Država bo izselila domačine
Tako meni kranjskogorski župan Jure Žerjav, blejski kolega Janez Fajfar pa geodetom očita nelogično vrednotenje: "Ne more biti hiška s pogledom na pokopališče vredna enako kot hiša s pogledom na jezero."
Radovljica – Pobuda, ki so jo sprožili v občini Kranjska Gora, je padla na plodna tla na zgornjem Gorenjskem, župani pa upajo, da se jim bodo priključili po vsej Sloveniji. »Pri vrednotenju nepremičnin so bile spregledane špekulativne transakcije nepremičnin. Pri določanju tržne vrednosti bi morali upoštevati, ali gre za objekte domačinov ali tiste za občasno bivanje, saj so slednji višali ceno v občinah s turizmom,« pravi kranjskogorski župan Jure Žerjav.
Na Bledu bi lahko lastniki plačevali trikrat višji znesek za davek od sedanjega nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, v Kranjski Gori kar trinajstkrat višji davek. »Na Bledu moramo dobiti več vrednostnih con, saj ne more biti dvojček hiša s pogledom na pokopališče ocenjena enako kot hiša s pogledom na jezero. Lastnike vseh nepremičnin pozivam, da se pritožijo na ocenjeno vrednost,« pravi Janez Fajfar, župan Bleda. »Če bi imeli možnost regulacije davka, bi z nižjo stopnjo obdavčili občane in bi bila višina enaka zdajšnjemu nadomestilu,« še pravi Žerjav in alarmantno doda: »Zadnji cilj občine je, da bi se zaradi davka morali domačini odseljevati v manj obdavčene cone, centre pa prepustiti za počitniške objekte.«
V petek so župani zgornje Gorenjske na sestanku s predstavniki Geodetske uprave RS dorekli nekaj konkretnih ciljev: skupaj naj bi uskladili vrednostne cone in njihove ravni, občine bodo poskrbele, da bodo občani podali čim več pritožb (prosijo tudi za podaljšanje roka za pritožbe), župani pa bodo začeli tudi izvajati aktivnosti, da bi bila stopnja nepremičninskega davka manjša od sedaj predvidene. »Pripombe občanov bomo strokovno preizkusili in morda tudi upoštevali,« je povedal Dušan Mitrović, direktor množičnega vrednotenja nepremičnin pri geodetski upravi.
Zgornjegorenjske občine so po mnenju županov diskriminirane v primerjavi s preostalimi občinami zaradi turistične atraktivnosti, geodeti pa naj bi vrednotili nepremičnine kar počez. Transakcije nepremičnin sedaj bolj ali manj stagnirajo, cene so nižje od ovrednotenih, so nam prejšnji teden potrdili tudi nepremičninarji. Mitrović pravi, da cene niso padle za več deset odstotkov, ampak šest do sedem odstotkov, kar še ni razlog za korekcijo vrednotenja cen: »Ocene bomo spremljali tudi v prihodnje in jih najmanj vsaka štiri leta, lahko pa tudi prej, korigirali.«