Milan Čadež

Erjavec je zapustil Pahorja

Potem ko je v ponedeljek odstopila ministrica za lokalno samoupravo Duša Trobec Bučan iz kvote stranke DeSUS, je predsednik te stranke Karl Erjavec napovedal odhod iz koalicije.

Na politično krizo v državi se je odzval predsednik Danilo Türk, ki ocenjuje, da razmere zahtevajo predčasne volitve. Zadeve je treba rešiti do poletja, pred tem pa še počakati na izid referenduma o pokojninski reformi.

Ljubljana - Na seji izvršilnega odbora DeSUS so izstop iz koalicije izglasovali, to pa mora potrditi še svet stranke, ki naj bi zasedal 6. maja. Premier Borut Pahor je na sestanku koalicije nato govoril o prihodnosti vlade brez DeSUS. Predsednik stranke Zares Gregor Golobič je prišel na dan s predlogom, da bi vlado rekonstruirali tako, da bi nemudoma z ministrskih položajev odstopila on in predsednica LDS Katarina Kresal, z njima pa tudi premier Pahor. Ključen razlog naj bi bila pokojninska reforma, ki je trenutno za Slovenijo najpomembnejša in bi bila s tem »državotvornim dejanjem« razbremenjena blokade in krize, v kateri se je znašla slovenska politika. Kresalova in Pahor se s tem ne strinjata, Pahor pa je v sporočilu za javnost v zvezi s temi dogodki povedal, da se zaveda velike odgovornosti za vodenje vlade in države in ostaja zvest reformni politiki, prizadeval pa si bo prepričati ljudi o pomenu pokojninske reforme za gospodarsko in socialno stabilnost države.

Po izstopu stranke DeSUS iz koalicije bi Slovenijo vodila manjšinska vlada. V opozicijskih strankah SDS in SLS menijo, da bi bila najboljša rešitev predčasne volitve. Kako pa se na dogodke odzivajo nekateri gorenjski poslanci in kaj se bo v zvezi z vladno krizo po njihovem mnenju najverjetneje zgodilo v prihodnje? Milan Čadež (SDS): »Dogajanja, povezana s stranko DeSUS, je bilo čutiti že dlje časa. Očitno so bili dogodki dobro načrtovani vnaprej, sedaj pa so se odločili, da se pred ključnim dejanjem (referendumom o pokojninski reformi) umaknejo iz vlade. Ker so po mojem mnenju sedaj karte povsem zmešane, bi bilo najbolje, da se še enkrat razdelijo in da pride do predčasnih volitev. Naj še omenim, da je zakon o integriteti zelo prizadel zlasti občine, medtem ko se ozkim krogom vladajočih v Ljubljani nič ne zgodi. To je pesek v oči poštenim Slovencem. Menim, da ta vlada za Slovence ne bo naredila nič dobrega, zato bi bilo prav, da odide.« O odhodu ministrice Trobec Bučanove pa je dejal, da je škoda, ker odhaja gorenjska ministrica, ki je bila na ta položaj imenovana na predlog gorenjskega predsednika stranke, čeprav je ob predlogu pokrajin sprva spregledala Gorenjsko, potem pa dopuščala, da bo vendarle uvrščena na pokrajinski zemljevid. Darja Lavtižar Bebler (SD): »Predsednik stranke DeSUS je že dlje časa izsiljeval in napovedoval svoj odhod iz koalicije, saj menim, da se že spogleduje, kako bi presedel na drug vlak. Prepričana sem, da se vsi poslanci njegove stranke ne strinjajo s potezami svojega predsednika in da bodo še naprej glasovali za vladne predloge. Nasprotujejo pa pokojninski reformi. Kaj se bo v prihodnje zgodilo na politični sceni, je odvisno od referenduma o pokojninski zakonodaji. Upam, da bodo ljudje spoznali, da je sprejetje zakona nujno, saj bo ob njegovi zavrnitvi sicer v prihodnje potrebna še veliko ostrejša reforma, kot je predlagana s tem zakonom.«

Anton Urh (DeSUS): »Povod za to, da je naš predsednik predlagal odhod iz koalicije (dokončno odločitev o tem bo sprejel svet stranke), je v največji meri v pokojninski reformi, je pa svoje prispeval tudi odstop ministrice Trobec Bučanove. Od 410 členov pokojninskega zakona minister Svetlik in koalicija nista na predlog DeSUS-a želela spremeniti prav nobenega. Tudi sicer je bila v letih te vlade pri izvajanju koalicijske pogodbe stranka DeSUS najbolj prikrajšana in smo močno občutili formulo tri plus ena. Kaj pričakujem v prihodnje? Dobre predloge bomo poslanci DeSUS še naprej podpirali, ne glede na to, kdo jih bo predlagal, pri tem ne bomo več vezani na koalicijski sporazum. Predčasnih volitev pa ne pričakujem.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / četrtek, 22. april 2021 / 22:21

Neznanca zanimalo veliko stvari

Kranj – Kranjski policisti so v soboto dopoldan obravnavali prijavo občanke, da se je pri njej oglasil neznanec in jo spraševal, ali je sama, koliko jih je doma, kdaj pridejo svojci itd. Do kaznive...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Fantazija v črnem, tehnika v belem

V ljubljanskem Mestnem muzeju je bila modna revija v sklopu prestavitve Elektroluxovih najnovejših pralnih in sušilnih strojev.

Zanimivosti / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Jubilej koče na sv. Jakobu

Na sobotni slovesnosti na sv. Jakobu so se spomnili odprtja tamkajšnje koče pred dvajsetimi leti.

Mularija / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Otroci in mir

Mir se začne s menoj - tako je bila poimenovana razstava del predstavnikov Osnovne šole Škofja Loka - Mesto, ki so svoja dela v petek zvečer predstavili v škofjeloški galeriji Ivana Groharja.

Gorenja vas-Poljane / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Nova športna dvorana ob šoli

Ideja in potreba po gradnji nove športne dvorane ob Osnovni šoli Ivana Tavčarja v Gorenji vasi je stara že več let, saj sedanja ne zagotavlja optimalne izvedbe športne vzgoje v šoli niti ne zadovoljuj...

Žirovnica / četrtek, 20. november 2008 / 07:00

Vse več potreb po pomoči na domu

Žirovniški občinski svetniki so se na zadnji seji seznanili z informacijo o stanju na področju socialnega varstva v občini.