Redko, a zahtevno reševanje
Kranjski poklicni gasilci se usposabljajo z novo opremo za reševanje v delno ali v celoti porušenih objektih, spomladi tudi reševalna vaja.
Kranj – Ekipa kranjskih poklicnih gasilcev že nekaj časa sodeluje v državni enoti za reševanje izpod ruševin (Slovenia USAR), ki je med drugim sodelovala tudi v lanski mednarodni vaji v Italiji. V Sloveniji sicer še nimamo veliko opreme za tovrstno reševanje, ki je sicer dokaj redko in zahteva tudi posebno usposabljanje.
V Gasilsko reševalni službi Kranj so sicer pred kratkim kupili sistem hidravličnih podpornikov, ki gasilcem omogoča varen vstop v delno ali v celoti porušene objekte oziroma s tem sistemom stabilizirajo stavbno konstrukcijo, ki kaže znamenja porušitve. Poleg tega opremo lahko uporabijo pri dvigu oziroma podpiranje težjih tovornih vozil, ki so udeležena v prometnih nesrečah.
Kot je povedal Matej Kejžar, vodja operative GRS Kranj, so imeli pred kratkim usposabljanje z inštruktorjem iz podjetja, ki jim je dobavilo opremo. Teoretični in praktični del usposabljanja je bil organiziran za gasilce v vseh štirih izmenah, pridružili pa so se jim tudi kolegi iz Ljubljane, Novega mesta in še iz nekaterih drugih enot, saj gre za pomemben prenos znanja. Investicija v opremo je bila 30 tisoč evrov, kar je minimalno za osnovna sredstva, potrebna pri reševanju iz ruševin.
Poleg tega so imeli gasilci letos tudi obnovitveni tečaj v sodelovanju s prehospitalno enoto nujne medicinske pomoči, kjer so obnovili in izpopolnili postopke oživljanja. Januarja so za pripadnike prostovoljnih gasilskih društev organizirali tečaj vrvne tehnike, prav tako pa so se udeležili krvodajalske akcije.
V načrtu usposabljanja je v sodelovanju z občinskim štabom Civilne zaščite predviden tudi posvet o posredovanju v potresih, spomladi pa naj bi izvedli tudi večjo reševalno vajo reševanja iz potresnih ruševin.