V Vrbi kmalu državni spomenik
Prešernova rojstna hiša v Vrbi bo za spomenik državnega pomena najverjetneje razglašena še letos, ob 210. obletnici rojstva Franceta Prešerna, najkasneje pa do 8. februarja prihodnje leto, zagotavljajo na ministrstvu za kulturo.
Vrba – Danes mineva 210 let od rojstva največjega slovenskega pesnika Franceta Prešerna. Njegova rojstna hiša v Vrbi še vedno ni razglašena za spomenik državnega pomena, čeprav od obljube ministrice za kulturo Majde Širca minevata že skoraj dve leti. Kot kaže, pa se bodo stvari le premaknile. »Odlok je pripravljen za vladno proceduro. Obsega skupno zaščito Prešernove hiše, cerkve sv. Marka in vaške lipe z neposredno okolico. Če ne bo novih zapletov s sosedi, bo odlok sprejet letos, najkasneje pa pred 8. februarjem prihodnje leto,« zagotavljajo na ministrstvu za kulturo.
Na kranjskem zavodu za varstvo kulturne dediščine pripravljajo še zadnja usklajevanja z lastniki spomenikov, so dodali na ministrstvu: »S Cerkvijo, državo in občino ni težav, zavod je že dobil njihove pripombe in pripravil odgovore nanje. Upoštevane so bile vse bistvene pripombe. Odlok je bil usklajen tudi s strokovnjaki s področja varstva narave. Težave nastopajo z lastniki objektov v vplivnem območju, ker nekateri želijo, da bi njihove objekte odkupili; njihove želje se večkrat spreminjajo. Strokovnjaki so se razhajali tudi glede obsega vplivnega območja, kar je bilo letos usklajeno. Vplivno območje obsega del vasi Vrba, zlasti na vzhodni in južni strani pod Prešernovo domačijo, ki je vizualno najbolj izpostavljen, in del območja za cerkvijo sv. Marka.«
Če je spomeniška zaščita Prešernove hiše vse bližja, pa ni nikakršnega napredka pri reševanju zapleta s sosedom Janezom Arkom. Prešernov daljni sorodnik namreč meni, da pot, ki poteka čez njegovo dvorišče in po kateri obiskovalci dostopajo do cerkve, ni javno dobro, župan Leopold Pogačar na drugi strani pa zagotavlja, da med Arkovo hišo in gospodarskim poslopjem vodi javna pot v lasti občine. »Gospod Arko že deset let ovira dostop, žali obiskovalce, ovira prireditve in v zadnjem času fizično napada ljudi. Policija tedensko in včasih dnevno ukrepa zaradi raznih kršitev in napadov. Zaradi njegovega početja upada število obiskovalcev, šole odpovedujejo obiske, ob večjih najavljenih skupinah je treba najeti varnostno službo. Na občino prejemamo veliko klicev, pritožb in pisem ogorčenja,« pojasnjuje župan.
V počastitev 210-letnice Prešernovega rojstva se bodo sicer po Gorenjskem zvrstile številne prireditve. Ob obletnici pesnikovega rojstva v Kranju in Žirovnici praznujejo občinski praznik: v gorenjski prestolnici je bila osrednja prireditev sinoči, v novi večnamenski dvorani v Zabreznici pa bo slovesno nocoj ob 19. uri. Še pred tem se bo tako kot vsako leto ob 11. uri v Vrbi na tradicionalnem srečanju zbrala Prešerna bratovščina in nazdravila ob Prešernovem kipu. Včeraj pa je Vzgojno-izobraževalni zavod Frana Milčinskega Smlednik pripravil tradicionalno kulturno romanje v Vrbo, ki se ga je letos udeležilo 41 pohodnikov. Na 42-kilometrski poti se je štirinajstim učencem in delavcem zavoda pridružilo še enajst varovancev Vzgojnega zavoda Kranj in štirinajst dijakov iz Dijaškega doma Bežigrad s spremstvom. Iz Smlednika so krenili ob peti uri zjutraj, dve uri kasneje so bili že v Kranju, kjer so si ogledali Prešernov kip pred gledališčem, hišo, v kateri je pesnik preživel zadnja leta življenja, ustavili pa so se tudi na njegovem grobu. Pozno popoldne so jih na cilju v Vrbi pričakali župana Žirovnice in Medvod, pa tudi nekdanji kamniški župan Anton Smolnikar z mamo in teto, ki sta Prešernovi prapranečakinji.