Zgodnje odkrivanje rešuje življenja
Sladkorno bolezen ima 125 tisoč Slovencev. Na svetu živi z njo že več kot 246 milijonov ljudi.
Strokovnjaki pričakujejo, da se bo število obolelih za sladkorno boleznijo do leta 2025 povzpelo na 380 milijonov, kar predstavlja 6,3 odstotka svetovnega prebivalstva. V zadnjem času je močan porast sladkornih bolnikov med otroki in mladoletniki. To je nekaj zaskrbljujočih podatkov, predstavljenih ob letošnjem svetovnem dnevu sladkorne bolezni, ki je pred nedavnim potekal pod geslom »Prevzemite nadzor nad sladkorno boleznijo. Ukrepajte takoj!«
Društvo diabetikov Kranj je ob svetovnem dnevu sladkorne bolezni pripravilo program na Slovenskem trgu v Kranju, poleg predstavitve društva so imeli brezplačne meritve krvnega sladkorja, predstavili so tudi sistem merjenja glukoze, holesterola in trigliceridov v krvi na osnovi mobilnega telefona Blackberry; gre za novost, ki je pomemben korak k telemedicini. Pokazali so tudi testiranje s t. i. modrim metrom, s katerim merimo obseg okrog pasu; prevelik obseg pasu je namreč povezan s povečanim tveganjem za sladkorno bolezen tipa 2, hipertenzijo in za srčno-žilne bolezni.
Številnim dejavnostim Društva diabetikov Kranj se je pred časom pridružila tudi delavnica – Šola zdravega hujšanja, ki jo obiskuje dvanajst udeležencev. »V delavnici udeleženci pridobijo znanje in spremenijo navade v zvezi s telesno aktivnostjo in prehrano in v povprečju znižajo telesno težo za pet odstotkov ali več,« je povedala Jolanda Polanec, predsednica Društva diabetikov Kranj. Delavnica traja dvanajst tednov, v edukativnem delu pa so vsebine, kot so pomen telesne aktivnosti, zdrave prehrane, nakupovanje hrane in izbora živil, pomen dobre samopodobe, obvladovanje stresa, tehnike sproščanja …