Norveškemu kralju Haraldu V. in kraljici Sonji je staro mestno jedro Radovljice predstavila Nika Leban iz kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine. (Foto: Gorazd Kavčič)

Kralj Harald V. in kraljica Sonja obiskala tudi Gorenjsko

Norveški kraljevski par se je na Gorenjskem najdlje zadržal v Radovljici. Norveška bo tudi v prihodnje pomagala Sloveniji.

V okviru obiska je v ponedeljek v Ljubljani potekala tudi slovensko-norveška poslovna konferenca, ki se je je udeležilo okoli tristo predstavnikov iz sveta politike in gospodarstva. Zbrane sta nagovorila norveški kralj Harald V. in predsednik republike Danilo Türk ter pozvala k okrepitvi sodelovanja. Priložnosti za to se med drugim odpirajo na področju energije, zdravstva in obrambe. Od leta 2004 je bilo z 18,6 milijona evrov norveškega finančnega mehanizma v Sloveniji financiranih 25 projektov, s podpisom zadnjih memorandumov pa se bo financiranje nadaljevalo do leta 2014. Projekti segajo na področja civilne družbe, okolja, kulturne dediščine, enakosti spolov, zdravja pa tudi izobraževanja.

Radovljica – Drugi dan državniškega obiska v Sloveniji je norveški kraljevski par, kralj Harald V. in kraljica Sonja, v družbi predsednika države Danila Türka in njegove soproge Barbare Miklič Türk preživel tudi na Gorenjskem. V torek dopoldne so si visoki gostje ogledali staro mestno jedro Radovljice in tamkajšnjo graščino, ki je bila v zadnjih letih obnovljena prav s pomočjo sredstev norveškega finančnega mehanizma. Radovljica je namreč ena od petih gorenjskih občin, ki so skupaj z Združenjem zgodovinskih mest Slovenije in Razvojno agencijo Gorenjske (BSC Kranj) s projektom Sejem bil je živ načrtno pristopile k usmerjanju razvoja mestnih središč Kranja, Škofje Loke, Radovljice, Tržiča in Jesenic. V dobrih dveh letih so s pomočjo 1,2 milijona evrov, ki jih je donirala Kraljevina Norveška, obnovili Kranjsko hišo, Sokolski dom v Škofji Loki, Baročno dvorano in prostore, v katerih je zdaj stalna Linhartova razstava v Radovljici, Kulturni center Tržič in trg pred Ruardovo graščino na Stari Savi na Jesenicah.

»Projekt sejem bil je živ je bil izjemno zanimiv kulturni projekt, ki smo ga oblikovali skupaj z zgodovinskimi mesti v petih gorenjskih občinah. Radovljiški del je predstavljal obnovo osrednje dvorane v radovljiški graščini in pripravo prostorov za Linhartov muzej. Iz norveških sredstev smo dobili 240 tisoč evrov, obnova stavbe, ki še vedno ni končana, pa je bila vredna še veliko več, približno tri milijone evrov. Zelo smo srečni, da imamo prav z norveško pomočjo v graščini to čudovito baročno dvorano, ki jo tudi s pridom izkoriščamo,« je povedala vodja radovljiškega dela projekta Sejem bil je živ Majda Odar.

Norvežani bodo še podpirali podobne projekte v Sloveniji, saj sta v ponedeljek državni sekretar na norveškem zunanjem ministrstvu Erik Lahnstein in minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Boštjan Žekš na Brdu podpisala dva memoranduma o uresničevanju finančnih mehanizmov, ki zagotavljata novo pomoč Sloveniji v višini slabih 27 milijonov evrov.

»Ponosni smo na obnovljeno staro mestno jedro in na graščino, zato smo ju kraljevskemu paru z veseljem pokazali, gostje pa so ob ogledu vidno uživali,« je po koncu obiska zadovoljen povedal radovljiški župan Ciril Globočnik. Kot je še dejal, si bodo za pridobivanje različnih virov financiranja prizadevali tudi v prihodnje, saj si želijo obnoviti tudi številne druge zgodovinsko-kulturne spomenike v občini.

Norveški kralj in kraljica sta skupaj s spremstvom in gostitelji med ogledom v obnovljeni baročni dvorani prisluhnila koncertu skupine Ba-Rock; zapeli in zaigrali so jima tri slovenske ljudske pesmi: Tam dol na ravnem polju, Nocoj pa, oh, nocoj in Regiment, obisk v Radovljici pa sta sklenila s srečanjem z norveškimi novinarji v Gostilni Lectar. Nato sta se odpravila na zasebno kosilo na Bled, v sredo pa pot nadaljevala na tridnevni obisk na Hrvaško.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 4. februar 2017 / 12:00

Obrti v Kranju v Prešernovem času

Kranj – V ponedeljek, 6. februarja, bo ob 18. uri v Galeriji Kranjske hiše odprtje razstave z naslovom Obrti v Kranju v Prešernovem času. Kranj je bil v prvi polovici 19. stoletja majhno mesto z ok...

Objavljeno na isti dan


Humor / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Od zadaj

Zasavski rudarji so prišli iz jame, država pa je še vedno v njej.

Kronika / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Usodno trčil v drevo

Vogel – Na Voglu se je v sredo dopoldne zgodila huda smučarska nesreča, v kateri je umrl 47-letni smučar, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Med smučanjem je zapeljal s smučarske proge in se z...

Kronika / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Pogrešan že dober teden

Zgornje Duplje – Kranjski policisti iščejo 46-letnega Franca Malija ml. iz Zgornjih Dupelj, ki ga svojci pogrešajo že od 5. marca. Pogrešani uporablja temno moder osebni avtomobil znamke R...

Nasveti / petek, 14. marec 2014 / 07:00

Horoskop

Tedenski horoskop za obdobje od 14. do 20. marca.

Bohinj / petek, 14. marec 2014 / 15:34

Od Kuzmiča hočejo še denar

Gradbeni inšpektorat želi Darku Kuzmiču zaračunati 15 tisoč evrov za rušenje hiše, ki je bila v lasti ministrstva za šolstvo, in še 2500 evrov za posredovanje policije.