Nismo narod pokvarjencev in goljufov
Dovolj škode je že naredilo govorjenje, da so vsi politiki enaki, vsi enako pokvarjeni. Politika potrebuje rehabilitacijo, je dejal v nedeljo v Dražgošah prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan.
Dražgoše - Okrog sedem tisoč ljudi je v nedeljo s 55 avtobusi in številnimi osebnimi vozili, predvsem pa peš prišlo v Dražgoše v čast 69. obletnice boja Cankarjevega bataljona, ki se je začel prav 9. januarja 1942 in končal 11. januarja, ko so se partizani umaknili, Nemci pa so pobili 41 domačinov in v naslednjih mesecih zravnali nekdaj cvetočo vas z zemljo. V kostnici obnovljenega spomenika počivajo posmrtni ostanki osmih partizanov in štiridesetih domačinov, Kolendrova mama, mati petih otrok, pa je bila kot 41. žrtev ubita na begu in je pokopana v Selcih.
Med udeleženci opoldanske spominske slovesnosti pri spomeniku so bili predsednik državnega zbora Pavel Gantar, predsednik vlade Borut Pahor, predsednik državnega sveta Blaž Kavčič, predsednik Ustavnega sodišča dr. Ernest Petrič, predsednik borčevske organizacije Janez Stanovnik, ljubljanski župan Zoran Jankovič, nekateri poslanci, ministri in župani, med katerimi je bil tudi Miha Ješe, župan Škofje Loke, ki je včasih 9. januarja praznovala občinski praznik, in zastopniki predsednika republike, Slovenske vojske in veteranskih združenj. Dobrodošlico sta jim izrekla predsednik organizacijskega odbora prireditve Zdravko Krvina in župan Železnikov Mihael Prevc, ki je izrazil veselje zaradi obnove spomenika in povabil k obisku Dražgoš, ne le na jubilejno proslavo prihodnje leto, ampak tudi med letom, saj so »Dražgoše vedno lepe«. V kulturnem programu, ki ga je oblikoval in povezoval Jože Logar, so sodelovali Partizanski pevski zbor, orkester Slovenske vojske in gledališki igralec, partizan Aleksander Valič.
Politika potrebuje rehabilitacijo
Slavnostni govornik je bil prvi predsednik Republike Slovenije Milan Kučan.
»Moralni zlom, ki so ga Nemci doživeli v spopadu z ljudmi, prežetimi s trdno vero, da branijo pravično stvar, je hujši od vojaškega poraza. Vojaški dril je trčil ob srce, trčil je ob prepričanje, ob zavest in visoko moralo nepokorljivega ljudstva. Enako se je zgodilo leta 1991 v borbi za Slovenijo … Ko se danes upravičeno veliko razpravlja o domoljubju, kaže poudariti, da so borci Cankarjevega bataljona v dražgoški bitki in partizani po vsej Sloveniji dokazali svojo ljubezen do domovine. Njim domoljubja ni treba dokazovati danes. Kot je pred leti v govoru na tem mestu dejal partizan dr. Bučar, takrat predsednik slovenskega parlamenta: Udeležba v NOB je bila za vsakega pripadnika slovenskega naroda najvišje spričevalo njegove narodne zavesti in dokaz, da to svojo zavest podpre tudi z najvišjimi žrtvami, celo s svojim življenjem. Kdor domoljubja ni zmogel takrat, sedaj pa njegova zavest morda veleva patriotsko spričevalo, naj svoje domoljubje mirno dokazuje s svojimi dejanji, a ne z zanikanjem dejanj drugih. Med vojno za Slovenijo ni bilo nič drugače,« je povedal.
»Po sodbah nekaterih se zdi, kot da je naš položaj brezizhoden. Da je Slovenija postala država brezpravja, socialne neobčutljivosti, korupcije, kriminala, da smo narod pokvarjencev, izkoriščevalcev in goljufov. V vseh teh prigovorih je čutiti zgroženost nad zavrženimi dejanji, ki se res ne bi smela zgoditi, pa tudi nemoč. A že sama zgroženost govori, da so naši vrednostni temelji trdno zakoreninjeni in da ne bodo zlahka popustili. Posplošeno govorjenje o slabi podobi onemogoča trezen pogled na to, kaj se z nami v resnici dogaja in kje je izhod. Služi prej ko ne strankarskemu preigravanju in merjenju moči v bitki za oblast.« Ker se nismo dogovorili za kriterije, kako želimo usmerjati življenje v svoji državi, še tako boleče novice ne bodo pripeljale do pravih rešitev. Še naprej bosta kopičenje bogastva in prisvajanje na račun drugih poskušala postati vrednoti in izrinjati pravičnost, solidarnost in poštenost, je dejal Kučan.
»Prvi in odločilen korak bo skupna zaveza spoštovanju vladavine prava v ravnanju posameznika in države, ki je prvi izziv za slovensko politično in tudi gospodarsko elito. Dovolj škode je že naredilo govorjenje o tem, da so vsi politiki enaki, vsi obsedeni le s svojimi materialnimi koristmi in interesi, vsi enako pokvarjeni. Politika potrebuje rehabilitacijo. Mora si znova pridobiti zaupanje,« je poudaril Milan Kučan. Sedaj je čas, da se politični akterji tega zavedejo, združijo moči in dajo demokratične možnosti in priložnost mladim in sposobnim.