Koledniki prinesli srečo
Po vseh dobrih možeh in kolednikih v prazničnem decembru so srečo in dobre želje v četrtek prinesli še trikraljevski koledniki. Letošnje geslo Trikraljevske akcije se je glasilo Naše veselje za srečo drugih.
Božičnim in novoletnim kolednikom, ki so svoje dobro delo s pesmijo in lepimi željami opravljali od 25. decembra dalje, so se v četrtek, na dan svetih treh kraljev, pridružili še Gašper, Miha in Boltežar oziroma trikraljevski koledniki. Na vrata domov, ki so jih obiskali, so letos zapisali svoje kratice in letnico 20 G + M + B 11, s čimer so izrazili željo, da bi bili ljudje v tem letu varni pred vsemi nezgodami.
Dan svetih treh kraljev v krščanskem svetu velja za 'tretji božič' in sprva je bil edini krščanski praznik v tem božičnem času, saj je Cerkev božič začela praznovati šele tristo let po Kristusovi smrti. Kljub velikemu pomenu – gre za razglasitev Jezusovega rojstva – se je do današnje oblike razvijal dolgo vrsto let, saj stari viri omenjajo zgolj prihod modrecev z vzhoda. Velika zmeda je veljala tako glede imen kot glede samega števila, a naposled so se le uveljavili trije sveti kralji – Gašper, Miha in Boltežar, ter z njimi povezani trikraljevski koledniki, ki že od srednjega veka po domovih s pesmijo prinašajo želje za srečo in dobro letino in pobirajo darove.
Stari običaji koledovanja so se ohranili vse do danes tudi v okviru dobrodelne Trikraljevske akcije Misijonskega središča Slovenije, ki je letos potekala pod geslom Naše veselje za srečo drugih. V številnih župnijah so animatorji v četrtek zbrali skupine otrok, ki so oblečeni v svete tri kralje, pastirja in angela obiskovali domove, peli kolednice, voščili srečo in pobirali darove za delo slovenskih misijonarjev po svetu. »Tudi v Kamniku koledovanje, za katerega skrbi skupina študentov, poteka že vrsto let. Koledniki nosijo posebna, za to narejena oblačila, da so že na daleč razpoznavni, in ljudje jih vedno sprejmejo odprtih rok. V mestu je teh običajev sicer res manj kot na vasi, a tudi v Kamniku je veliko takih, ki komaj čakajo, da jih koledniki s svojim sporočilom obiščejo, potem pa jih povabijo, naj se oglasijo tudi prihodnje leto,« je povedal kamniški župnik Anton Dular in dodal, da je bojazen, da bi koledovanje po mestih zamrlo, odveč.