Vinjen voznik tempirana bomba
Alkohol in vožnja v cestnem prometu nista združljiva, zato vozite le trezni, nenehno poudarjajo policisti, njihov nasvet pa je še toliko bolj aktualen konec leta - v veselem decembru.
Kranj - Statistični kazalci sicer kažejo, da se prometna varnost v Sloveniji izboljšuje (manj nesreč in mrtvih), a tudi, da je alkohol v kombinaciji s hitrostjo še vedno najpogostejši dejavnik najhujših prometnih nesreč na naših cestah. Vsak tretji povzročitelj smrtne prometne nesreče je pod vplivom alkohola, njihova povprečna opitost pa je skoraj 1,5 promila. Na Generalni policijski upravi, ki je pred prazničnim decembrom znova pozvala k treznosti za volanom, so zato že napovedali, da bodo policisti tudi letos ves december še posebej pozorni na psihofizično stanje voznikov.
»Tako kot drugod po državi bodo tudi na Gorenjskem policisti poostreno nadzirali promet ves december, na vseh cestah in ob vsakem času, tako ponoči kot podnevi,« je napovedal tudi Leon Keder, predstavnik za odnose z javnostjo na Policijski upravi Kranj. Ne zaradi precejšnje možnosti, da vas vinjene ustavijo policisti, ampak zaradi lastne varnosti in drugih udeležencev v prometu, policija svetuje, da v primeru uživanja alkoholnih pijač ne sedete za volan, temveč raje uporabite javna prevozna sredstva ali pa naj vas peljejo prijatelji, ki ne bodo pili. Poziv pa velja tudi gostincem, da naj alkoholnih pijač ne strežejo vinjenim osebam, saj so med njimi verjetno tudi vozniki.
Specialist splošne medicine prim. prof. dr. Marko Kolšek opozarja, da je alkoholiziran voznik kot »tempirana bomba«. Ni več zmožen normalne miselne presoje, slabše zaznava, napačno ocenjuje razdalje, ima težave z ravnotežjem in koncentracijo, njegove reakcije so počasnejše. Predstavnica Društva paraplegikov JZ Štajerske Vesna Novak in predstavnik Društva paraplegikov Gorenjske Borut Pervanja pa sta poudarila, da so prav prometne nesreče najpogostejši razlog za hujše poškodbe hrbtenjače, zaradi katere jih veliko ostane priklenjenih na invalidski voziček. Prav to je društva paraplegikov spodbudilo, da od septembra 2008 naprej prek gibanja Še vedno vozim – vendar ne hodim mladi predavatelji, ki so se v prometni nesreči hudo poškodovali, svojo težko življenjsko izkušnjo predstavljajo mladim, bodočim voznikom, saj želijo tako vplivati na večjo ozaveščenost o varnosti v cestnem prometu. Želijo si predvsem, da bi se varna vožnja med mladimi ukoreninila kot vrednota.