Za Merkur dva sklopa ovadb
Direktor Nacionalnega preiskovalnega urada Harij Furlan napoveduje, da bodo v zadevi Merkur pripravili najmanj dva sklopa ovadb, prvega pa naj bi podali v mesecu ali dveh.
Ljubljana – V prvem letu delovanja je Nacionalni preiskovalni urad (NPU) preiskal skupno sedemnajst kompleksnih zadev, v 23 primerih pa je na pristojna državna tožilstva podal kazenske ovadbe zoper 73 osumljencev, je prejšnji teden sporočil direktor urada Harij Furlan, ki je z delom urada (delovati je začel 1. januarja 2010) zadovoljen, podobno pa tudi s sodelovanjem s tožilstvom, kjer pa je vendarle imel tudi nekaj pripomb. Med slednje sodi tudi po njegovi oceni prepočasno odzivanje vrhovnega tožilstva v posameznih primerih, predvsem pri posredovanju odgovorov na predloge za uvedbe prikritih preiskovalnih ukrepov.
Direktor NPU je poleg tega izpostavil, da je tožilstvo zavrnilo tudi pobudo NPU o ustanovitvi specializirane preiskovalne skupine, ki bi preiskovala domnevne nepravilnosti v Merkurju. V zadevi Merkur bo NPU podal najmanj dva sklopa kazenskih ovadb, prvega v mesecu ali dveh, je napovedal Furlan.
NPU je sicer v letu 2010 na področju gospodarske kriminalitete in korupcije zbiral obvestila zaradi suma storitve 68 kaznivih dejanj, največkrat za kazniva dejanja zlorabe položaje ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti, zlorabe uradnega položaja ali pravic, pranja denarja, goljufije na škodo Evropskih skupnosti, izdaje ali neupravičene pridobitve poslovne skrivnosti, davčne zatajitve, jemanja podkupnine … Takoj po ustanovitvi so v sodelovanju z različnimi sektorji kriminalistične policije začeli tudi s preiskovanjem neraziskanih umorov in organizirane kriminalitete.
Vse pobude, ki jih je NPU lani podal za začasno zavarovanje protipravno pridobljene premoženjske koristi, so sodišča upoštevala - s sklepom so tako začasno zavarovala za 5,3 milijona evrov protipravne premoženjske koristi. V večini primerov je bilo zavarovano premoženje v nepremičninah (stanovanjske hiše, zemljišča, gozdovi), gotovini in v vrednostnih papirjih. Poleg tega so lani na različna državna tožilstva v Sloveniji podali pobude za začasno zavarovanje protipravne premoženjske koristi v višini, ki presega 5,5 milijona evrov. O teh pobudah državna tožilstva še odločajo. Prejšnji teden pa je NPU podal še eno pobudo za začasno zavarovanje protipravne premoženjske koristi v višini 6 milijonov evrov.
Furlan je še poudaril, da tožilstva skoraj ne zavračajo ovadb, ki jih posredujejo kriminalisti NPU, kar po njegovem kaže, da so kazenske ovadbe kakovostne in na nivoju. V NPU je trenutno zaposlenih pet vodij preiskovalcev in 45 preiskovalcev, med njimi se jih šestnajst še uvaja v delo. Zaposliti nameravajo še sedem ljudi.