Medvedi razdirajo čebelnjake
Medvedje, ki so na zgornjem Gorenjskem prezimili, so se ob otoplitvi že prebudili in "udarili" po čebelnjakih, ki so ob pomanjkanju hrane v naravi kot "mizica, pogrni se".
Bled – Čeprav je bilo minuli konec tedna zaradi skakalnih tekem v Planici zelo bučno, to ni prestrašilo medveda, da ne bi v noči z nedelje na ponedeljek poškodoval čebelnjaka v Ratečah in se v ponedeljek zvečer še enkrat vrnil na »kraj dogodka«. Dva panja je popolnoma uničil, druge porinil v notranjost čebelnjaka, predvsem pa je dobro prestrašil domačine, ki ne pomnijo, da bi medved že kdaj prišel tako blizu hiš. »Preseneča me medvedova drznost, očitno ga tudi nemir v Planici ni zmotil,« je dejal Blaž Černe, vodja odseka za divjad in lovstvo v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, in dodal, da se je nad čebelnjak verjetno »znesel« medved, ki so ga že okrog božiča in potem še v sredini februarja sledili nad Srednjim Vrhom oz. Kranjsko Goro.
V Bohinju prek zime ni bilo sledi o medvedu, prejšnji teden pa so njegove stopinje opazili nad Bohinjsko Bistrico, na prehodu med Koblo in Soriško planino. V noči s sobote na nedeljo je eden od medvedov premikal panje v čebelnjaku na Kupljeniku, veliko bolj grob pa je bil na platoju Jelovice nad Babjim zobom, kjer je pri počitniški hišici povsem razdejal čebelnjak z osmimi panji. »Od panjev ni ostalo ničesar, satovje je pojedel, razmetal, pohodil …,« je po ogledu dejal Blaž Černe, ki glede na veliko število sledi v snegu na bližnjem travniku dopušča možnost, da sta bila na delu celo dva medveda.
Na Zgornjem Gorenjskem so po Černetovi oceni verjetno prezimili trije medvedi - dva na območju Bohinja in eden v Zgornjesavski dolini. Letos so se v primerjavi s prejšnjimi leti prebudili malo prej, morda tudi zato, ker je manj snega. V zgodnji spomladi, ko še ni hrane v naravi, že po tradiciji najprej »udarijo« po čebelnjakih, ki so kot »mizica, pogrni se«.