 5-10 odstotkov prebivalcev v Sloveniji astmatikov.
Širši namen dejavnosti društva je prispevati k celovitejši obravnavi bolnikov in boljšemu strokovnemu in laičnemu razumevanju bolezni. Ožji namen pa je izvajati programe v pomoč bolnikom z astmo, ki se nočejo in ne morejo odpovedati ljubezni do športa. Vse od ustanovitve se število programov in članov postopno in vztrajno povečuje, kar pripisujejo kakovostnemu in inovativnemu delu, ki upošteva strokovna (zdravstvena, pedagoška, športna in varnostna) načela.
Društvo Astma in šport v sodelovanju s farmacevtsko družbo Lek, članom skupine Sandoz, ob letošnjem svetovnem dnevu astme poudarja pomembnost aktivnega pristopa k astmi in skrb za redno telesno aktivnost že od otroštva naprej. Lekovi kolesarji so v štirih dneh prekolesarili 420 kilometrov, pot jih je vodila od Ljubljane, skozi Kranjsko Goro, Novo Gorico in Postojno, ter vse do Rakitne. Na vsaki postaji so organizirali posebne delavnice, ki so jih poimenovali Lekove dihalnice. Na teh delavnicah so se otroci astmatiki in njihovi starši naučili pravilnega dihanja, ki je za bolnike z astmo izjemno pomembno.