Praznik dela dobiva vse večji politični pomen
Spomenka Hribar je na prvomajskem praznovanju v Kamniški Bistrici poudarila, da sta za krizo delavstva krivi tako desna kot leva politična opcija in da bomo potrebovali veliko ustvarjalnosti in poguma, da se izvlečemo iz nje.
Kamniška Bistrica – Kamničani in drugi obiskovalci so se v nedeljo zbrali na tradicionalnem prvomajskem praznovanju v Kamniški Bistrici, kjer srečanje ob prazniku dela pripravljajo že 88 let.
»Naši pevci se zborovanja redno udeležujemo vse od leta 1923, pred nekaj leti smo bili tudi edini organizatorji, no, zdaj pa nam je na pomoč spet priskočila Občina Kamnik. Še pet let nazaj je bilo ljudi precej manj, zdaj pa praznik spet vse bolj dobiva pomen,« je povedal Mavricij Košir iz Moškega pevskega zbora DKD Solidarnost, ki je tudi letos poskrbel za kulturni program. Zbrane je nagovoril župan Marjan Šarec, glavno sporočilo pa je obiskovalcem predala slavnostna govornica Spomenka Hribar. Med drugim je poudarila, da – manjši, ko je politični pomen praznika, bolje gre delavcem in obratno.
»V naši pred komaj dvajsetimi leti ustanovljeni državi praznik dela dobiva vse večji politični pomen. Spominjam se našega navdušenja, zaupanja in upanja ob osamosvojitvi. Danes ni več ne navdušenja ne zaupanja, skorajda ne upanja. Kaj se je zgodilo z nami? Prastara vrednota, ki jo poznajo vse religije in vse civilizacije – ne stori drugemu tistega, česar ne želiš, da drugi stori tebi – je postala nezanimiva, v zavesti kapitalistov je ni. Privatizirali in goljufali so vsi, levi in desni, na čelu z mariborsko nadškofijo, zapitek pa naj bi plačali davkoplačevalci s sanacijo bank. Lakomnost kapitalistov ne bi bila tako usodna, če bi država ustvarila kontrolne mehanizme, pa jih ni. Videti je, da smo zapravili priložnost, ki smo si jo ustvarili s svojo državo. Nekje na poti osamosvojitve smo se ustavili in začeli hoditi vzvratno. Namesto novega vzpona duha in ustvarjalnosti smo se nenadoma znašli v tridesetih letih prejšnjega stoletja – v političnem, socialnem in duhovnem pogledu,« je bila kritična Hribarjeva, ki je tudi poudarila, da se v takih razmerah povsod po Evropi krepi avtoritarnost desne politične opcije, levica pa nima nobene strategije, kako socialno dimenzijo uveljaviti znotraj kapitalizma. Kljub vsemu je zaključila z optimizmom. »Samo kritiziranje nas ne bo pripeljalo daleč. Potrebujemo ustvarjalnost in pogum za spremembe, zato je pomembno, da se vsaj ob takih dnevih znamo tudi poveseliti. Upanje namreč raste iz radosti!«
Organizatorji so podelili petsto rdečih nageljnov, na praznovanju pa ni manjkala niti Mestna godba Kamnik, ki se je na budnico po krajih kamniške občine podala že ob pol četrti uri zjutraj.