Čaj za boljše počutje
"Zdravilnim čajem običajno ne dodajamo sladkorja, lahko pa jih sladimo z medom. Največ učinkovin vsebuje sveže pripravljen čaj, zato je najbolje, da ga pripravimo tik pred uporabo," svetuje Tjaša Prevodnik, mag. farm., iz Gorenjskih lekarn.
»Pri prehladnih obolenjih so prisotni bolezenski znaki, kot so kašelj, vneto in boleče žrelo, zamašen nos. Zdravilni čaji so lahko učinkovita pomoč pri lajšanju teh znakov, seveda poleg drugih ukrepov, med katerimi je bistvenega pomena počitek. Vsebujejo lahko le eno zdravilno rastlino oziroma del rastline (cvet, list, zel, korenino, …), ali pa so mešanica več zdravilnih rastlin oziroma njihovih delov, ki se dopolnjujejo v medsebojnem delovanju. Pri prehladnih obolenjih jih običajno zaužijemo, nekatere pa uporabljamo tudi za grgranje ali vdihavanje. Kljub temu da veljajo zdravilni čaji za varne, je ob njihovi uporabi potrebna posebna previdnost pri določenih skupinah ljudi, kot so nosečnice, doječe matere, dojenčki in majhni otroci, ki naj zdravilne čaje uporabljajo le po posvetu z zdravnikom ali farmacevtom,« je povedala Tjaša Prevodnik, mag. farm., iz Gorenjskih lekarn.
Plod janeža za izkašljevanje …
»Za produktivni kašelj je značilna povečana količina sluzi, ki jo izkašljujemo. Pri tem kašlju pomagajo zdravilni čaji, ki redčijo sluz in olajšajo njeno izkašljevanje, to so na primer korenina jegliča, plod janeža ali koprca, korenina sladkega korena. Pri suhem, neproduktivnem kašlju pa pijemo čaje za pomiritev kašlja, ki zmanjšajo draženje sluznice v dihalih, na primer korenina in list sleza, gorski mah, list ozkolistnega trpotca, cvet in list gozdnega slezenovca. Pri obeh vrstah kašlja pomaga zel materine dušice, ki deluje tudi antiseptično in pomirja krče v dihalnih poteh. V začetnih fazah prehlada, ko je lahko prisotna tudi povišana telesna temperatura, je koristno pitje čaja iz cvetov lipe ali bezga, ki spodbujata potenje; boljši učinek dosežemo, če čaj pijemo kolikor mogoče vroč, v popoldanskem času, med počitkom v topli postelji,« je nekaj nasvetov Tjaše Prevodnik.
S pitjem čajev vnašamo v telo tudi večjo količino tekočine, kar pa je najpomembnejši ukrep pri vnetjih dihalnih poti, še poudari sogovornica: »Vnos dovolj tekočine namreč pomaga pri redčenju goste in žilave sluzi v dihalnih poteh in olajša njeno izločanje. Tudi pri blaženju suhega, dražečega kašlja je bistvena zadostna navlaženost razdražene in vnete sluznice dihal.«
Grgranje čaja iz listov žajblja
»Ob vnetju žrelne sluznice so že dolgo znani zdravilni učinki grgranja čaja iz listov žajblja, ki vsebuje učinkovine z antiseptičnim in protivnetnim delovanjem. Ker eterično olje žajblja vsebuje toksično snov tujon, ki je prisoten predvsem v alkoholnih izvlečkih in se v čaj sicer naj ne bi izločal, iz previdnostnih ukrepov odsvetujemo uporabo tega čaja pri nosečnicah in doječih materah. Blagodejne učinke na vneto žrelno sluznico ima tudi grgranje kamiličnega čaja,« je dejala Tjaša Prevodnik in dodala, da obstajajo tudi priporočila o temperaturi pitja čaja, ki je najprimernejša pri posamezni zdravstveni težavi: »Pri prehladnih obolenjih je najbolje piti čim toplejše čaje. Pomembno je tudi, da čaj pijemo počasi, po požirkih, čeprav včasih ni najboljšega okusa.«