Trafo postaja predmet spotike
Transformatorska postaja, ki stoji v neposredni bližini meje s stanovanjsko hišo na Šenturški Gori, ima vsa potrebna dovoljenja, zagotavljajo pri Elektru Gorenjska. Lastnica hiše že več mesecev vztraja pri prestavitvi.
Šenturška Gora – »Poglejte, tega zagotovo ne bom gledala iz svoje hiše! Trafo postaja je absolutno preblizu moji parceli, prevelika, postavili pa so jo praktično čez noč, brez mojega soglasja in na nezazidljiv pašnik,« se je kažoč na transformatorsko postajo (TP), ki so jo delavci Elektra Gorenjska postavili že oktobra lani, pred dnevi na nas obrnila Lidija Hladnik s Šenturške Gore, ki je ob nakupu hiše v tej idilični vasi pričakovala predvsem mir in lep razgled.
Ker je prepričana, da bi kot soseda pri izdaji gradbenega dovoljenja morala biti stranka v postopku (hišo je kupila marca lani, a so lastništvo prepisali šele januarja letos, ko je gradbeno dovoljenje že bilo izdano), je zahtevala revizijo gradbenega dovoljenja in pri tem bila tudi uspešna. Zadevo še obravnavajo na ministrstvu za okolje in prostor, sama pa meni tudi, da TP ne more biti zgrajena na nezazidljivem zemljišču in zgolj dva metra od njene meje. Odločena, da ne bo odnehala, že nekaj mesecev vztraja, da morajo TP prestaviti, a pri tem ni naletela na posluh pristojnih.
»Gradbeno dovoljenje je bilo izdano ob upoštevanju odloka o prostorskih ureditvenih pogojih Občine Cerklje, ki dovoljuje tudi gradnje objektov gospodarske javne infrastrukture. Gradnja transformatorskih postaj je na podlagi tega akta tako dopustna,« je očitke lastnice zavrnila načelnica Upravne enote Kranj Olga Jambrek. Odločni so tudi na Elektru Gorenjska. »V načrtovanju projekta smo odgovorno pristopili k izboru najprimernejše lokacije. Tip postavljene TP je najprimernejši, saj omogoča čim manjši poseg v prostor, prav tako smo jo postavili v skladu z vsemi pravnimi postopki. Ko je nova lastnica začela nasprotovati zgrajeni TP, smo ji ponudili nekaj rešitev – zasaditev cipres, prebarvanje na zeleno, dvig njene ograje – a je vsemu nasprotovala, prav tako je zavrnila možnost sofinanciranja prestavitve TP,« je povedala Renata Križnar iz Elektra Gorenjska in dodala, da tovrstna nasprotovanja onemogočajo zanesljivo oskrbo drugim odjemalcem električne energije. Električno omrežje na Šenturški Gori je bilo zgrajeno že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, zaradi novih prebivalcev in povečane porabe pa so obstoječe elektro naprave že na meji zmogljivosti, zato je čim prejšnja priključitev omenjene TP nujna, še opozarjajo na Elektru Gorenjska.