Na Srednji gostinski šoli so pripravili kar nekaj dobrot z medom, med drugim tudi velik medenjak. (Foto: Tina Dokl)

Med izziv za sodobno prehrano

Med se v prehrani Slovencev pojavlja predvsem z zdravstvenega vidika, manj pa kot enakovredna sestavina pri pripravi jedi, je na okrogli mizi o uporabi čebeljih pridelkov v kulinariki ugotavljal etnolog dr. Janez Bogataj.

Radovljica – Čebelarska zveza Slovenije je v sredo v Srednji gostinsko turistični šoli v Radovljici pripravila okroglo mizo na temo uporabe čebeljih pridelkov v kulinariki. »Slovenci smo še zelo tradicionalisti: torej med na žlico in v čaju, jemo ga z maslom, kakšen 'šnopček' pomešamo z njim, potem se pa počasi neha. Med se sicer vse pogosteje pojavlja v naši prehrani, a še vedno bolj z zdravstvenega vidika, manj pa kot enakovredna sestavina pri pripravi jedi. Na drugi strani je danes v svetu paleta uporabe medu izredno široka in sega na vsa področja prehrane, od hladnih predjedi, glavnih jedi, sladic …,« je ugotavljal priznani etnolog dr. Janez Bogataj.

Pri uporabi medu moramo po njegovem še naprej ohranjati zapuščino prednikov, hkrati pa obstoječe jedi z medom nadgrajevati in se podati tudi na povsem nova področja uporabe. Med predstavlja izziv za sodobno prehrano, je prepričan, možnost njegove uporabe pa vidi pri zelenjavi, sadju, mlečnih izdelkih, mesu … »Možnosti so na vseh področjih, treba pa je vedeti, katere sestavine gredo skupaj. Med ne paše k čisto vsaki ribi in morskemu sadežu, se pa denimo odlično poda h kakovostnim belim ribam,« je pojasnil. Zelo uporaben je tudi pri mesnih jedeh, poda pa se k drobovini, denimo popečenim telečjim jetrom, uporablja se lahko pri koktajlih in drugih napitkih, posebej pa je Bogataj pohvalil izum slovenskih čebelarjev – medeno penino. »Vsi govorijo o orehovi potici, zakaj se ne govori o medeni potici, je odlična in ena najstarejših na Slovenskem? Za pusta bi lahko za spremembo pripravili krofe z medom, pri lectovih srcih je še veliko oblikovalskih možnosti …,« je razmišljal.

Udeleženci so z zanimanjem prisluhnili tudi Bogdanu Pungartniku s kmetijskega ministrstva, ki je predstavil novo uredbo, ki bo urejala dopolnilno dejavnost na kmetiji. V veljavo bo stopila v kratkem in naj bi bila za čebelarje nekoliko ugodnejša, je dejal. Drugi predavatelji so predstavili lastnosti čebeljih pridelkov in med v prehrani ter problematiko javnih naročil.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 4. julij 2022 / 10:53

Poletje na cestah

Poletno turistično sezono vedno spremlja tudi zgoščen promet z zastoji na cestah proti turističnim krajem in na mejnih prehodih. Pogosta so tudi nujna dela na cestah, tako da sta v tem času za vse...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Pri sladkorni bolezni ubijajo zapleti

Svetovna zdravstvena organizacija sladkorno bolezen opredeljuje kot kompleksno kronično presnovno motnjo, za katero je značilna stalna povišana raven sladkorja (glukoze) v krvi.

Splošno / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Sladkorna bolezen tipa 2 - zboli lahko vsakdo

Dokler smo zdravi in od daleč opazujemo, kako zbolevajo naši znanci in prijatelji, si pogosto rečemo, da se nam "to" ne more zgoditi.

Zanimivosti / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Kranjski rovi praznično odeti

Kranjski cvetličarji in rokodelci so z razstavo kranjske rove spremenili v čarobni svet prazničnih aranžmajev.

Gospodarstvo / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Črn teden na borzi

Minuli teden je bil za imetnike delnic eden najbolj črnih v dosedanji zgodovini Ljubljanske borze.

Žirovnica / četrtek, 27. november 2008 / 07:00

Težav z vodo ne bo več

Nov vodohran nad Smokučem bo izboljšal preskrbo s pitno vodo v občini Žirovnica in odpravil težave s slabim pritiskom vode v višje ležečih predelih.