Vsi niso prijavili terjatev
Prisilni upravitelj Merkurja je do včeraj prejel 942 terjatev, predvidoma pa jih zaradi visokih sodnih taks veliko upnikov niti ni prijavilo.
Naklo – Dokončni podatki o višini prijavljenih terjatev v postopku prisilne poravnave Merkurja bodo sicer znani šele konec tedna. O višini terjatev prisilni upravitelj Ladislav Hafner ni želel ugibati, znano pa je, da ima Merkur za okoli 740 milijonov evrov dolga, od tega je več kot polovica navadnih terjatev, ki jih upniki lahko priglasijo. »Niti navadnih terjatev upnikom ni treba prijaviti, saj jih mora Merkur upoštevati in v primeru potrditve prisilne poravnave tudi poravnati. Vendar tisti, ki terjatev na sodišče niso prijavili, ne bodo odločali o usodi prisilne poravnave,« je pojasnil Hafner.
Razlog za (za zdaj še neuradno) manjše število priglašenih terjatev je morda tudi v tem, da morajo upniki za vsako terjatev (razen nekdanjih zaposlenih) plačati sodno takso, ki je lahko v primerih, ko dolg sega v več milijonov evrov, visoka tudi več deset tisoč evrov. Ločitvene (terjatve bank) in izločitvene (terjatve lizingodajalcev) terjatve ne vplivajo na prisilno poravnavo (se normalno poravnavajo).
Na sodišču pa še nekaj časa ne bo znan epilog četrtkove kriminalistične akcije po vsej Sloveniji. Bineta Kordeža, nekdanjega predsednika uprave, in sodelavce Nacionalni preiskovalni urad sumi zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter pranja denarja. Po neuradnih podatkih gre za okoli 180 milijonov evrov, ki jih je nekdanja uprava prek različnih poslov iz Merkurja prenesla na Merfin, z njim pa plačevala bančne kredite.
Bolj kot obračunavanje na sodišču sedanji Merkur potrebuje svež denar. O skorajšnji potrditvi likvidnostnega posojila v višini 35 milijonov evrov sta uprava in prisilni upravitelj govorila že pred več kot dvema tednoma, vendar denarja za zapolnitev polic (kupci pravijo, da v Merkurju lahko kupijo le star novoletni program, sicer pa so police prazne) še vedno ni.