Čebele na Gorenjskem (še) varne
Za pomore čebel v Pomurju naj bi bila kriva prisotnost klotianidina na semenu koruze. Na Gorenjskem stanje ta čas zadovoljivo.
Kranj - V zadnjih pomorih čebel v Pomurju je bilo prizadetih več kot dva tisoč čebeljih družin. Prve analize so pokazale, da je vzrok za povečano odmrtje čebel prisotnost klotianidina. Na kmetijskem ministrstvu pojasnjujejo, da je izvor aktivne snovi klotianidin lahko na semenu koruze, ki so jo kmetje v tem obdobju sejali na suhnatih tleh in v vetrovnih vremenskih razmerah: »Seme koruze, ki je lahko v prometu v Republiki Sloveniji, mora biti tretirano in obdelano v skladu s Pravilnikom o dolžnostih uporabnikov fitofarmacevtskih sredstev in Pravilnikom o kakovosti semena žit. Zato nadaljnje preiskave tečejo v smeri ugotavljanja skladnosti kakovosti semena koruze in preverjanja spoštovanja dobre kmetijske prakse pri sajenju koruze.«
»Gre za katastrofo,« je pomore čebel v Pomurju komentiral Žirovničan Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije (ČZS). »Krivec za pomore čebel naj bi bilo spet, kot leta 2008, tretirano seme koruze. Sprašujemo se, ali kmetje tretirano seme koruze res uporabljajo nepravilno, ali je seme obdelano nepravilno, ali je vzrok kaj tretjega. Čebelarjem je odgovor jasen: kriv je tisti, ki dovoljuje uporabo za čebele in druge opraševalce tako strupenih sredstev,« pravi Noč, ki pristojne službe poziva, naj takoj prepovedo sajenje tretiranega semena, saj v mnogih delih Slovenije koruza še ni posejana. »Ne dopustite nadaljnjih pomorov čebel in drugih opraševalcev ter ne dopustite, da tak zrak še naprej vdihavamo ljudje! Kmetom, ki so kupili tako tretirana semena, zagotovite nadomestna semena. Prav tako zahtevamo takojšnjo prepoved vseh fitofarmacevtskih sredstev, ki prek tretiranih semen ubijajo čebele in druge opraševalce (Gaucho in Poncho). Zgledujmo se po državah, ki so to že storile,« je poudaril.
Trenutno stanje na Gorenjskem, kjer okoli 1200 čebelarjev gospodari z več kot 25 tisoč čebeljimi družinami, je po oceni Noča zadovoljivo, bojijo pa se podobnih pomorov kot pred tremi leti. »Do pomorov čebel lahko pride kjerkoli in kadarkoli, zato je nujna previdnost pri uporabi fitofarmacevtskih sredstev. Uporaba naj bo minimalna, če pa se že uporabljajo, naj se škropi zvečer, ko so čebele v panju,« še opozarja prvi mož ČZS.