Obiskovalci se bodo po poti čebelarske in kulturne dediščine lahko popeljali z lojtrnikom. (Foto: Tina Dokl)

S culo in lojtrnikom po Žirovnici

V Žirovnici so zasnovali nov turistični produkt, ki so ga poimenovali V zibelki slovenskega čebelarstva in kulture.

Žirovnica - Zavod za turizem in kulturo Žirovnica (ZTK) je v sodelovanju z Občino, domačimi čebelarji, konjeniki, lastniki tehniške dediščine in gostinci zasnoval nov turistični produkt V zibelki slovenskega čebelarstva in kulture, s katerim so povezali bogato čebelarsko in kulturno dediščino vasi pod Stolom.

Zamislili so si izlet, na katerega se je možno odpraviti peš, z avtobusom ali lojtrnikom. Kot je pojasnila direktorica ZTK Maja Zupan, se pot začne v Čopovi rojstni hiši v Žirovnici, kjer bodo za obiskovalce pripravili degustacijo medenih pijač in jih opremili s culo, v katero bodo zavili klobaso z zaseko in domač kruh. Nato se bodo podali na Selo na prikaz čebelarjenja in naprej do Janševega čebelnjaka na Breznici. V skladu z željami obiskovalcev bodo obiskali eno od rojstnih hiš znanih rojakov (Prešernovo, Finžgarjevo ali Jalnovo), nato pa bo sledil piknik v naravi, kjer jim bodo postregli ajmoht in žgance. Popoldne se bodo lahko odločili za ogled plemenilne postaje Kranjska čebela v Završnici, Čebelarskega muzeja v Radovljici ali tehniške dediščine (hidroelektrarn Završnica in Moste ter predilnica Pr' Joštnan). »Zloženko z opisom izleta smo poslali številnim društvom. V nadaljevanju si želimo, da bi vsaj del tega produkta ponudili tudi tujcem. Smo blizu turističnih centrov Bleda in Bohinja, odziv ob predstavitvi njihovim turističnim delavcem pa je bil dober,« je dejala Zupanova.

»To je eden prvih korakov k razvoju turizma v občini Žirovnica,« pravi župan Leopold Pogačar. Prepričan je, da bo produkt dobro sprejet, saj je nastal spontano, v njem pa so združili moči vsi, ki imajo v občini kaj ponuditi. Vesel je, da so udeležbo že najavile skupine iz Srbije, Črne gore in BiH. V vasi pod Stolom jih je ob nedavnem obisku v teh državah povabil predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, sicer domačin s Sela.

Noč poudarja, da se čebelarski turizem ta čas pospešeno razvija po vsej Sloveniji, na Gorenjskem, ki je zibelka čebelarstva, pa je po njegovem slabo organiziran: »Gorenjci imamo največ pokazati, vendar smo preveč sramežljivi. Imamo Antona Janšo, plemenilne postaje, čebelarski muzej, kranjsko sivko, treba je stopiti skupaj in pripraviti celovito ponudbo.« Prvi korak k boljši organiziranosti so že storili z novim turističnim produktom, je še dejal Noč, ki je prepričan, da bo Žirovnica z okolico postala romarsko središče za čebelarje.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 27. junij 2014 / 10:35

Za konec šole na Brezje

Brezje – Ob zaključku šolskega in akademskega leta bodo drevi ob 18. uri v ljubljanski stolnici dijaki in študentje začeli letošnje tradicionalno peš romanje mladih na Brezje. Njegov začetek sega...

Objavljeno na isti dan


Nasveti / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Štruklji

Štruklji so zelo znana slovenska specialiteta in verjetno najstarejša slovenska jed, saj omenja pehtranove štruklje neka stara kuharska knjiga, ki je leta 1589 izšla v Gradcu, kjer je tedaj živelo vel...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Karmen se radi spominjajo

Škofjeloški šahovski turnir v spomin na mlado šahovsko velemojstrico Karmen Orel je z udeležbo blizu dvesto šahistov postal pravi praznik slovenskega šaha.

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Našim tri zmage in tretje mesto

Garmisch- Parternkirchen - Drugo letošnje tekmovanje v paraskiju za točke evropskega pokala v nemškem Oberammergau je minilo v znamenju slovenskih padalcev, ki so še enkrat potrd...

Šport / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Anže Šetina naš najboljši v Innsbrucku

Kranj - Konec minulega tedna je v avstrijskem Innsbrucku potekalo svetovno mladinsko prvenstvo v bobu in skeletonu, na njem pa so prvič nastopili tudi slovenski reprezentanti. Pr...

Kronika / ponedeljek, 11. februar 2008 / 07:00

Sto ljudi iskalo otroke, ki so sami šli v Ljubljano

Trije otroci iz Srednjih Bitenj so včeraj pošteno prestrašili svoje starše. Ne da bi komu povedali, so se z avtobusom odpeljali k teti v Ljubljano in tako doma povzročili obsežno iskalno akcijo.