Večer za užitek in ponos
V ponedeljek je v razprodani Gallusovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani ob stoječih ovacijah poslušalcev minil Veliki božični koncert Gimnazije Kranj.
Tradicija? Kot kaže, bo po lanski uspešni osvojitvi prve in največje slovenske koncertne dvorane Veliki božični koncert Gimnazije Kranj v prihodnje res postal stalnica Cankarjevega doma. Če smo se ob lanskem prvencu nekoliko čudili polni dvorani, nas je letos presenetil podatek, da je bila ta že več kot mesec dni pred koncertom razprodana tako rekoč v enem dnevu. Z razlogom, kot so lahko spoznali vsi, ki so imeli srečo priti do vstopnic. Letošnji program je obetal. Ne le Pravljice in sanjarjenja, kot je napovedoval naslov, ampak obilo dobre glasbe, ki so jo tudi tokrat interpretirali mladi glasbeniki Simfoničnega orkestra in združenih zborov Gimnazije Kranj. V prvem delu smo slišali tudi širšemu krogu poslušalcev znane melodije velikih mojstrov klasične glasbe, v drugem pa so nam postregli z odlično izvedbo Šeherezade, op. 35 Nikolaja Rimskega-Korsakova.
Po umirjenem začetku s klavirsko-kitarsko izvedbo Svete noči, zborovsko Marijino uspavanko in Morriconejevo Nella Fantasia so si druga za drugo sledile znane skladbe, čudoviti Peer Gynt Edvarda Griega, arija Il dolce suono Gaetana Donizzetija, znameniti valček Trnuljčica Petra Iljiča Čajkovskega … do arije iz Madame Buterfly Giacoma Puccinija, v kateri se je še enkrat znova na odru izkazala sopranistka Martina Burger …
Drugi del koncertnega programa je bil mogoče občinstvu manj znan, a zato toliko bolj virtuozen. Po Rutterjevi For the Beauty of the Earth je sledila več kot štirideset minut dolga Šeherezada. V štirih stavkih so mladi glasbeniki pričarali štiri zgodbe, ki jih v tisoč in eni noči pripoveduje Šeherezada vladarju Harunu al Rašidu, da je ta ne bi ubil, kot je to iz razočaranja nad nesrečno ljubeznijo storil z vsemi prejšnjimi ženami. Bravurozno muziciranje orkestra, začinjeno z neštetimi solističnimi pasažami od pihal, trobil do violine in violončela, kjer sta bila še posebej opazna brat in sestra Matjaž in Maruša Bogataj, so lahko uživali tudi največji glasbeni sladokusci. Orkester je pod vodstvom njihovega mentorja in skrbnika Nejca Bečana skoraj štiri mesece pripravljal to zelo zahtevno skladbo, kakršne doslej še niso igrali. Tako mladi, pa tako dobri, je bil najpogosteje izrečen stavek po koncertu. Poslušalcem je bil koncert v pravi užitek, kar so na koncu dokazovali s stoječimi ovacijami, pravi invaziji Kranjčanov na Ljubljano pa tudi v ponos, češ ti naši otroci so pa res od sile.
Če je v slovesnem nagovoru minister za šolstvo in šport dr. Igor Lukšič dejal, da je slovensko šolstvo dobro šolstvo, potem zagotovo drži tudi, da je Gimnazija Kranj edinstvena v tem, da ima tako kakovosten orkester. Seveda je zaradi zahtevnosti programa in izvedb v orkestru velik del povabljenih glasbenikov in je gimnazijcev manj kot v preteklosti, a to zagotovo ne zmanjšuje velikega uspeha koncerta. Koncert, ki je bil posnet v HD tehniki, bo na božič, v soboto, 25. decembra, ob 12. uri na sporedu 2. programa TV Slovenija.