Milan Čadež

Erjavec je zapustil Pahorja

Potem ko je v ponedeljek odstopila ministrica za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan iz kvote stranke DeSUS, je predsednik te stranke Karl Erjavec napovedal odhod iz koalicije.

Na politično krizo v državi se je odzval predsednik Danilo Türk, ki ocenjuje, da razmere zahtevajo predčasne volitve. Zadeve je treba rešiti do poletja, pred tem pa še počakati na izid referenduma o pokojninski reformi.

Ljubljana - Na seji izvršilnega odbora DeSUS so izstop iz koalicije izglasovali, to pa mora potrditi še svet stranke, ki naj bi zasedal 6. maja. Premier Borut Pahor je na sestanku koalicije nato govoril o prihodnosti vlade brez DeSUS. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je prišel na dan s predlogom, da bi vlado rekonstruirali tako, da bi nemudoma z ministrskih položajev odstopila on in predsednica LDS Katarina Kresal, z njima pa tudi premier Pahor. Ključen razlog naj bi bila pokojninska reforma, ki je trenutno za Slovenijo najpomembnejša in bi bila s tem »državotvornim dejanjem« razbremenjena blokade in krize, v kateri se je znašla slovenska politika. Kresalova in Pahor se s tem ne strinjata, Pahor pa je v sporočilu za javnost v zvezi s temi dogodki povedal, da se zaveda velike odgovornosti za vodenje vlade in države in ostaja zvest reformni politiki, prizadeval pa si bo prepričati ljudi o pomenu pokojninske reforme za gospodarsko in socialno stabilnost države.

Po izstopu stranke DeSUS iz koalicije bi Slovenijo vodila manjšinska vlada. V opozicijskih strankah SDS in SLS menijo, da bi bila najboljša rešitev predčasne volitve. Kako pa se na dogodke odzivajo nekateri gorenjski poslanci in kaj se bo v zvezi z vladno krizo po njihovem mnenju najverjetneje zgodilo v prihodnje? Milan Čadež (SDS): »Dogajanja, povezana s stranko DeSUS, je bilo čutiti že dlje časa. Očitno so bili dogodki dobro načrtovani vnaprej, sedaj pa so se odločili, da se pred ključnim dejanjem (referendumom o pokojninski reformi) umaknejo iz vlade. Ker so po mojem mnenju sedaj karte povsem zmešane, bi bilo najbolje, da se še enkrat razdelijo in da pride do predčasnih volitev. Naj še omenim, da je zakon o integriteti zelo prizadel zlasti občine, medtem ko se ozkim krogom vladajočih v Ljubljani nič ne zgodi. To je pesek v oči poštenim Slovencem. Menim, da ta vlada za Slovence ne bo naredila nič dobrega, zato bi bilo prav, da odide.« O odhodu ministrice Trobec Bučanove pa je dejal, da je škoda, ker odhaja gorenjska ministrica, ki je bila na ta položaj imenovana na predlog gorenjskega predsednika stranke, čeprav je ob predlogu pokrajin sprva spregledala Gorenjsko, potem pa dopuščala, da bo vendarle uvrščena na pokrajinski zemljevid. Darja Lavtižar Bebler (SD): »Predsednik stranke DeSUS je že dlje časa izsiljeval in napovedoval svoj odhod iz koalicije, saj menim, da se že spogleduje, kako bi presedel na drug vlak. Prepričana sem, da se vsi poslanci njegove stranke ne strinjajo s potezami svojega predsednika in da bodo še naprej glasovali za vladne predloge. Nasprotujejo pa pokojninski reformi. Kaj se bo v prihodnje zgodilo na politični sceni, je odvisno od referenduma o pokojninski zakonodaji. Upam, da bodo ljudje spoznali, da je sprejetje zakona nujno, saj bo ob njegovi zavrnitvi sicer v prihodnje potrebna še veliko ostrejša reforma, kot je predlagana s tem zakonom.«

Anton Urh (DeSUS): »Povod za to, da je naš predsednik predlagal odhod iz koalicije (dokončno odločitev o tem bo sprejel svet stranke), je v največji meri v pokojninski reformi, je pa svoje prispeval tudi odstop ministrice Trobec Bučanove. Od 410 členov pokojninskega zakona minister Svetlik in koalicija nista na predlog DeSUS-a želela spremeniti prav nobenega. Tudi sicer je bila v letih te vlade pri izvajanju koalicijske pogodbe stranka DeSUS najbolj prikrajšana in smo močno občutili formulo tri plus ena. Kaj pričakujem v prihodnje? Dobre predloge bomo poslanci DeSUS še naprej podpirali, ne glede na to, kdo jih bo predlagal, pri tem ne bomo več vezani na koalicijski sporazum. Predčasnih volitev pa ne pričakujem.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / torek, 3. julij 2018 / 09:42

Subart festival bodo sklenili Partibrejkers

Kranj – V polnem teku je festival Subart, ki je med drugim navdušil z nastopom legendarne reagge skupine Inner Circle na odru Khislsteina, do konca tedna pa ponuja še koncerte: v Layerjevi hiši sku...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 22. april 2011 / 07:00

Karaoke na obisku

Obiskali smo opevano zabavo za samske, praznovali drugi rojstni dan z Vertigosom in se pridružili ljubiteljem karaok v tržiški Casi Latini.

Kranjska Gora / petek, 22. april 2011 / 07:00

Z električnim kolesom po Kranjski Gori

V TIC Kranjska Gora si je od danes naprej mogoče izposoditi kolo na električni pogon. Za dvorano Vitranc so uredili tudi javno dostopno elektro polnilnico.

Preddvor / petek, 22. april 2011 / 07:00

Pohod k bolnici Košuta

Bašelj - Minulo soboto je Občinski odbor borcev za vrednote NOB Preddvor organiziral spomladanski pohod k partizanski bolnici Košuta, ki je na višini 1034 metrov na poti iz Bašlj...

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Vaš razgled

GG Plus / petek, 22. april 2011 / 07:00

Kronika tedna

Rupar toži novinarja Nekdanji tržiški župan in državni poslanec Pavel Rupar na vrhniškem sodišču toži novinarja Tonija Perića, poročajo mediji. Tožba je povezana z af...