Nadzornike zanima strategija
Tržiški Peko je lani zabeležil dvanajstodstoten padec prihodkov od prodaje na slovenskem trgu, izgube naj bi bilo za okoli štiri milijone evrov.
Kranj - Tržiški Peko je lani posloval z izgubo, po neuradnih podatkih je do novembra pridelal približno 3,5 milijona evrov minusa, v vsem letu pa okoli štiri milijone evrov. Zaradi negativnega poslovanja se šušlja o menjavi predsednice uprave Marte Gorjup Brejc, vendar pa novi nadzorni odbor o tem prejšnji teden, ko je obravnaval prve podatke o lanskem poslovanju, ni sprejemal nobenih sklepov. Nadzorniki se bodo znova sestali že ta teden, po besedah njihovega predsednika Roberta Lična pa jih najbolj zanima prihodnost podjetja oziroma strategija, s katero namerava uprava odpraviti visoko izgubo. Šele po podrobni proučitvi razmer v Peku se bodo nadzorniki v naslednjih dveh mesecih odločili, kako naprej.
Uprava družbe lanskega rezultata ne želi komentirati, ker končna bilanca za 2010 še ni narejena, je pa Gorjup Brejčeva razkrila, da je matično podjetje Peko lani v Sloveniji doseglo 13,6 milijona evrov prihodkov od prodaje, v letu 2009 pa 15,5 milijona evrov; padec prihodkov od prodaje je bil torej dvanajstodstoten. »V tem upadu se odraža tudi zaprtje dodatnih šestih nerentabilnih trgovin v Sloveniji. Navkljub krizi pa je Peko tudi v lanskem letu 420 tisoč evrov namenil za investicije v razvoj in prenovo nekaterih trgovin, v letu 2011 pa bo te investicije nadaljeval ter prenovil še zadnje trgovine, ki še niso bile prenovljene – tako bo Peko do konca februarja prenovil trgovini v Kopru in v Ljubljani na Ajdovščini,« je razložila predsednica uprave.
Na vprašanje, kako nameravajo v Peku popraviti poslovanje, je Gorjup Brejčeva odgovorila, da so za leto 2011 napovedi glede prodaje obutve končnim potrošnikom nehvaležne, saj je prodaja na vseh trgih, kjer ima Peko lastno trgovsko mrežo, v veliki meri odvisna od kupne moči potrošnikov, rasti življenjskih stroškov ter rasti ali upada števila brezposelnih. »V letošnjem letu sicer pričakujemo boljši poslovni izid, saj so v letu 2010 stroškovno stran poslovanja dodatno obremenili zakonsko povečanje zajamčene plače, povečane aktuarske rezervacije ter drugi enkratni odhodki in stroški združitve hčerinskih družb PGP in PGP Inde. Sicer pa je Peko samo v letu 2010 s plačili davkov in prispevkov na izplačane plače svojim prek štiristotim zaposlenim v Sloveniji v slovensko državno blagajno prispeval skoraj 1,9 milijonov evrov,« je povedala Gorjup Brejčeva in dodala, da se bodo letos zaradi pripojitve hčerinskega podjetja PGP k podjetju PGP INDE nekateri fiksni stroški znižali, kar bo pozitivno vplivalo na poslovni rezultat celotne skupine Peko. »Podrobnejšo strategijo poslovanja in ukrepe v letošnjem letu pa mora najprej obravnavati nadzorni svet družbe,« še pravi.