Lahko bomo sprejeli ujetnika iz Guantanama
Če bo zakon o tujcih, ki ga je prejšnji teden predlagala vlada, potrdil tudi parlament, bo lahko naša država sprejela enega od ujetnikov iz Guantanama.
Ljubljana - Predlagani zakon o tujcih prinaša tudi več drugih določil: z možnostjo urejanja vsega na enem mestu se zmanjšuje administrativno breme za tujce, ki zaprosijo za modro kartico, tujci bodo poslovali le z upravno enoto; tujcu v postopku prisilne odstranitve bo dana možnost, da državo zapusti prostovoljno; zakon zagotavlja varovanje pravic tujcem, ki so žrtve nezakonitega zaposlovanja; olajšan je vstop za določene kategorije tujcev (športniki, trenerji, akreditirani novinarji, gospodarstveniki, družinski člani slovenskega državljana), saj jim omogoča izdajo vizuma za dolgoročno prebivanje za vstop v državo in urejanje prvega dovoljenja za prebivanje v državi; nekaterim kategorijam tujcev omogoča pridobitev prvega dovoljenja za prebivanje in vročitev tega dovoljenja za prebivanje v državi (denimo raziskovalcev, študentov), razširjena je tudi definicija družinskih članov tujcev in državljanov EU.
Na ujetnika iz Guantanama pa se nanaša novost, da se dovoljenje za začasno prebivanje lahko izda tujcu, katerega prebivanje je v interesu države zaradi kulturnih, znanstvenih, gospodarskih ali političnih razlogov. O konkretnih predlogih bo odločala vlada na predlog zainteresiranega ministrstva. Takšno ureditev pozna večina evropskih držav, tako pri državljanstvih kot tudi pri dovoljenjih za bivanje, pa tudi Slovenija že pozna pridobitev državljanstva po takem postopku. Predsednik vlade Borut Pahor je dejal, da naša država ujetnika iz Guantanama ne sprejema zaradi servilnosti, pač pa zaradi humanosti, do sprejema pa ne bo prišlo, če politika in javnost temu ne bosta naklonjeni.
Kako na možnost, da Slovenija odpre vrata tujcu iz Guantanama, gledata dva gorenjska politika? Bojan Homan, predsednik pokrajinskega odbora SDS, pravi: »Ko je Wikileaks objavil, da je premier Borut Pahor za dvajsetminutno slikanje s predsednikom Obamo ponudil sprejem ujetnika iz Guantanama v Sloveniji, je Pahor to zanikal. Toda glede na sedanje dogodke, bi skoraj dejal, da je imel Wikileaks prav: Pahor je bil pri Obami, pri nas pa se razpravlja o sprejemu ujetnika iz Guantanama. Sam nisem naklonjen temu, naši zapori so že sicer preveč polni in dolžni smo najprej poskrbeti za normalne in humane razmere v zaporih. En sam zapornik sicer najbrž nič ne pomeni, a bojim se, da bo to poslabšalo varnost v naši državi.« Uroš Jauševec, ki vodi radovljiški odbor SD, pa meni: »Ko je naša država prevzela obveznosti, ki sledijo iz vključitve v mednarodne institucije, smo s tem prevzeli tudi nekatere neprijetne obveznosti. To odločitev podpiram, v lokalnem okolju pa se o tem nismo opredeljevali, gre pač za vladno odločitev.«