Jasmina Gabrijelčič, dr. med., specialistka - internistka (Foto: Gorazd Kavčič)

Ko sede zadremaš

Jutranja zaspanost kljub zadostnemu številu ur spanja, slaba koncentracija čez dan ... težave trajajo dlje časa. Vzrok je morda v motnjah dihanja v spanju, pravi Jasmina Gabrijelčič, dr. med., specialistka - internistka iz Bolnišnice Golnik.

"Jeseni lansko leto smo prenovili prostore in preselili laboratorij bližje oddelku. Bolnik pri nas ostane tri dni, da ga čim bolje educiramo."

Kaj so motnje dihanja v spanju?

»Dihanje je vitalnega pomena, da živimo in da vsi organi v telesu dobijo zadosti kisika. Dihanje v spanju se pri normalnem človeku pomembno ne razlikuje od dihanja v budnosti, le da se v spanju moramo zanesti na naše reflekse - ni zavestne kontrole dihanja. O motnjah dihanja v spanju govorimo, ko telo ne dobi več zadosti kisika. Še posebej možgani so zelo občutljivi, ker potrebujejo zelo velik dotok kisika, zato da gredo skozi normalne faze spanja; možgani v eni fazi samo počivajo, tako kot ostalo telo, v drugih fazah pa zelo aktivno predelujejo informacije, ki so jih sprejeli preko dneva. Da vse to poteka lepo ciklično, preko noči potrebujejo stalen dotok kisika. Če tega ni, to možgane začne zelo motiti, kar čutimo kot jutranjo zaspanost kljub normalnim številom ur, ki smo jih domnevno prespali.«

 

Po katerih znakih še prepoznamo motnje dihanja v spanju?

»Zmanjša se koncentracija, poveča se zaspanost čez dan predvsem v monotonih situacijah. Če smo aktivni, potem to ni tak problem, čim pa se usedemo, možgani že čutijo, da bi lahko vrinili nekaj spanca, ki ga niso bili deležni preko noči. Človek kar sede zadrema, kar je lahko komična situacija, vsekakor pa je lahko tragično, če človek zadrema med vožnjo, da ne govorim o poklicnih voznikih …

Zaradi motenj dihanja v spanju se zviša krvni tlak. Ljudje, ki se jim te težave pojavljajo vsako noč v spanju, imajo višje tveganje za srčni infarkt, možgansko kap, za srčne aritmije, to pa so resne organske bolezni.«

 

Verjetno ti znaki trajajo že dlje časa?

»To je kroniciteta in ne stvar enega tedna. Mladi pridejo in rečejo, da se jim to dogaja zadnjega pol leta. Ali pa nekdo pove, da to polagoma čuti že deset let.«

 

Kako zdravite motnje dihanja v spanju?

»Največ je v teh motnjah tako imenovane prekinitve dihanja zaradi zapiranja zgornje dihalne poti na nivoju žrela. Ko se uležemo, se dihalna pot enostavno zapre in nimamo kontrole nad tem, ne glede na položaj spanja. To partnerji slišijo kot prekinitev dihanja, ki ji rečemo apneja in je definirana kot desetsekundna prekinitev dihanja. Če je apnej več kot pet na uro spanja, se začnejo pojavljati težave. Definitivno pa naj bi vsak to čutil, če naj bi jih imel vsaj trideset na uro; se pravi, da praktično niti minute tekom spanja ni dihanje normalno.

Take bolnike največ zdravimo z aparati; sicer pa se motnje dihanja v spanju zdravijo glede na stopnjo; če ima kdo teh prekinitev dihanja res veliko, če so pridružene še druge zdravstvene težave, kot so zaspanost, neurejen pritisk, povišane krvne maščobe, sladkorna bolezen …, potem je najboljša terapija tako imenovani CPAP aparat, ki odpre dihalno pot, bolnik ga doma uporablja vsako noč. Drug način zdravljenja je vsekakor zmanjšanje telesne teže in zato tudi do 40 odstotkov manj apnej. Na žalost pa veliko ljudem na dolgo ne uspe, ker so motivirani samo kratek rok.«

 

Je aparat zahteven za uporabo?

»Ne, sploh ne, bolnik ga ima ob postelji. V Sloveniji se z aparatom zdravi – raje rečem, da se odpravlja težave – čez tisoč ljudi, v primerjavi z ostalimi evropskimi državami pa smo s tem na repu. Nakup aparata prizna zdravstvena zavarovalnica. Bolniki, ki dobijo aparat, zelo hitro čutijo izboljšanje, kar vpliva na kvaliteto življenja in na izboljšanje fizične zmogljivosti. Pravim, da se po nekaj dneh uporabe aparata zbudijo kot Trnuljčice.«

 

 

Je v bolnišnici Golnik edini tovrstni laboratorij pri nas?

»Edini, ki se ukvarja z zdravljenjem motenj dihanja v spanju. Z motnjami spanja v širšem kontekstu, kamor spadajo nočne more, nespečnost, pretirana zaspanost (narkolepsija) … se ukvarjajo nevrologi, ker gre za nevrološke težave.

Največ od vseh motenj spanja je ravno nespečnosti, ki jo vsak od nas občasno doživi, ampak ne v kakšni hudi obliki. Takoj za nespečnostjo so motnje dihanja v spanju. Da ilustriram to pogostnost: apneje v spanju je stokrat več kot narkolepsije, ne glede na starost.«

 

Kako je urejen laboratorij?

»Naraščanje teh motenj narekuje večanje kapacitete laboratorija, ki smo ga odprli leta 1996. Pred tremi leti smo imeli samo eno posteljo, zdaj imamo štiri postelje in pet aparatov, enega bomo še kupili. Opremo za diagnosticiranje moderniziramo po mednarodnih standardih. Jeseni lansko leto smo prenovili prostore in preselili laboratorij bližje oddelku. Bolnik pri nas ostane tri dni, da ga čim bolje educiramo, tudi v smislu hujšanja in ustrezne uporabe aparata. Želimo si pa še bolj celostne obravnave teh bolnikov z multidisciplinarnim timom (sodelovanje s psihologi, dietetiki, kirurgi, nevrologi …). Bolnik nas tudi po hospitalizaciji lahko vedno pokliče, če potrebuje nasvet …«

 

Dobro je vedeti ...

 

Bolezen srednje generacije

»Motnje dihanja v spanju so izrazita bolezen srednje generacije. Najbolj dovzetni so moški srednjih let, ki so debeli, ki so se zredili v zadnjih letih. V tej skupini naj bi bilo celo od petnajst do dvajset odstotkov moških, ki naj bi imeli patološke apneje. Motnje dihanja v spanju naj bi imelo približno štiri odstotke celotne populacije.«

 

Ambulanta za motnje dihanja v spanju

»Ambulanta za motnje dihanja v spanju v Bolnišnici Golnik deluje vsako sredo, za pregled potrebujete napotnico osebnega zdravnika ali specialista. Bolniki pridejo z različnimi težavami, zato jih je treba najprej »prebrati«. Če ugotovimo, da gredo njihove težave v kontekst motenj dihanja v spanju, jih uvrstimo na čakalno listo za hospitalizacijo, ki traja do tri dni. Potem se umeri zdravljenje.«

 

Vozniki z motnjami dihanja v spanju

»Če se zdravijo, začasna prepoved vožnje za poklicne voznike (in tudi druge voznike) ni potrebna. Aparat za odpravljanje težav motenj dihanja v spanju ima vgrajen števec, ki kaže, koliko ur je bil v uporabi. Če je povprečna uporaba na noč zadovoljiva in če bolnik opravi še dodatno testiranje, potem je sposoben vožnje. Za vse poklice pa velja, da pri teh težavah ne priporočamo več turnusnega dela.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sobota, 4. julij 2015 / 09:32

Ob obletnici povsem prenovljen

Bled – Letos mineva 160 let od začetka delovanja švicarskega zdravilca Arnolda Riklija na Bledu. Tej obletnici so posvetili tudi arboristično prenovo Zdraviliškega parka, ki predstavlja osrednjo ik...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

"Zbiralci" bakra odkrili cerkev

Na Svetem Joštu je s cerkve in še dveh objektov župnije Kranj-Šmartin izginila vsa bakrena pločevina.

Šport / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Darjan Curanovič se seli v Anglijo

Kranj - Vratar nogometašev Triglava Darjan Curanovič bo kariero nadaljeval v Londonu, od koder je prejel lepo ponudbo. »Po zaslugi mojega dobrega prijatelja Bojana Jokiča in mojega dolgole...

Šport / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Nova zmaga košarkaric

Kranjska Gora - Minulo soboto je slovenska ženska članska košarkarska reprezentanca na kvalifikacijski tekmi za nastop na EP 2013 v Kranjski Gori gostila ekipo Belgije in jo z izje...

Zanimivosti / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Novo vozilo za kamniške gorske reševalce

Kamniška Bistrica - Kamniški gorski reševalci, ki v sistemu varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami delujejo na območju občin Kamnik, Domžale, Komenda, Lukovica, Mengeš, Moravče in Trz...

Radovljica / sreda, 4. julij 2012 / 07:00

Srečanje nekdanjih izgnancev

Sedeminšestdeset let po koncu druge svetovne vojne so se nekdanji izgnanci z Gorenjskega že dvanajstič srečali, tokrat na Srednji Dobravi.