Obšli stavkovne zahteve
Državni zbor je sprejel spremembe zakona o dohodnini, na podlagi katerih bo do leta 2013 obdavčena polovica prejetih subvencij, knjigovodstvo pa bo obvezno že pri 7500 evrih dohodka.
Kranj – Kot je znano, je vlada predlagala, da bi h katastrskemu dohodku namesto povprečnih zneskov subvencij na hektar pripisovali dejansko prejete subvencije, pri tem pa naj bi v prehodnem obdobju 2010–2012 v davčno osnovo vštevali le sedemdeset odstotkov prejetih subvencij. Kmetije z več kot pet tisoč evri dohodka iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti bi morale ugotavljati davčno osnovo na podlagi vodenja knjigovodstva. Državni zbor je ob prvi obravnavi predlaganih sprememb tudi zaradi ostrega nasprotovanja nevladnih kmetijskih organizacij in kmečkega shoda omilil vladni predlog in za prehodno obdobje znižal delež obdavčljivih subvencij s sedemdesetih na petdeset odstotkov in dvignil prag za obvezno vodenje knjigovodstva s pet tisoč na 7500 evrov, pri tem pa je vztrajal tudi v torek in obšel zahteve nevladnih kmetijskih organizacij za nadaljnjo omilitev zakona.
Nevladne kmetijske organizacije – Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Sindikat kmetov Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine, Zveza kmetic Slovenije in Zadružna zveza Slovenije so namreč dan po protestni razpravi o zakonu prejšnjo sredo ustanovile stavkovni odbor, ki je v ponedeljek na svoji prvi seji oblikoval zahteve do predlaganih zakonskih sprememb. In kaj so zahtevale nevladne kmetijske organizacije? Prvič: prag za vodenje obveznega knjigovodstva na kmetijah naj bi s predlaganih 7500 zvišali na petnajst tisoč evrov, pri tem pa naj bi prehodno obdobje trajalo vse dotlej, dokler ne bi vzpostavili računovodskih standardov za vodenje tovrstnega knjigovodstva. Drugič: v osnovo za odmero dohodnine naj bi namesto predlaganih petdeset odstotkov vštevali le trideset odstotkov plačil za ukrepe kmetijske politike, hkrati pa naj bi razčistili dvom, ali bi v osnovo vključili tudi plačila za območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost (OMD) in za kmetijsko okoljske ukrepe (SKOP oz. KOP), ki so po veljavnem zakonu o dohodnini sicer oproščena plačila dohodnine. Tretja zahteva: hkrati s spremembami zakona o dohodnini bi bilo treba sprejeti tudi zakon o ugotavljanju katastrskega dohodka in spremeniti pravilnik o določanju in vodenju bonitete zemljišča. Četrtič: pristojna ministrstva in vlada naj bi stavkovni odbor, ki je hkrati tudi pogajalska skupina, vključili v oblikovanje zakonodaje, ki kakorkoli zadeva kmetijstvo in gozdarstvo.