Podali vlogo za stečaj Doma
"Direktor Lotrič mi je zagotovil, da bo vložil predlog za stečaj. Tako bomo dobili denar vsaj iz jamstvenega sklada," je včeraj povedal Tone Mohorič, sindikalist Dom opreme iz Železnikov.
Železniki – Po več mesecih negotovosti je bil prejšnji teden objavljen stečaj podjetja Tom Mokronog. Tega so zahtevali delavci tovarne, ki tri mesece niso prejeli plače, regresa in odpravnin, več mesecev jim podjetje ni plačalo niti socialnih prispevkov. Del podjetja Tom je tudi železnikarsko podjetje Dom oprema z obratoma v Železnikih in Cerknem. V prvem je 17, v drugem 32 sodelavcev, vsi pa so ostali brez oktobrske, novembrske in kot kaže sedaj decembrske plače, vlogo za stečaj pa naj bi včeraj na kranjsko sodišče (po dogovoru s sindikalisti) vložil direktor Štefan Lotrič.
»Iz dneva v dan je vodstvo prelamljalo obljube, stečaja pa niso sprožili. Dejstvo je, da podjetje ne bo več poslovalo, sedaj se dela le še škoda,« je povedala Olga Drabik, sekretarka območne organizacije ZSSS. »Direktor mi je zagotovil, da bo danes (včeraj, op. a.) podal predlog za stečaj, odločitev sodišča pa bo znana v nekaj dneh. Zaposleni bi lahko predlog dali januarja, ko ne bi dobili izplačane že tretje plače, vendar nimamo 3500 evrov za stroške postopka,« je povedal Tone Mohorič, glavni sindikalist v Dom opremi. Zaposleni so že od začetka decembra doma, brez dela, podjetje jim v tem času ni poravnalo obveznosti. Teh se je v zadnjih mesecih nabralo za okoli dva tisoč evrov neto na zaposlenega oziroma skupaj tri plače (skupaj z decembrsko), lanski in letošnji regres in socialne prispevke za pet do šest mesecev.
»Ne verjamem, da ima podjetje dovolj premoženja, da bi nas lahko poplačalo. Na srečo bomo po stečaju iz jamstvenega sklada lahko prejeli do tri minimalne plače oziroma do dva tisoč evrov na račun neizplačanih plač, nadur, kilometrin, dnevnic …,« je pojasnil Mohorič. Objekt Dom opreme je prek hipotek zastavljen bankam, novejši stroji so na lizing, starejši manj vredni, zato premoženja res ni veliko.
Da bi lahko v Železnikih znova zagnali proizvodnjo (vsaj v kratkem), Mohorič ne verjame, manj optimističen kot pred tedni je tudi Franci Štucin, sindikalist iz obrata v Cerknem: »Proizvodnja že dva tedna stoji, upniki so odpeljali celo nekaj strojev. Čeprav naročil ni bilo v izobilju, smo vsaj imeli delo, sedaj pa smo zaradi nejasnega položaja izgubili še teh nekaj kupcev.« Pred časom je bilo veliko govora, da bo eden od njihovih kupcev prevzel obrat, vendar Štucin o tej temi nima nikakršnih informacij. Vse bolj ogroženi pa so delavci, s paketi jim pomaga Rdeči križ, v sredo pa bodo na Radiu Odmev zagnali tudi zbiralno akcijo za pomoč ogroženim delavcem, ki so že več mesecev brez plač.