Avstrija je priložnost za sposobne
Možnosti za zaposlitev v Avstriji ali za ustanavljanje podjetij se bodo po prvem maju povečale, vendar poznavalci avstrijskih razmer opozarjajo, da sta trg in potrošnik zelo zahtevna, zato uspevajo le najboljši.
Po prvem maju tudi v Avstriji ne bo več omejitev za zaposlovanje delavcev iz osmih članic Evropske unije, ki so bile vanjo sprejete leta 2004. Med njimi je tudi Slovenija. To je zanjo, za njena podjetja in za državljane nova priložnost, čeprav že sedaj kar precej Slovencev dela v Avstriji, vendar so morali za zaposlitev dobiti posebna dovoljenja. Od začetka maja naprej ne bodo več potrebna. Ocene kažejo, da se bodo zaradi tega slovenskim podjetjem izboljšali pogoji za pridobitev večjih del v Avstriji in za ustanavljanje novih podjetij, pri čemer je že sedaj Avstrija ena od najbolj liberalnih držav v Evropski uniji. Za Slovenijo je odprtje avstrijskega trga delovne sile pomembno tudi zato, ker gre za sosednjo državo, ki sta doslej uspešno sodelovali na gospodarskem in drugih področjih, ker v državi živi slovenska manjšina in ker Avstrija krepko vodi med tujimi naložbami v Sloveniji.
Pravna varnost in podpora podjetništvu
»Go Austria!« je slogan, ki so ga za spodbujanje sodelovanja z Avstrijo v bližajočih se spremenjenih razmerah izbrali Urad vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu, Javna agencija Republike Slovenije za podjetništvo in tuje investicije (Japti), ministrstvo za gospodarstvo, Gospodarska zbornica Slovenije in Slovenska gospodarska zveza v Celovcu. V ta namen je bilo v Sloveniji že organiziranih nekaj posvetovanj. Nad sto predstavnikov slovenskih podjetij, agencij, organizacij in zbornic pa se je v torek zbralo v Celovcu, kjer so se jim pridružili tudi slovenski minister za Slovence v zamejstvu in po svetu dr. Boštjan Žekš, slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina in slovenska generalna konzulka v Celovcu Dragica Urtelj.
Udeleženci so slišali kar precej koristnih napotkov in opozoril, ki jih je treba upoštevati v poslovanju v Avstriji. Metka Urbas z ministrstva za gospodarstvo je posebej opozorila na priložnost srednje velikih in malih podjetij s sodobno tehnologijo. Vsaka sprostitev je dobra, saj naša podjetja v kriznih časih iščejo priložnosti na tujih trgih. Pričakuje, da bodo, še posebej v gradbeništvu in storitvenih dejavnostih, kjer je v Avstriji kriza blažja kot pri nas, to izkoristila in bodo dobro pripravljena. Mateja Jarc z Javne agencije za podjetništvo in tuje investicije je ponudila številne informacije v tako imenovanem Izvoznem oknu in možnosti sodelovanja pri poslovanju na tujem. Maša Repež s Centra za konkurenčnost Gospodarske zbornice Slovenije je posvarila, da je treba za poslovanje v Avstriji imeti urejeno dokumentacijo, spoštovati tamkajšnjo zakonodajo in plačati zahtevane prispevke. Da je Avstrija priložnost za Slovenijo zaradi sosedstva in uspešnega razvoja naše države v zadnjem desetletju, sta menila tudi predstavnik Obrtno podjetniške zbornice Slovenije Marko Ocvirk in predsednik uprave SID banke Sibil Svilan.
Avstrija je poslovnosti naklonjeno okolje, vendar je treba biti v poslovanju profesionalen in spreten, z najbolj sposobnimi ljudmi. Avstrijski potrošniki in partnerji so zelo dobro obveščeni in previdni pri poslih in ne kupujejo »mačka v žaklju«, sta opozarjala dobra poznavalca razmer v sosednji državi predsednik upravnega odbora Zveze bank Feliks Wieser in slovenski veleposlanik na Dunaju Aleksander Geržina. Ta je povedal, da gospodarsko zanimivi nista le Koroška in Štajerska, ampak vsa Avstrija, kjer nastajajo nova poslovna središča, kot sta na primer Linz in Bregenz.
Udeleženci posvetovanja s Koroškega so naštevali prednosti zaposlovanja in poslovanja v Avstriji. »Avstrija ima eno najbolj atraktivnih skupinskih obdavčitev v Evropi, ko lahko matična družba v Avstriji iz svojega dobička poravna izgubo hčerinske družbe v tujini. Pri dohodnini se obdavčitev z najvišjo stopnjo (50 odstotkov) začne šele pri letnem dohodku nad 60 tisoč evrov, socialni prispevki se obračunavajo samo do maksimalne mesečne osnove 4200 evrov, prav tako pa Avstrija nima premoženjskega davka,« je povedal predsednik Slovenske gospodarske zbornice v Celovcu Benjamin Wakounig. »Državna uprava in javne službe pomagajo pri poslovanju in omogočajo zelo hitro ustanovitev podjetja, dežele in država pomagajo s subvencijami, prav tako pa se uspeva Avstrija zelo učinkovito predstavljati na tujem. Slovenija ima pred drugimi državami prednost, ker si lahko pomaga z visoko izobraženimi Slovenci s Koroškega, ki poznajo domače, avstrijske razmere, pa tudi s svetovanjem naše zbornice,« je še povedal. Na visoko razvitost Avstrije in na veliko donosnost sicer manjšega trga z 8,3 milijona prebivalcev, kjer je trgovina leta 2010 kljub krizi dosegla najvišjo rast, znake rasti pa za razliko od Slovenije kaže tudi gradbeništvo, je opozoril Miran Breznik, izvozni svetovalec Avstrijske poslovne agencije ABA, in pohvalil prave in hitre ukrepe države. »Na poslovanje v Avstriji se je treba dobro pripraviti in upoštevati, da je Avstrija po kupni moči četrta med državami Evropske unije s 30 tisoč evri narodnega dohodka na državljana in med najhitreje razvijajočimi članicami EU in v svetu, saj je po produktivnosti takoj za Združenimi državami Amerike. Delavci so motivirani, z visoko stopnjo pripadnosti podjetju. Pravni sistem je stabilen, saj so njegove spremembe redke in dobro premišljene,« je povedal Breznik in opozoril, da so avstrijski delavci socialno varnejši tudi zaradi štirinajstih letnih plač, kar je dodatna obveznost delodajalcev. Za Andreasa Griesslerja z Razvojne agencije Koroške pa je pomembna prednost Koroška lega in velika vlaganja v razvoj, kjer je Koroška tretja med avstrijskimi zveznimi deželami, obnovljivi viri energije in okolje, strojništvo in inženiring, elektronika, logistika, informacijska tehnologija, lesarstvo in papirništvo, obdelava in predelava kovin ter turizem pa so panoge, kjer so možnosti tudi za Slovenijo.