S culo in lojtrnikom po Žirovnici
V Žirovnici so zasnovali nov turistični produkt, ki so ga poimenovali V zibelki slovenskega čebelarstva in kulture.
Žirovnica - Zavod za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK) je v sodelovanju z Občino, domačimi čebelarji, konjeniki, lastniki tehniške dediščine in gostinci zasnoval nov turistični produkt V zibelki slovenskega čebelarstva in kulture, s katerim so povezali bogato čebelarsko in kulturno dediščino vasi pod Stolom.
Zamislili so si izlet, na katerega se je možno odpraviti peš, z avtobusom ali lojtrnikom. Kot je pojasnila direktorica ZTK Maja Zupan, se pot začne v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici, kjer bodo za obiskovalce pripravili degustacijo medenih pijač in jih opremili s culo, v katero bodo zavili klobaso z zaseko in domač kruh. Nato se bodo podali na Selo na prikaz čebelarjenja in naprej do Janševega čebelnjaka na Breznici. V skladu z željami obiskovalcev bodo obiskali eno od rojstnih hiš znanih rojakov (Prešernovo, Finžgarjevo ali Jalnovo), nato pa bo sledil piknik v naravi, kjer jim bodo postregli ajmoht in žgance. Popoldne se bodo lahko odločili za ogled plemenilne postaje Kranjska čebela v Završnici, Čebelarskega muzeja v Radovljici ali tehniške dediščine (hidroelektrarn Završnica in Moste ter predilnica Pr' Joštnan). »Zloženko z opisom izleta smo poslali številnim društvom. V nadaljevanju si želimo, da bi vsaj del tega produkta ponudili tudi tujcem. Smo blizu turističnih centrov Bleda in Bohinja, odziv ob predstavitvi njihovim turističnim delavcem pa je bil dober,« je dejala Zupanova.
»To je eden prvih korakov k razvoju turizma v občini Žirovnica,« pravi župan Leopold Pogačar. Prepričan je, da bo produkt dobro sprejet, saj je nastal spontano, v njem pa so združili moči vsi, ki imajo v občini kaj ponuditi. Vesel je, da so udeležbo že najavile skupine iz Srbije, Črne gore in BiH. V vasi pod Stolom jih je ob nedavnem obisku v teh državah povabil predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, sicer domačin s Sela.
Noč poudarja, da se čebelarski turizem ta čas pospešeno razvija po vsej Sloveniji, na Gorenjskem, ki je zibelka čebelarstva, pa je po njegovem slabo organiziran: »Gorenjci imamo največ pokazati, vendar smo preveč sramežljivi. Imamo Antona Janšo, plemenilne postaje, čebelarski muzej, kranjsko sivko, treba je stopiti skupaj in pripraviti celovito ponudbo.« Prvi korak k boljši organiziranosti so že storili z novim turističnim produktom, je še dejal Noč, ki je prepričan, da bo Žirovnica z okolico postala romarsko središče za čebelarje.