Novo leto so na Glavnem trgu v Kranju najprej simbolično pričakali najmlajši, ki jih je zabaval čarovnik Grega. (Foto: Matej Slabe)

Najdaljša noč v letu

Prehod iz starega v novo leto je bil za večino gorenjskih prebivalcev brez posebnih pretiravanj, s klasičnim obiskom silvestrovanj na prostem.

Tisti, ki se niso odpravili v tujino, smučat ali na kaka druga organizirana silvestrovanja, so praznovali podobno kot leta poprej: v družbi domačih, prijateljev, se tik pred polnočjo odpravili na glavne trge večjih krajev po Gorenjskem, kjer so skupaj z tistimi, ki so silvestrovali na prostem, nazdravili novemu letu, si ogledali ognjemet in se zavrteli ob zvokih nastopajočih ansamblov. Kar nekaj pa je bilo takih, ki so 1. januar izkoristili za smučanje in so se pri silvestrovanju malo 'šparali'. Prva januarska sobota je bila namreč sončna in je na Krvavcu in v Kranjski Gori najbolj zagnanim omogočila fantastično smuko – lepo vreme in nobene gneče.

Na Kališču so silvestrovali v prijetnem vzdušju, pa tudi jutranji obiskovalci so bili že zgodnji. Pravijo, da je bil nočni razgled na dolino in vso polnočno pirotehniko v zraku naravnost božanski. Tokrat sicer klasičnega prvojanuarskega pohoda v smislu 'na novoletni čaj na Kališče' niso organizirali, so pa zato v lepem vremenu ljudje vseeno uživali svoj prvi dan novega leta.

Ansambel Zarja je na najdaljšo noč v letu razveseljeval razposajene Tržičane, v Škofji Loki je silvestrovanje na prostem potekalo na Mestnem trgu. Tako kot zadnja leta ste se tudi na tokratno najdaljšo noč v letu v tem tisočletnem mestu lahko zavrteli po taktih pop skupine Strmina. Za hrano in pijačo pa so poskrbeli loški gasilci.

Kamničani so tudi letos praznovali na že tradicionalnem silvestrovanju na prostem na Glavnem trgu. Tisti, najbolj zabave željni, so se pod odrom začeli zbirali že malo po 22. uri, kakšno uro za tem pa je bila v središču mesta že precejšnja gneča. Kot vsako leto je nekaj minut pred polnočjo zbrane nagovoril župan Marjan Šarec, ki je opolnoči nazdravil s šampanjcem ter vsem zaželel srečno novo leto. Ognjemeta z Malega gradu na razočaranje mnogih letos ni bilo, a so nebo vseeno razsvetlili številni pirotehnični izdelki. Razposajeno množico so do dveh zjutraj zabavali Viharniki.

V gorenjski prestolnici se je leto zaključilo in začelo res veselo. Zadnji decembrski dan opoldne so pri Zavodu za turizem Kranj najprej pripravili silvestrovanje za najmlajše, ki so se novega leta veselili skupaj s čarovnikom Gregom. Praznično vzdušje se je nadaljevalo zvečer na Slovenskem trgu, kjer so za dobro voljo in zabavo poskrbeli člani skupine Yuhubanda, ki so igrali okoli tisoč obiskovalcem, ki so skupaj odštevali zadnje sekunde do novega leta 2011. V novo leto jih je popeljal dunajski valček, nato pa je zbrane pozdravil in jim voščil kranjski župan Mohor Bogataj. Sledil je ognjemet, zabava pa se je nato nadaljevala z glasbo in plesom.

         

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 25. junij 2018 / 12:23

Nov vodnik Pozdravljene, gore

Pri Gorenjskem glasu je izšel že četrti vodnik Pozdravljene, gore avtorice Jelene Justin. V njem je opisanih sedemdeset tur, od katerih je vsaka po svoje najlepša.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 24. oktober 2016 / 21:17

Za nov avtobusni terminal

Na kranjski občini so pripravili predstavitveno brošuro o prenovi širšega območja načrtovanega avtobusnega terminala, anketa pa je nato pokazala, da tako krajani Zlatega polja kot drugi Kranjčani podp...

Kronika / ponedeljek, 24. oktober 2016 / 21:16

Pričal tudi nekdanji minister

Nekdanji gospodarski minister Andrej Vizjak je zatrdil, da o podrobnostih projekta novih štirisedežnic na Voglu ni bil seznanjen. »Sprejemal sem le formalne odločitve,« je dejal.

GG Plus / ponedeljek, 24. oktober 2016 / 21:15

V veganskih čevljih bo obhodil svet

Kranjčan Žan Rebolj je lani maja odšel od doma, saj se je odločil, da bo spoznaval svet. Večinoma hodi peš in dokazuje, da ima kot vegan dovolj energije za vedno nove podvige.

Zanimivosti / ponedeljek, 24. oktober 2016 / 21:14

Orel Sky prestrašil čivavo

Planinski orel Sky, ki je v lasti Nika Marčiča z Blejske Dobrave, je pred dnevi v Kamniku zgrabil in pošteno prestrašil malo čivavo. Ta je k sreči ostala nepoškodovana, Sky pa je postal prava medijska...

Škofja Loka / ponedeljek, 24. oktober 2016 / 20:44

Javno o zgodnji obravnavi

Poslanka SMC dr. Jasna Murgel skupaj s strokovnjaki na okroglih mizah predstavlja zasnovo zakona o zgodnji obravnavi otrok s posebnimi potrebami. Predstavitev za gorenjsko javnost je bila v Škofji Lok...