Tretjič o pokojninskem zakonu
Na redni parlamentarni seji, ki se bo začela 14. decembra, bodo poslanci tretjič obravnavali zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
Ljubljana - Prejšnji teden so na izredni seji opravili drugo obravnavo in sprejeli trideset dopolnil. Vlada je sedaj določila besedilo predloga zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju za tretjo obravnavo, kjer so upoštevana tudi izglasovana dopolnila. Ta zajemajo tudi določila, ki blažijo pogoje za upokojitev ali zagotavljajo postopnejši prehod iz obstoječega v nov pokojninski sistem. Tako je denimo predviden postopnejši dvig upokojitvenih pogojev za tiste, ki so začeli zgodaj delati, višji so časovni bonusi za starševstvo po zaključku prehodnih obdobij, predlagana možnost cenejšega dokupa pokojninske dobe za čas služenja obveznega vojaškega roka, subvencije za zaposlovanje mladih za nedoločen čas, krajše obdobje za izračun pokojninske osnove, spremembe določil, povezanih z usklajevanjem pokojnin, in še nekatere druge spremembe. Vlada ob tem predlaga tudi dopolnilo za tretjo obravnavo, in sicer k 134. členu predloga zakona. Vladno dopolnilo se nanaša na dopolnilo, sprejeto v drugi obravnavi predloga zakona, ki predvideva upoštevanje obdobja služenja obveznega vojaškega roka kot dodane dobe. Sprejeti 134. člen bi namreč lahko povzročal tako protizakonitost kot odškodninske zahtevke iz razloga, ker ni mogoče zagotoviti enakosti za vse državljane, pojasnjujejo v vladi.
Svobodni sindikati napovedujejo, da bodo skušali v državnem svetu doseči veto na sprejeti zakon, kar pomeni, da bo moral na vnovični obravnavi v državnem zboru dobiti potrditev 46 poslancev. Napovedujejo pa tudi referendum. Minister za delo Ivan Svetlik pa je napovedal, da bo vlada zahtevala ustavno presojo referendumske pobude. Sindikati svarijo pred reformo, češ da je v škodo delavcev, ki bodo morali delati dlje, in tudi upokojencev, ker se bodo pokojnine zniževale zaradi načina usklajevanja pokojnin, ki se bodo v šestdesetih odstotkih ravnale po rasti plač, v štiridesetih odstotkih pa po rasti življenjskih stroškov.