Gostje na torkovem pogovoru v Celovcu

Avstrija je priložnost za sposobne

Možnosti za zaposlitev v Avstriji ali za ustanavljanje podjetij se bodo po prvem maju povečale, vendar poznavalci avstrijskih razmer opozarjajo, da sta trg in potrošnik zelo zahtevna, zato uspevajo le najboljši.

»Slovenska podjetja so že doslej lahko delala v Avstriji, razen v gradbeništvu, vrtnarstvu, v negi na domu in v obdelovanju kamna. Tu je bilo potrebno posebno dovoljenje. Po novem ne bo več potrebno, obvezni pa bodo v nemščino prevedeni dokazi o delavčevi kvalifikaciji, ki jih bo ta moral imeti vedno pri sebi, o zaposlitvi in podjetju, pri katerem je zaposlen. Pri kvalifikacijah se utegnejo pojaviti nekateri problemi, saj na primer v Sloveniji nimamo naziva »baumaistra« ali gradbenega mojstra, ki je lahko v Avstriji hkrati v vlogi arhitekta in vodje gradbišča. Upoštevati moramo, da je treba v Avstriji za vsakega delavca v gradbeništvu dodatno plačati 30 evrov na dan, kar utegne biti za nekatera podjetja problem.« (Maša Repež, Gospodarska zbornica Slovenije) »Pri delu v Avstriji je treba razlikovati, ali se bo slovenski delavec zaposlil pri avstrijskem podjetju ali pa bo šel kot inštalater delat na Koroško ali Štajersko. V tem primeru bo moral dan ali dva pred začetkom dela prijaviti svojo dejavnost na ustreznem uradu, ki še ni določen. Ko se bo prijavil, bo lahko delal, vendar bo moral imeti v primeru inšpekcijskega nadzora pri sebi ustrezna dokazila, da je v Sloveniji socialno zavarovan, da ima kvalifikacijo in obrtniško spričevalo. Dogovori o potankostih še potekajo, zato bo na začetku verjetno poskusno obdobje. Ustanovitev podjetja, plačilo ustanovnega kapitala in uspešno poslovanje je interes Avstrije in tu bo treba spoštovati naše zakone. Nekaj omejitev pa je v primeru gradbišča v Avstriji. Če je odprto 183 dni ali nad pol leta, mora izvajalec plačati v Avstriji vse davke in socialne dajatve. Računam, da bo sprostitev zaposlovanja pozitivno vplivala na sodelovanje med državama in da se bo na avstrijskih gradbiščih znova govorilo tudi slovensko, saj avstrijski delodajalci zelo spoštujejo delavce iz Slovenije.« (Benjamin Wakounig, predsednik Slovenske gospodarske zveze iz Celovca)

Po prvem maju tudi v Avstriji ne bo več omejitev za zaposlovanje delavcev iz osmih članic Evropske unije, ki so bile vanjo sprejete leta 2004. Med njimi je tudi Slovenija. To je zanjo, za njena podjetja in za državljane nova priložnost, čeprav že sedaj kar precej Slovencev dela v Avstriji, vendar so morali za zaposlitev dobiti posebna dovoljenja. Od začetka maja naprej ne bodo več potrebna. Ocene kažejo, da se bodo zaradi tega slovenskim podjetjem izboljšali pogoji za pridobitev večjih del v Avstriji in za ustanavljanje novih podjetij, pri čemer je že sedaj Avstrija ena od najbolj liberalnih držav v Evropski uniji. Za Slovenijo je odprtje avstrijskega trga delovne sile pomembno tudi zato, ker gre za sosednjo državo, ki sta doslej uspešno sodelovali na gospodarskem in drugih področjih, ker v državi živi slovenska manjšina in ker Avstrija krepko vodi med tujimi naložbami v Sloveniji.

Pravna varnost in podpora podjetništvu

»Go Austria!« je slogan, ki so ga za spodbujanje sodelovanja z Avstrijo v bližajočih se spremenjenih razmerah izbrali Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, Javna agencija Republike Slovenije za podjetništvo in tuje investicije (Japti), ministrstvo za gospodarstvo, Gospodarska zbornica Slovenije in Slovenska gospodarska zveza v Celovcu. V ta namen je bilo v Sloveniji že organiziranih nekaj posvetovanj. Nad sto predstavnikov slovenskih podjetij, agencij, organizacij in zbornic pa se je v torek zbralo v Celovcu, kjer so se jim pridružili tudi slovenski minister za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjan Žekš, slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina in slovenska generalna konzulka v Celovcu Dragica Urtelj.

 

Udeleženci so slišali kar precej koristnih napotkov in opozoril, ki jih je treba upoštevati v poslovanju v Avstriji. Metka Urbas z ministrstva za gospodarstvo je posebej opozorila na priložnost srednje velikih in malih podjetij s sodobno tehnologijo. Vsaka sprostitev je dobra, saj naša podjetja v kriznih časih iščejo priložnosti na tujih trgih. Pričakuje, da bodo, še posebej v gradbeništvu in storitvenih dejavnostih, kjer je v Avstriji kriza blažja kot pri nas, to izkoristila in bodo dobro pripravljena. Mateja Jarc z Javne agencije za podjetništvo in tuje investicije je ponudila številne informacije v tako imenovanem Izvoznem oknu in možnosti sodelovanja pri poslovanju na tujem. Maša Repež s Centra za konkurenčnost Gospodarske zbornice Slovenije je posvarila, da je treba za poslovanje v Avstriji imeti urejeno dokumentacijo, spoštovati tamkajšnjo zakonodajo in plačati zahtevane prispevke. Da je Avstrija priložnost za Slovenijo zaradi sosedstva in uspešnega razvoja naše države v zadnjem desetletju, sta menila tudi predstavnik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije Marko Ocvirk in predsednik uprave SID banke Sibil Svilan.

Avstrija je poslovnosti naklonjeno okolje, vendar je treba biti v poslovanju profesionalen in spreten, z najbolj sposobnimi ljudmi. Avstrijski potrošniki in partnerji so zelo dobro obveščeni in previdni pri poslih in ne kupujejo »mačka v žaklju«, sta opozarjala dobra poznavalca razmer v sosednji državi predsednik upravnega odbora Zveze bank Feliks Wieser in slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina. Ta je povedal, da gospodarsko zanimivi nista le Koroška in Štajerska, ampak vsa Avstrija, kjer nastajajo nova poslovna središča, kot sta na primer Linz in Bregenz.

 

Udeleženci posvetovanja s Koroškega so naštevali prednosti zaposlovanja in poslovanja v Avstriji. »Avstrija ima eno najbolj atraktivnih skupinskih obdavčitev v Evropi, ko lahko matična družba v Avstriji iz svojega dobička poravna izgubo hčerinske družbe v tujini. Pri dohodnini se obdavčitev z najvišjo stopnjo (50 odstotkov) začne šele pri letnem dohodku nad 60 tisoč evrov, socialni prispevki se obračunavajo samo do maksimalne mesečne osnove 4200 evrov, prav tako pa Avstrija nima premoženjskega davka,« je povedal predsednik Slovenske gospodarske zbornice v Celovcu Benjamin Wakounig. »Državna uprava in javne službe pomagajo pri poslovanju in omogočajo zelo hitro ustanovitev podjetja, dežele in država pomagajo s subvencijami, prav tako pa se uspeva Avstrija zelo učinkovito predstavljati na tujem. Slovenija ima pred drugimi državami prednost, ker si lahko pomaga z visoko izobraženimi Slovenci s Koroškega, ki poznajo domače, avstrijske razmere, pa tudi s svetovanjem naše zbornice,« je še povedal. Na visoko razvitost Avstrije in na veliko donosnost sicer manjšega trga z 8,3 milijona prebivalcev, kjer je trgovina leta 2010 kljub krizi dosegla najvišjo rast, znake rasti pa za razliko od Slovenije kaže tudi gradbeništvo, je opozoril Miran Breznik, izvozni svetovalec Avstrijske poslovne agencije ABA, in pohvalil prave in hitre ukrepe države. »Na poslovanje v Avstriji se je treba dobro pripraviti in upoštevati, da je Avstrija po kupni moči četrta med državami Evropske unije s 30 tisoč evri narodnega dohodka na državljana in med najhitreje razvijajočimi članicami EU in v svetu, saj je po produktivnosti takoj za Združenimi državami Amerike. Delavci so motivirani, z visoko stopnjo pripadnosti podjetju. Pravni sistem je stabilen, saj so njegove spremembe redke in dobro premišljene,« je povedal Breznik in opozoril, da so avstrijski delavci socialno varnejši tudi zaradi štirinajstih letnih plač, kar je dodatna obveznost delodajalcev. Za Andreasa Griesslerja z Razvojne agencije Koroške pa je pomembna prednost Koroška lega in velika vlaganja v razvoj, kjer je Koroška tretja med avstrijskimi zveznimi deželami, obnovljivi viri energije in okolje, strojništvo in inženiring, elektronika, logistika, informacijska tehnologija, lesarstvo in papirništvo, obdelava in predelava kovin ter turizem pa so panoge, kjer so možnosti tudi za Slovenijo.

     

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 3. julij 2011 / 07:00

V objemu narave, pod šotori, ob tabornem ognju

Dodobra smo že zakorakali v letni čas šotorov, spalnih vreč, objemov narave in druženja pod zvezdnatim nebom. Taborjenje je privlačno, organizirano taborništvo pa tudi zelo poučno. V Sloveniji taborni...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 10. maj 2022 / 06:00

Pogodbene pošte, priložnost za podjetništvo tudi na Gorenjskem

V Sloveniji uspešno posluje že 160 pogodbenih pošt Pošte Slovenije. Pestra ponudba na enem mestu, prihranek časa in daljši odpiralni/delovni čas. Vse to in še več so prednosti, ki jih Pošta Slovenije...

Gospodarstvo / torek, 10. maj 2022 / 17:34

Cene pogonskih goriv bodo ponovno regulirane

Potem ko so se danes zjutraj pogonska goriva zopet podražila, se je vlada odločila za ponovno regulacijo cen 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva.

Bled / torek, 10. maj 2022 / 16:44

Po sledeh Arnolda Riklija

Bled – V četrtek, 12. maja, se bo v Knjižnici Blaža Kumerdeja Bled ob 19.30 začelo predavanje Po sledeh Arnolda Riklija. Predaval bo avtor monografije o Arnoldu Rikliju Vojko Zavodnik, ki bo med dr...

Jesenice / torek, 10. maj 2022 / 16:43

Brezplačni avtobusi tudi za jeseniške upokojence

Tudi na Jesenicah bodo od 1. junija naprej lahko upokojenci, vojni veterani in invalidi brezplačno uporabljali mestni potniški promet.

Mularija / torek, 10. maj 2022 / 16:40

Predstavili naše plese

Učenci in učitelji Osnovne šole (OŠ) Staneta Žagarja Kranj so se v okviru mednarodnega projekta Erasmus+ Cultural festivals (Kulturni festivali) konec marca udeležili srečanja v grškem mestu Prygos.