Blaž Pesjak (Foto: arhiv GG)

Nov korak k rešitvi Merkurja

Konverzija terjatev upnikov Merkurja je uspela.

Naklo – Po Merkurjevi evidenci so upniki vpisali za več kot 85 milijonov evrov terjatev za konverzijo v lastniške deleže, kar pomeni, da bo aktualnega dolga največjega trgovca s tehničnim blagom v regiji nekoliko manj (kolikšen je ta dolg, včeraj še niso vedeli, saj ne poznajo niti točne višine vpisa terjatev). Po novem bo imel Merkur približno 260 novih lastnikov, lastništvo pa s tem močno razpršeno. »Ne, razpršeno lastništvo na poslovanje Merkurja ne bo vplivalo, več dela in stroškov pa bomo imeli s poročanjem o poslovanju,« pojasnjuje predsednik uprave Blaž Pesjak.

Prijavljene terjatve mora sedaj pregledati še prisilni upravitelj Ladislav Hafner, nato pa potrditi še kranjsko sodišče, čez mesec pa morajo navadni upniki še potrditi prisilno poravnavo. »Čeprav gre le še za formalno zadevo, vse skupaj ni zgolj formalnost. Tako se zaključi uradni postopek, in šele ko bo zaključen, bomo zadovoljni,« pravi Pesjak, ki sicer zapletov pri glasovanju ne pričakuje.

Pred dvema tednoma se je Merkurju s konzorcijem bank uspelo dogovoriti za reprogramiranje kredita, s katerim so do 31. marca 2016 zamrznili odplačevanje tristo milijonov evrov. Nato naj bi v štirih letih - vsake tri mesece - odplačali ta dolg, do takrat pa jim je ostal še prej omenjeni dolg. »Vsako leto konec leta bomo morali odplačati petino dolga, torej okrog dvajset milijonov evrov. Ta denar bomo lahko zagotovili iz poslovanja, če se bo načrt finančnega prestrukturiranja izpolnjeval. Kako bo konec leta, pa je danes težko reči,« je še razložil Pesjak. Po načrtu bi moral Merkur mesečno ustvariti vsaj dvajset milijonov evrov prometa, kar bo, tako predsednik uprave, uresničeno. Prejšnji mesec so bili prihodki sicer nekoliko manjši od načrtovanih, vendar je bil rezultat boljši od načrtovanega. Merkur ima sicer na voljo še približno pet milijonov evrov iz naslova 35 milijonov evrov visokega likvidnostnega posojila.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / torek, 26. junij 2007 / 07:00

Prekletstvo zlate rože

Prepovedano mesto skriva skrivnosti o katerih nihče ne spregovori.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:37

Najlepši Slovenec je ...

To bomo izvedeli že konec naslednjega tedna. So se pa finalisti za mistra Slovenije 2015 dva dni družili v gorenjskem Hotelu Špik v Gozdu - Martuljku. Tokrat izbor za najlepšega Slovenca poteka že sed...

GG Plus / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:23

Slikovita Krnica, vrata v gorski svet

Šest kilometrov dolga alpska dolina je vse leto privlačna izletniška točka za številne pohodnike, za planince pa odlično izhodišče za osvajanje bližnjih vrhov.

Gospodarstvo / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:17

Bolj ekonomično in bolj ekološko ogrevanje

Skoraj vso zimo so pet kranjskogorskih hotelov ter prav toliko tamkajšnjih občinskih objektov ogrevali prek sistema daljinskega ogrevanja na lesno biomaso, s čimer so se za več kot dvajset odstotkov z...

Bohinj / ponedeljek, 1. junij 2015 / 15:00

Zlatorog na muhi politike

Zaradi zahtev občinskega sveta po doslednem izvajanju Zakona o gospodarskih javnih službah turiste, ki čakajo na turistično ladjico Zlatorog, ki jo upravlja zasebnik, čakajo zaklenjena vrata na pomolu...

Kronika / ponedeljek, 1. junij 2015 / 14:54

Frentz je priznal krivdo

Nizozemec Johannes Henrik Frentz, ki je v kleti nekdanjega hotela Gora oziroma TGT v Podljubelju gojil konopljo v modernem laboratoriju, se je odločil za priznanje.