Zdenka Kajdiž: "Dolžniki lahko obveznosti prijavljajo že teden pred tem, ko Ajpes zaključi sprejem prijav v pobot, zato priporočamo vsem, naj ne čakajo na zadnji dan, ker zaradi prezasedenosti žal ne moremo svetovati oziroma pomagati vsem. Vabimo, da si vse informacije in navodila, kakor tudi rezultate pobota ogledate na našem spletnem portalu www.ajpes.si." (Foto: Gorazd Kavčič)

Pripravljeni na nov krog pobotov

"Pri prvem obveznem pobotu nam je na Gorenjskem uspelo pobotati za šest milijonov evrov dolga. Mislim, da bo šlo v prihodnjih krogih še bolje," pravi Zdenka Kajdiž.

Kranj – Naslednji predvideni pobot bo 13. maja, čeprav potekajo dogovori, da bi ga lahko prestavili za kak teden (da bi bil obračun DDV in prijava pobota usklajena). Če rok za oddajo prijav obveznosti, s katerimi poslovni subjekti zamujajo, ne bo spremenjen, bodo lahko dolžniki začeli prijavljati že 6. maja. V obvezni pobot morajo dolžniki prijaviti vse svoje obveznosti, pri katerih zamujajo s plačili. V prvi krog so morali prijaviti vse dospele obveznosti, tudi tiste, ki so nastale pred uveljavitvijo zakona, in obveznosti, ki so zapadle do dneva pred pobotom. V naslednjem krogu pa morajo obveznosti prijaviti vsi, ki jih do sedaj niso, ter tudi tisti, ki so sicer sodelovali v aprilskem pobotu, vendar imajo nove obveznosti, ki so dospele po prvem krogu in jih niso poravnali na drug način.

»Vprašanj o obveznem pobotu je veliko, naj pa najprej poudarim, da morajo v obvezni pobot prijaviti obveznosti (kjer dolžniki zamujajo s plačili) le enkrat. Vse, kar ni pobotano, pa lahko nato dolžniki, če obveznost prej ni plačana, prijavijo v prostovoljni pobot,« pojasnjuje Zdenka Kajdiž, vodja kranjske izpostave Ajpesa. V Sloveniji so dolžniki v prvem krogu prijavili za 1,4 milijarde evrov dolga, na Gorenjskem 111 milijonov evrov. Od tega je bilo v Sloveniji pobotanih devetdeset milijonov, na Gorenjskem šest milijonov evrov obveznosti. Svoj dolg je na Gorenjskem prijavilo 1983 poslovnih subjektov, od tega največ gospodarskih družb (60 odstotkov) oziroma samostojnih podjetnikov (36 odstotkov). »Precejšnjo udeležbo pričakujemo tudi v naslednjem krogu, saj nekaterim dolžnikom zaradi različnih (časovnih, tehničnih) težav prijav do 15. aprila žal ni uspelo oddati,« pričakuje vodja kranjske izpostave.

Dolžniki oziroma računovodski servisi so imeli največ težav z urejanjem digitalnih potrdil in pooblaščanjem, saj je prijavo v obvezni pobot mogoče oddati le prek spleta in oddajo potrditi z elektronskim podpisom. »V petek, 15. aprila, smo podaljšali delovni čas in omogočili zaključevanje oddaje prijav do 24. ure. Zadnja dva dneva so nam skoraj telefoni pregoreli, v izogib temu pa dolžnike prosimo, da si za naslednji krog pobota vzamejo več časa. Prijavo lahko do zaključka, v naslednjem krogu predvidoma 13. maja, še popravijo, dodajo ali zbrišejo,« pojasnjuje Zdenka Kajdiž. Tudi na morebitne napake ali pomanjkljivosti bodo na Ajpesu lažje reagirali in opozorili nekaj dni pred zaključkom.

Tako so pomagali podjetniku, ki svojega dolga ni prijavil kot samostojni podjetnik, ampak kot družba z omejeno odgovornostjo v njegovi lasti, kar bi pomenilo, da bi mu na eni strani ostal dolg, na drugi pa bi si nakopal nepotrebne terjatve. Pomagali so tudi dolžnikom, ki prijave niso opravili do konca oziroma so imeli težave z elektronskim podpisovanjem … Poleg obveznega pobota je pomemben tudi prostovoljni pobot. Ta ni tako razširjen, pravi Kajdiževa, vendar pričakuje, da se bosta obe vrsti pobota na Gorenjskem razširili. Tako zaradi dolgov poslovnih subjektov kot tudi težnje po izboljšanju likvidnosti.

»Trditve, da bodo obvezni poboti poslabšali likvidnost poslovnih subjektov, so neutemeljene. Ta ukrep sicer ne bo rešil gospodarstva, prvo plačilno sredstvo ostaja denar, vendar mu je v veliko pomoč. S pobotom se bo izboljšalo razmerje med dolžniškim in lastniškim kapitalom, zmanjšale se bodo tako terjatve kot obveznosti, bilančna slika bo s tem boljša,« pobot zagovarja Zdenka Kajdiž. Poleg obveznega pobota pa so marsikoga zmotile tarife Ajpesa. Ti od pobotanega zneska za svoje delo obračunajo promil, brez pobota nič, najmanjša tarifa pa znaša 2,60 evra. Tako je Ajpes na Gorenjskem s štirinajstimi sodelavci ob prvem obveznem pobotu s to tarifo zaslužil šest tisoč evrov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sreda, 3. julij 2013 / 10:05

V Bitnjah stavijo na mlade

S tekmama in slovesnostjo ob prenovljenem igrišču so člani NK Bitnje minulo soboto proslavili 30-letnico obstoja kluba, v katerem zadnja leta stavijo predvsem na delo z mladimi.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Naših sto planinskih let

Planinstvo društvo Škofja Loka praznuje visok jubilej, ki ga bodo sklenili s slovesnostjo 29. novembra.

Splošno / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Ptičja abeceda - freske na lehnjaku

Pred dnevi so v Osnovni šoli Ivana Tavčarja Gorenja vas zaključili projekt Ptičja abeceda – freske na lehnjaku. Freske upodabljajo 25 ptic in prav toliko črk slovenske abecede in so delo akademsk...

Zanimivosti / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Rotarijci pomagali trem družinam

Železniki - Predstavniki Rotary cluba Škofja Loka (RC) so minuli petek trem v neurju prizadetim družinam iz Železnikov in Zalega Loga izročili skupno osem tisoč evrov. Polovico t...

Zanimivosti / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Humanitarna akcija Ekonomske šole Kranj

Kranj - Na Ekonomski šoli v Kranju so dijaki in profesorji sklenili pomagati ljudem, ki jih je prizadela septembrska ujma v Železnikih. Skupaj so zbrali 1740 evrov. Zbrani denar...

Kranj / torek, 30. oktober 2007 / 07:00

Trideset novih stanovanj

Kranj - Kranjski župan Damijan Perne in direktor Gradbinca GIP Zmago Geršak sta v petek v Mestni hiši podpisala pogodbo za gradnjo večstanovanjskega objekta v Struževem. Blok bo...