Azira Kozjek, svetovalna delavka na Srednji šoli Jesenice

Zdravnik, strojnik, ekonomist ...?

S svetovalno delavko na Srednji šoli Jesenice Aziro Kozjek smo se pogovarjali o tem, kaj lahko devetošolcem olajša odločitev za najbolj ustrezno srednjo šolo. Izvedeli smo tudi, kako se lahko iz povprečnih dijakov v pravi srednji šoli razvijejo - zlati maturanti!

»Idealno je, da si otrok poklic izbere sam, na osnovi tega, kaj ga zanima in koliko truda in energije je pripravljen vložiti v učenje. Všeč mi je misel, ki sem jo nekje prebrala: Tja, do koder je vredno priti, ne pelje nobena bližnjica.«

Kateri dejavniki so tisti, ki naj bi jih učenec upošteval pri izbiri srednje šole?

»Predvsem je pomembno, da ga program in poklic, o katerih razmišlja, zanimata. Učenec naj se vpraša, kakšno delo bi mu bilo všeč - ali je to delo z ljudmi, delo s papirji, števili, oblikovanje, umetnost, praktično delo, delo v naravi ... Pregleda naj predmetnik in če je vsaj dve tretjini predmetov zanj vsebinsko zanimivih, potem je odločitev za program in poklic prava. Če ga predmeti zanimajo, bo namreč imel povsem drugačno motivacijo za učenje, kot če se je v program vpisal iz drugih razlogov, denimo zaradi bližine šole, prijateljstva, odločitve staršev ...«

Pa je otrok pri štirinajstih, petnajstih sploh dovolj zrel, da sprejme odločitev o bodočem poklicu?

»Vsekakor je pri tej starosti izredno težko izbrati poklic. Le redki so otroci, ki že v devetem razredu z gotovostjo rečejo: 'Jaz bom pa zdravnik!' Zato je pomembna pomoč staršev, ki otroka najbolj poznajo, poznajo njegove sposobnosti in interese, tudi nadarjenost.«

Toda kje je tista meja, ki loči pomoč staršev od vsiljevanja izbire šole?

»Zelo pomembno je, da starši otroku ne vsiljujejo svojega mnenja, kaj bi bilo zanj dobro. Naj skušajo prepoznati njegove lastnosti, vrednote pa tudi učne navade in naj mu na tej osnovi pomagajo pri izbiri. Prav učne navade so v srednji šoli – poleg motivacije – najbolj pomembne za uspeh.«

Kaj pa vpliv vrstnikov pri odločanju?

»Včasih je zelo narobe, da se otrok odloči za določeno srednjo šolo zgolj zato, ker se je zanjo odločil tudi njegov najboljši prijatelj. Mnoge učence skrbi, da v srednji šoli ne bodo imeli prijateljev. A brez skrbi, prijatelje bodo dobili! Zato naj nikar ne izbirajo srednje šole zgolj na osnovi prijateljstva.«

Kaj pa storiti v primeru, če se izkaže, da je otrok prišel do ugotovitve, da je morda izbral prezahtevno šolo?

»Vselej je možna preusmeritev. Ta je sicer najbolj enostavna v prvem letniku, kjer dijak lahko uspešno zaključi letnik in nato prek opravljanja diferencialnih izpitov nadaljuje izobraževanje v drugem letniku na drugi usmeritvi ali pa na drugi srednji šoli. Druga možnost pa je, da se znova vpiše v prvi letnik. V primeru, da šele v tretjem ali četrtem letniku ugotovi, da izbrani program ni pravi zanj, pa je preusmeritev težja, potrebnih je veliko diferencialnih izpitov. Zato dijakom ponavadi svetujem, naj v takem primeru vendarle vztrajajo do poklicne mature, nato pa naj se preusmerijo v drug študij. Nenazadnje danes poklicna matura omogoča vpis na večino visokih strokovnih šol in tudi fakultet.«

Gimnazija ali srednja šola?

»Pogosto se izkaže, da ima učenec, ki je imel v osnovni šoli odlične ocene, žal pa je brez učnih navad, težave kasneje, zlasti če izbere zahtevnejši program, denimo gimnazijo. Po drugi strani pa pri nas na Srednji šoli Jesenice opažamo, da mnogi povprečni učenci, ki so osnovno šolo izdelovali komaj z dobrim uspehom, pri nas postanejo prave zgodbe o uspehu. Prepoznajo, da so izbrali pravi program, ki jih zanima, najdejo se v bodočem poklicu in iz povprečnih učencev se razvijejo zlati maturanti.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Ločitev dveh svetov

Rekreativni športnik ima samo eno napako. In sicer to, da je prepričan, da je vrhunski profesionalni športnik in ne samo športni rekreativec. Torej živi v enem svetu, misli ali pa je prepričan, d...

Objavljeno na isti dan


Avtomobilizem / torek, 8. februar 2011 / 07:00

Gremo v mesto na kavo

Test: Škoda Fabia 1,2 TSI City

Zanimivosti / torek, 8. februar 2011 / 07:00

Prva samostojna razstava Monike Slemc

Cerklje - V torek, 1. februarja, so v galeriji Petrovčeve hiše odprli prvo samostojno razstavo slik 16-letne Monike Slemc iz Cerkelj, sicer dijakinje drugega letnika Srednje šole...

Nasveti / torek, 8. februar 2011 / 07:00

Strmolska Vilma (3)

Kmalu po prihodu na grad je dobila že prvo darilo. Ksenija in njena mati sta odpotovali k sorodnikom v Italijo in od tam sta ji prinesli uhane in zapestnico iz koral. Hitro se je vživela v novi s...

Gospodarstvo / torek, 8. februar 2011 / 07:00

Izgube večje od dobičkov

Banke v Sloveniji so lani ustvarile 48,4 milijona evrov izgube.

Kronika / torek, 8. februar 2011 / 07:00

Požari

Ogenj v kurilnici Zgornji Brnik - V petek dopoldne je zagorelo v kurilnici stanovanjske hiše na Zgornjem Brniku. Vnel se je papir. Prostovoljni gasilc...