Pater Marko Rupnik in župnik Mitja Štirn (Foto: Gorazd Kavčič)

Mozaik patra Rupnika v kranjski cerkvi

V cerkvi sv. Modesta v Kranju je prejšnji teden dokončal mozaik sloviti umetnik, pater Marko Ivan Rupnik, znan po svojih umetninah v Rimu, Lurdu, Fatimi ... Na steni kranjske cerkve je upodobil motiv pokristjanjevanja Slovencev.

Jezuit Marko Ivan Rupnik, teolog in slikar, je eden najbolj priznanih slovenskih mozaičarjev. Petnajst let že vodi atelje duhovne umetnosti Centro Aletti v Rimu. Skupaj s sodelavci je izdelal številne mozaike po vsej Evropi, pa tudi v Siriji in ZDA. Med najpomembnejše sodi mozaik v kapeli Odrešenikove matere v Rimu. Za svoje najpomembnejše delo je leta 2000 dobil Prešernovo nagrado. Tudi v Sloveniji je nekaj njegovih mozaikov, med drugim tudi na ljubljanskih Žalah. Zadnja leta pa pravi, da je njegov največji projekt projekt bazilika sv. Patra Pija z 2400 kvadratnih metrov mozaika.

»Šest let je minilo, odkar smo se z idejo o mozaiku za cerkev sv. Modesta obrnili na patra Rupnika. Že kmalu si je prišel ogledat cerkev, nekoliko dlje pa je trajalo, da je zamisel dozorela. Poleg tega je imel umetnik v delu več pomembnih projektov v svetovnih romarskih središčih, medtem pa smo mi skromno in ponižno čakali in dočakali,« je o tem, kako je najnovejša kranjska cerkev (zgrajena leta 1993) za poslikavo dobila tako pomembnega umetnika, dejal župnik Mitja Štirn. Navsezadnje je bilo to obdobje kar pravšnje, da so iz darov vernikov zbrali denar, dodaja župnik. Dela še niso povsem končana, pridejo še kamnoseška dela, v prihodnje nemara še križev pot, potem bo cerkvica s približno osemstočlanskim občestvom pri Vodovodnem stolpu, na Zlatem polju in v Struževem, dobila končno podobo.

Patra Marka Rupnika smo srečali zadnji dan, ko je v cerkvi s sodelavci končeval izdelavo mozaika. Kako da je ob velikih svetovno znanih projektih našel čas za kranjsko cerkev?

»S sodelavci z enako vnemo, intenzivnostjo in resnostjo delamo na pročelju bazilike v Lurdu, kjer smo na sceni sveta, ali pa v najbolj skriti gorski vasici. In dejansko se je tako tudi zgodilo. Ko smo namreč zaključili dela v Lurdu, smo šli takoj nato v majhno vasico s 180 prebivalci nad Bormiom v severni Italiji in tam delali z enakim navdušenjem in ljubeznijo kot v Lurdu,« je povedal pater Rupnik. Sam mozaik je bil postavljen v tednu dni, pred tem pa je s sodelavci delal v ateljeju, kjer najprej izdelajo podobe.

»Tu gre za podobo Kristusa križanega, kjer je precej golega telesa, in to je v naši viziji mozaika zelo zahtevno delo. Pokaže se, da je snov živa, dinamična, da ima svojo voljo, svojo dušo. Ko ta snov postane telo, postane izraz ljubezni. Potem se ne vidi več snovi, pač pa izraz ljubezni, dobrota spremeni snov,« pojasnjuje umetnik in dodaja, da takšno delo zahteva izredno koncentracijo. Pater Rupnik dela z zelo raznoliko ekipo. O njej pravi: »Smo iz devetih narodov in iz treh cerkva: pravoslavni, grško in rimskokatoličani. Ko sem nekoč eno od sodelavk vprašal, kateri od naših mozaikov se ji zdi najbolj močan, je po kratkem molku odvrnila: naša ekipa. Tudi to ima torej svoje sporočilo. Kjerkoli smo delali, so bili ljudje ganjeni, ko so videli način dela, odnos do dela, držo med nami. Dokler je tako, je smiselno delati za cerkev.« Motiv mozaika, ki so ga izdelali za cerkev sv. Modesta, je povezan s teologijo krsta. »Gre za sv. Modesta, ki je krstil slovenski narod, jaz pa sem skušal to povezati z našim slovenskim mitom pokristjanjevanja, ki ga je zapisal Prešeren v krstu pri Savici.«

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Radovljica / petek, 21. julij 2017 / 13:32

Predsednik Pahor med skavti

Skupaj z udeleženci skavtskega tabora, na katerem je letos več kot štiristo mladih iz vse Gorenjske, je predsednik države Borut Pahor v sredo urejal pešpot na Lisjak pri Radovljici.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 8. julij 2020 / 21:00

Diamantna Francka in Jernej Nunar

V soboto sta šestdeseto obletnico poroke slavnostno praznovala Francka in Jernej Nunar. Diamantna zakonca Nunar živita na Zgornji Beli pri Preddvoru. Francka šteje 82 let, Jernej pa jih je ravno dopol...

Cerklje na Gorenjskem / sreda, 8. julij 2020 / 20:57

Znani občinski nagrajenci v Cerkljah

Cerklje – Občinski svetniki so na junijski seji potrdili predlagane prejemnike občinskih nagrad in priznanj v občini Cerklje. Veliko plaketo bo letos prejela Veronika Sirc, malo plaketo pa Marjan L...

Slovenija / sreda, 8. julij 2020 / 20:57

Uporaba plačilnih kartic v tujini

Kje in kako menjati evre v kune, kako dvigovati kune na bankomatu na Hrvaškem ...

Tržič / sreda, 8. julij 2020 / 20:56

Povezani v dobrodelnosti

Rotary klub Tržič Naklo je imel zadnji sestanek v rotarijskem letu 2019/2020, Jožef Perne je verigo predal novemu predsedniku Antonu Kavčiču.

Kultura / sreda, 8. julij 2020 / 20:55

A Cuerdas – na strunah flamenka

Kranj – V petek ob 20. uri bo v Stolpu Škrlovec koncert A Cuerdas – na strunah flamenka. Trio prinaša spoj flamenka in tradicionalnih pesmi Iberskega in Balkanskega polotoka.