Prestari kompleti prve pomoči
Ste preverili svoj komplet prve pomoči? Prav lahko se zgodi, da mu je potekel rok uporabnosti in ste ga dolžni zamenjati. V nasprotnem primeru vas lahko policisti zaradi neustreznosti obvezne opreme kaznujejo s 125 evri globe.
Kranj – Časi, ko smo med obvezno opremo motornih vozil imeli tudi dvajset in več let star komplet prve pomoči, so mimo. Po pravilniku o kompletu za prvo pomoč, ki spada v obvezno opremo motornih vozil, mora imeti komplet prve pomoči veljaven rok uporabe, kakor pa smo preverili, je v skoraj vseh primerih pet let od datuma pakiranja. Omenjeni pravilnik je začel veljati 1. januarja 2005, zato je večini voznikov, ki so tedaj pohiteli z nakupom novega kompleta, njegov rok uporabnosti lahko že potekel. Pravilnik sicer še določa, da mora biti komplet za prvo pomoč v vsakem vozilu, da mora biti higiensko vzdrževan, zahtevan sterilni material pa mora biti nepoškodovan in zaprt. Cene novih kompletov se gibljejo od dvanajst do trinajst evrov.
Zaradi pomanjkljive obvezne opreme, torej tudi pretečenega roka uporabnosti kompleta prve pomoči, vas lahko policist v skladu z zakonom o varnosti cestnega prometa zgolj opozori, lahko pa tudi oglobi s 125 evri. »Gorenjski policisti nadzirajo opremljenost vozil s prvo pomočjo v okviru rednih del in nalog,« je pojasnil Leon Keder, predstavnik za stike z javnostjo Policijske uprave Kranj, in zanikal, da bi policisti v teh dneh načrtno oziroma poostreno nadzirali primernost kompleta prve pomoči, kakor je zakrožilo po medmrežju.
»Večino voznikov moramo na možnost pretečenega roka kompleta prve pomoči opozoriti pri tehničnem pregledu, saj skoraj nihče ne pozna veljavnega predpisa,« ugotavlja Uroš Grabec, vodja kranjske enote Avto-moto zveze Slovenije. Komplet prve pomoči sicer sodi tudi med obvezno opremo motornega kolesa, le da je ta nekoliko manjši.
Kompleti prve pomoči imajo v skladu z evropskimi medicinskimi direktivami navadno petletni rok uporabe, pojasnjuje Franci Sevšek, področni vodja prodaje v največjem slovenskem proizvajalcu kompletov prve pomoči Tosami. »Komplet prve pomoči obsega kar nekaj medicinskih pripomočkov za sterilno oskrbo opeklin in drugih poškodb, njihova popolna sterilnost pa je ob pravilnem skladiščenju zagotovljena za pet let, medtem ko po preteku roka uporabnosti ni več gotovosti, da so pripomočki še vedno dovolj sterilni,« pravi. Na vprašanje, kaj lahko storimo s starim kompletom, pa odgovori, da je del kompleta še vedno uporaben doma, preostalo pa lahko ali odvržemo v smeti ali pa, kar priporoča, podarimo Civilni zaščiti, Rdečemu križu in podobnim organizacijam, ki lahko medicinske pripomočke s pretečenim rokom še vedno uporabijo pri usposabljanju ekip prve pomoči in podobno.