Postavne gospe in dekleta Ženskega pevskega zbora Primskovo leta 1960

Umetnost, šolstvo in kulturno življenje (5)

Cerkev Marijinega vnebovzetja na Primskovem predstavlja dragocen kulturni spomenik z ustvarjalnimi presežki gotike, baroka in tudi moderne umetnosti, ki se kljub časovnim razdaljam zlivajo v slikovito celoto. Od opreme je pomemben gotski leseni polhromirani kip sedeče Marije z Jezusom iz srede 15. stoletja. V njej so umetniška dela kiparja Jerneja Fleischackerja, slikarjev Matija Bradaška, Janeza Gosarja in Antona Tuška. Ob ustanovitvi župnije leta 1965 je cerkev dobila precej nove opreme po načrtih arhitekta Ivana Pengova ml., in slikana okna – vitraje, za katera je naslikal predloge akademski slikar Stane Kregar ml. v modernistično-kubističnem slogu.

 

Na Primskovem ima šolstvo 120-letno tradicijo, ki je doživelo veliko sprememb od ljudske šole v času avstrijskega cesarstva, v času obeh vojn in času med obema vojnama, ko smo se pridružili južnim Slovanom, ter v času socializma in do samostojne Slovenije, od števila oddelkov, od enorazrednice do petrazrednice, od samostojne šole do današnje podružnične šole.

 

V obdobju med obema svetovnima vojnama so si ljudje krajšali čas s prepevanjem v pevskih zborih, amatersko so se preizkušali na gledaliških odrih, odpirali vaške knjižnice. Središče vsega dogajanje so bile šole ali gasilski domovi.

 

Po drugi svetovni vojni je bil 1. januar 1946 mejnik za začetek organiziranega delovanja različnih kulturnih zvrsti pod okriljem Kulturnega ljudskega odbora: dramskih sekcij, pevskih skupin, lutkovnih ustvarjalcev.

 

Zbori so delovali kot moški, ženski in mešani, kasneje pa le kot mešani zbor z imenom DPD Svoboda Primskovo. Leta 1966 je bil ustanovljen moški pevski zbor Svoboda, leta 1976 še mešani pevski zbor in moški oktet. Delovali so pod vodstvom dolgoletne zborovodkinje Julke Mandeljc. Po ukinitvi moškega okteta leta 1983 in moškega zbora, se je mešani pevski zbor leta 1992 preimenoval v Musica vivo Kranj Primskovo, ki še danes ohranja bogato pevsko izročilo vseh glasbenih zvrsti.

 

Na Primskovem je razvejana in raznolika glasbena in folklorna tradicija, ki oživlja ljudske pesmi, plese in običaje ter tradicijo pritrkavanja na zvonove. Avtohtoni so cerkveni zbori župnije Kranj-Primskovo. Komorni zbor De profundis se je razvil iz dekliškega cerkvenega zbora leta 1990 in presegel krajevne okvire, čeprav še vedno deluje na Primskovem.

 

Akademska folklorna skupina Ozara deluje šest desetletij in je s svojim delovanjem prinesla bogato svežino in razigranost, ki je povezana s trdim delom in umetniškim entuziazmom njegovih članov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 3. julij 2009 / 07:00

Pogrešajo ga že teden dni

Medvode - Pred tednom dni je neznano kam izginil 61-letni Krištof Peklaj iz okolice Medvod, so sporočili s Policijske postaje Medvode. Od doma se je minuli petek dopoldne odpelja...

Objavljeno na isti dan


Kamnik / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Višja šola tudi v Kamniku

Po večletnih prizadevanjih se bo v Srednješolskem centru Rudolfa Maistra v naslednjem šolskem letu mogoče izobraževati tudi v višješolskih programih za poslovne sekretarje in komercialiste.

Tržič / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Otepajo se z dolgovi

"Iščemo rešitve, kako sanirati dolgove. Revizija poslovanja bo, če bo potrebna," je dejal tržiški župan Borut Sajovic.

Bohinj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Poezija za občinski kulturni praznik

Bohinjska Bistrica – Včeraj je bil v občini Bohinj občinski kulturni praznik, ki je posvečen leta 1838 na Brodu v Bohinju rojenemu slovenskemu pisatelju in satiriku dr. Janezu Mencingerju, k...

Kranj / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Obnova kapelice Pri žegnanem studencu

Kranj - »Cenim tisto, kar so naši predniki naredili z lastnimi rokami, in sem za ohranjanje kulturne dediščine. Zato sem se odločil za pobudo za restavriranje kapelice Pri žegnanem...

Šenčur / torek, 27. marec 2007 / 06:00

Proračun pod streho

V občini Šenčur za letošnje leto načrtujejo 6,9 milijona evrov odhodkov. Za investicije bo 39 odstotkov proračunskih sredstev.