Pridržali Kordeža in tri sodelavce
Kriminalisti so včeraj v Merkurju iskali dokaze za domnevna kazniva dejanja zlorabe položaja in pranje denarja. Pridržali so nekdanjega predsednika uprave Bineta Kordeža in tri nekdanje sodelavce.
Naklo, Lancovo – V obsežni preiskavi kaznivih dejanj gospodarske kriminalitete, domnevno povezanih z menedžerskim odkupom Merkurja, so včeraj preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada s pomočjo svojih kolegov iz Generalne policijske uprave in več policijskih uprav izvedli 28 hišnih preiskav na območju policijskih uprav Ljubljana, Koper, Kranj, Celje in Slovenj Gradec. Preiskovalci so iskali dokaze za utemeljevanje sumov storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in pranja denarja, so pojasnili na Generalni policijski upravi. Štirim osebam so odvzeli prostost; po naših podatkih so za največ 48 ur pridržali nekdanjega prvega moža Merkurja Bineta Kordeža, direktorico Merfina Marto Bertoncelj, nekdanjo finančnico Merkurja Janjo Kraševec in nekdanjega člana uprave Merkurja Milana Jelovčana.
»Zadnja preiskovalna dejanja so posledica večmesečnega zbiranja obvestil preiskovalcev Nacionalnega preiskovalnega urada o sumu storitve omenjenih kaznivih dejanj. Predkazenski postopek usmerja Skupina državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri vrhovnem državnem tožilstvu,« so še pojasnili na Generalni policijski upravi. Kriminalisti naj bi po neuradnih podatkih preiskovali poslovanje Merkurja v letih 2007, 2008 in 2009, ko ga je vodil Bine Kordež.
Kriminalisti so včeraj že okoli pol šeste ure zjutraj pozvonili na domu Bineta Kordeža na Lancovem, navsezgodaj zjutraj so vstopili tudi v stanovanja njegovih nekdanjih najtesnejših sodelavcev ter v poslovni stavbi Merkurja v Naklem in Celju. Iskali naj bi dokaze, kako so črpali denar iz družbe. Po približno petih urah in pol so kriminalisti Kordeža odpeljali na policijsko postajo Moste v Ljubljani, kjer so ga zaslišali. Še dlje je potekala preiskava na sedežu Merkurja v Naklem, kjer so kriminalisti najprej opravili pogovore z novim vodstvom, nato pa zasegli večje število dokumentov. Zaposlenim iz finančnega in računovodskega sektorja zaradi zavarovanja dokazov niso pustili v svoje pisarne, do konca preiskave pa niso nikogar od zaposlenih spustili iz stavbe. Kot je sredi dopoldneva povedal predstavnik za stike z javnostmi Rok Istenič, jim preiskovalci niso razložili, kaj pravzaprav iščejo.
Med prevzemniki Merkurja naj bi bili poleg Merfina tudi Banka Koper, Sava, družba za upravljanje in financiranje, Euro-Veneto in Interfin naložbe, kjer pa preiskav menda niso izvedli.