Najstarejša z žigom iz leta 1898
V Menačenkovi domačiji je na ogled razstava starih razglednic Domžal, v pripravi pa je tudi izdaja posebnega kataloga, v katerem bodo tovrstno dediščino predstavili in ohranili s pomočjo številnih zasebnih zbirateljev.
V razstavnem prostoru zaščitene Menačenkove domačije v središču Domžal, ki jo od začetka letošnjega leta upravlja Kulturni dom Franca Bernika, je v teh dneh na ogled več deset starih razglednic Domžal in okolice, ki predstavljajo zgodovino in razvoj mesta od konca 19. stoletja pa do 60. let prejšnjega stoletja.
»Glavni povod za razstavo je knjiga oziroma katalog starih razglednic in fotografij z motivi Domžal in okolice, ki jo pripravljamo v sodelovanju z različnimi zasebnimi zbiratelji starih razglednic. Ti so doslej zbrali že več kot sto primerkov, verjamemo pa, da je tega gradiva po zasebnih arhivih še veliko, zato si s to razstavo želimo posameznike vzpodbuditi, da nam pomagajo zbirko dopolniti s svojimi primerki starih razglednic,« pravi avtorica razstave in vodja Menačenkove domačije Katarina Rus Krušelj.
Med razstavljenimi razglednicami prevladujejo stare podobe središča Domžal z objekti nekdaj izredno razširjene slamnikarske industrije, med večjimi okoliškimi zanimivostmi pa so fotografi nekdaj največ pozornosti posvečali hribu Šumberk, Goričici, mostovom, zvonikom … Najstarejša razglednica nosi poštni žig iz leta 1898, največ primerkov pa je iz zbirke Janeza Škofica in Gašperja Dimca. Število izdanih razglednic se je bistveno povečalo po letu 1925, ko so Domžale postale trg, in po letu 1952, ko so bile imenovane za mesto.
So pa organizatorji kot zanimivost ob bok starim razglednicam dodali tudi nekatere sodobne fotografije istih motivov, ki jih je posnel domžalski fotograf Aco Majhenič, s čimer velike spremembe skozi čas še bolj pridejo do izraza.