Selitev zavoda v Dolnov, marca padec brezposelnosti
Območna služba Zavoda RS za zaposlovanje Kranj se je v začetku aprila začela seliti v Trgovski center Dolnov. Marca je brezposelnost na Gorenjskem padla.
Kranj – »Naše delo je bilo prej razpršeno na štiri lokacije, primanjkovalo nam je prostora za izvedbo izobraževanj brezposelnih, logistika in obvladovanje dela med zaposlenimi je bilo oteženo,« je razloge za selitev gorenjskega in kranjskega dela Zavoda RS za zaposlovanje razložila Magda Plementaš Lombar, pomočnica direktorice kranjske območne službe.
Drugo nadstropje Trgovskega centra Dolnov je popolnoma namenjeno službam zavoda, del je tudi v prvem nadstropju, kjer je velika učilnica, Center za informiranje in poklicno svetovanje (CIPS) ter Zaposlitveni kotiček. »V Cipsu bodo brezposelni ali tisti, ki iščejo novo zaposlitev, našli prave informacije na enem mestu, tudi mladi, njihovi starši in šolski svetovalci bodo našli informacije v zvezi s karierno orientacijo,« je povedala Plementaš Lombarjeva. Na novi lokaciji in v urejenih prostorih bodo zaposleni lahko strankam ponudili vse storitve, ki jih narekujeta zakon in doktrina dela z brezposelnimi in delodajalci.
»Kakih večjih težav zaradi selitve ni bilo. Takrat so k nam res prišli le tisti, ki so nas nujno potrebovali, a je sedaj to že za nami. Obisk sedaj lažje opravijo, saj imamo tudi dovolj parkirišč in smo še vedno blizu vsem,« pravi Magda Plementaš Lombar. V Dolnovu je od srede aprila tako stična točka za vse, ki potrebujejo informacije ali pomoč pri iskanju zaposlitve, tu so tudi objavljena prosta delovna mesta.
Slednjih pa je bila pred mesecem (od takrat so zadnji znani podatki) več kot v prejšnjih mesecih. Brezposelnost je sicer na Gorenjskem marca upadla za tri odstotke, nekaj manj tudi v Sloveniji, še bolj pomembno pa je, da je bilo v regiji kar za 42 odstotkov več prostih delovnih mest kot marca lani. Na zavodu ugotavljajo, da gospodarstvo počasi oživlja, kljub temu pa je bilo na Gorenjskem marca še vedno 8321 brezposelnih oseb.
»Podjetja ne zaposlujejo večjega števila delavcev naenkrat, pač pa številna podjetja zaposlijo po enega ali dva nova sodelavca,« pojasnjuje pomočnica direktorice. V veliki meri gre tudi za odgovor na hud pritisk v evidenco brezposelnih konec leta 2010, ko so se starejši zaposleni ustrašili nove pokojninske zakonodaje in so danes morda že med upokojenci. Kljub temu starejši nad 50 let (pa tudi brezposelni brez izobrazbe) ostajajo v skupini najranljivejših brezposelnih na Gorenjskem.