Šegavi čas na fotografijah
V Budnarjevi muzejski hiši je na ogled fotografska razstava Primoža Hienga z naslovom Ta krasni, šegavi čas. Hieng pustna rajanja v svoj fotografski objektiv beleži že zadnjih osem let.
Dvajset velikoformatnih fotografij pustnih mask z vseh koncev Slovenije, ki so vsako soboto in nedeljo do konca marca na ogled v Budnarjevi muzejski hiši, so le v uvod ob načrtovanem izidu istoimenske monografije o pustnih šegah in običajih na Slovenskem, ki jo bo avtor Primož Hieng izdal letos jeseni. To bo tudi prva monografija pri nas, ki v sliki in besedi predstavlja večino pustnih običajev na Slovenskem in v zamejstvu.
Hieng pustna rajanja v svoj fotografski objektiv beleži že zadnjih osem let in v tem času je zbral izjemno in tudi v stroki priznano zbirko fotografskega gradiva, ki beleži številne skrite obraze ter njihovo raznoliko in pisano podobo. Tako je posnel tiste maske, ki se pojavljajo v pristnem in izvirnem okolju, daleč stran od množice radovednežev. »Pustna dediščina je zelo bogata po vsej Sloveniji, še najmanj je tradicionalnih mask prav z Gorenjskega, kjer so zadnja leta prepoznavni predvsem šenčurski godlarji,« je na odprtju razstave med drugim povedal Primož Hieng, ki je ob svojem dolgoletnem delu vesel predvsem priznanja stroke. Tako je etnolog dr. Janez Bogataj o njegovem delu med drugim zapisal: »Hiengove fotografije kažejo realno pustno dogajanje. Poznavanje zgodovinskega in sodobnega bistva pustnega časa mu omogoča, da je smer objektiva vedno usmerjena k prikazovanju določenih vprašanj in jih celo izpostavlja. Uspelo mu je, verjetno kot edinemu pri nas, da je v nekaj več kot osemletnem opusu zabeležil fotografije in zapise praktično skoraj vsega pustnega dogajanja v Sloveniji.«
Čeprav je pustno dogajanje v primerjavi s preteklimi leti pri nas v upadanju, je kamniški fotograf prepričan, da ta norčavi praznik ne bo izumrl. Zato bo tudi letošnji pust preživel ob pisanih šemah in s fotoaparatom v roki.