Priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozda
Z Gorenjskega so priznanje za najbolj skrbnega lastnika gozda prejeli Elizabeta Ortner Born iz Tržiča, Štefan Klinar iz Plavškega Rovta in Andreja Černivec iz Kosez pri Vodicah.
Kranj – Zavod za gozdove Slovenije vsako leto ob koncu leta podeli priznanja štirinajstim najbolj skrbnim lastnikom gozda, po enemu iz vsake območne enote, pri tem pa upošteva negovanost in stanje gozdov, kakovost sečnje in spravila lesa ter opravljenih gojitvenih in varstvenih del, skrb za vzdrževanje gozdnih prometnic, upoštevanje strokovnih navodil zavoda in udeležbo na gozdarskem izobraževanju. Letošnja podelitev priznanj, že enajsta po vrsti, je bila v sredo na turistični kmetiji Hudičevec pri Razdrtem.
V Bornovih gozdovih delajo predvsem domačini
V kranjski območni enoti zavoda za gozdove so za najbolj skrbno lastnico gozda v letu 2010 izbrali Elizabeto Ortner Born, ki je skupaj s sestrama lastnica 3600 hektarjev gozdov v gozdno gospodarski enoti Jelendol. Elizabeta se je rodila v Jelendolu, šolo je obiskovala v Tržiču in v Ljubljani. Tudi po tem, ko so jim v začetku druge svetovne vojne zaplenili vse gozdove in drugo premoženje, je ostala močno navezana na Tržič. Sredi petdesetih let prejšnjega stoletja je prvič po vojni spet prišla v svoj domači kraj in se potlej vračala vsako leto. Po demokratičnih spremembah v Sloveniji in uveljavitvi zakona o denacionalizaciji je dobila v last in posest velik del Bornovega premoženja. Kot solastnica in pooblaščenka sester je upravljanje premoženja zaupala družbi Born, pri tem pa je zahtevala, da najmanj 18 odstotkov od prodajne vrednosti lesa nameni za izvajanje gojitvenih in varstvenih del, gradnjo traktorskih vlak, vzdrževanje cest in pašnih površin. V zadnjih petih letih (2005–2009) so v skladu z gozdno gospodarskim načrtom posekali 140 tisoč kubičnih metrov drevja, hkrati pa so poskrbeli za sajenje na 6,45 hektarja, za obžetev na 76 hektarjih ter za nego mladja, gošče, letvenjaka in drogovnjaka na skoraj dvesto hektarjih, zgradili 15,7 kilometra traktorskih vlak in jih 8,6 kilometra še posodobili. Samo lani so za redno vzdrževanje gozdnih cest namenili 70.600 evrov ter še 131 tisoč evrov za odpravljanje posledic po septembrski ujmi, brez tega vložka bi bila polovica gozdnih cest v enoti neprevozna za osebna vozila. V Bornovih gozdovih delajo predvsem domačini (stalno delo ima od 20 do 25 ljudi), poleg tega tudi finančno pomagajo Tržičanom in njihovim združenjem.
Vzorno poskrbijo za gozdni red
Na blejskem območju so za najbolj skrbnega lastnika letošnjega leta izbrali Štefana Klinarja, 54-letnega gospodarja Šimnovčeve kmetije v Plavškem Rovtu nad Jesenicami. Kmetija obsega 63 hektarjev zemljišč, od tega 47 hektarjev gozda in 16 hektarjev kmetijskih, pretežno pašnih površin. Ob gozdarstvu se ukvarjajo še z rejo goved in drobnice, pred osmimi leti so se usmerili v ekološko kmetovanje, pred dvema letoma so uredili hlev za prosto rejo. Gozd leži na strmih pobočjih pod Hruščansko in Jeseniško planino in Golico, kar 18,5 hektarja je varovalnega, ki lastniku ne daje prav veliko. Velik del posekanega lesa porabijo za vzdrževanje hiše in gospodarskih poslopij, vzorno skrbijo za gozdni red, opravljajo vsa potrebna gojitvena in varstvena dela, se udeležujejo strokovnih izobraževanj in so med redkimi lastniki, ki samoiniciativno čistijo dražnike ali propuste na gozdnih cestah in poskrbijo za odtekanje vode z vlak. Štefan vsa dela v gozdu opravi s pomočjo sinov, ki sta tudi močno povezana z gozdom in gozdarstvom: starejši Klemen je zaključil visoko gozdarsko šolo, mlajši Luka obiskuje tretji letnik univerzitetne smeri gozdarstvo.
Pustila službo in prevzela kmetijo
V ljubljanski območni enoti zavoda za gozdove je priznanje za najbolj skrbnega lastnika gozda prejela Andreja Černivec iz Kosez pri Vodicah. Andreja je pred šestimi leti pustila službo socialne pedagoginje na osnovni šoli in prevzela vodenje domače kmetije, na kateri je glavna dejavnost živinoreja. Gozda imajo osem hektarjev, leži v Šinkovem Turnu, med drevesnimi vrstami prevladuje bukev. Kot poudarjajo gozdarji, Andreja zgledno skrbi za gozd, kakovostno in v roku izvaja negovalna dela, dobro sodeluje z revirno gozdarko in se udeležuje izobraževanj, ki jih pripravljajo v zavodu za gozdove. Prejela je tudi priznanje za najlepše urejen kozolec v vodiški občini.