Saj table ne grizejo
Koroška deželna vlada je s preglasovanjem svobodnjakov sklenila, da bo med 6. in 12. junijem 440.000 volilnih upravičencev na Koroškem pisno vprašala, ali soglašajo z memorandumom o dvojezičnih krajevnih napisih, ki so ga predstavniki zvezne in deželne vlade ter treh organizacij Slovencev na Koroškem podpisali v torek, 26. aprila. Štele bodo glasovnice, ki jih bo deželna volilna komisija dobila do 21. junija.
Razen svobodnjaške stranke, ki ima v koroški deželni vladi štiri glasove od sedmih, je ostala koroška politika proti ljudskemu povpraševanju oziroma referendumu vključno s tako imenovano »skupino konsenza« s predsednikom Josefom Feldnerjem, saj vidijo v referendumu nevarnost novega zaostrovanja. Proti ljudskemu povpraševanju so tudi slovenske organizacije, ki razmišljajo tudi o bojkotu. Tega še posebej ostro zahtevajo slovenske mladinske organizacije na Koroškem, ki zavračajo tudi memorandum, v katerem je predvidenih celo manj pravic glede uporabe slovenščine v javnosti, kot jo dovoljujejo sedanji zakoni. Na osnovi podpisanega memoranduma naj bi koroška vlada ustrezen zakon obravnavala konec junija, julija pa naj bi ga sprejel še avstrijski parlament.
»Referendum je nevaren, ker lahko znova oživi Slovencem sovražna čustva, ki smo jih bili vajeni v preteklosti,« je povedal mag. Rudi Vouk, ki je s pravnimi zmagami na ustavnem sodišču zagotovil postavitev nekaj dvojezičnih krajevnih napisov na Koroškem. »Referendum je prazen nič, saj dežela ni pristojna za reševanje problemov, za katere je odgovorna zvezna vlada. Ustavni zakon, ki ga bo sprejel zvezni parlament, bo konec in ne začetek reševanja nekega problema, ko stvari, ki se bodo praktično pokazale kot slabe, ne bo mogoče popraviti.« Vseeno deli upanje osrednjih organizacij Slovencev na Koroškem, da bo memorandum sprejet in da bo v deželi zavladalo ozračje sproščenosti in medsebojnega zaupanja ter razumevanja. Saj vendar dvojezični krajevni napisi ne grizejo in nikogar ne ogrožajo, pravi odvetnik mag. Rudi Vouk.