Tabletka tudi za mlada dekleta
O tem, kako pomembna je skrb za varno spolnost in kakšna kontracepcija je primerna za mlada dekleta, smo se pogovarjali s specialistko ginekologije in porodništva Anamarijo Petek, dr. med., iz Zdravstvenega doma Jesenice, kjer vodi posebno ginekološko ambulanto za mladostnice.
Kakšne vrste kontracepcija je najbolj primerna za mlada dekleta?
»Mladim dekletom vedno priporočam dvojno zaščito – kondome in hormonsko kontracepcijo. Vrst hormonske kontracepcije je več, od tabletk, obročkov, obližev ... Obenem jim položim na srce, naj – če že imajo spolne odnose – ne menjajo partnerjev, saj je mlada sluznica veliko bolj občutljiva za vnetja, tudi za okužbo s virusom HPV ... Vedno jih torej opozorim tudi na pomen varne spolnosti in na nevarnost spolno prenosljivih bolezni.«
Pa so dekleta, ki pridejo k vam v ambulanto, seznanjena z možnimi oblikami zaščite?
»Pred desetimi leti, ko smo odprli ambulanto za mladostnice, je bilo deklet, ki so prišla po kontracepcijo, bistveno manj. Danes pa so dekleta veliko bolj ozaveščena, večinoma že vedo, kakšne vrste zaščito jim lahko ponudim, k čemur je bržkone veliko prispeval internet, tudi mediji, o tem se več pogovarjajo ... Velikokrat pridejo, še preden imajo spolne odnose, in povedo, da jih načrtujejo ter da se želijo zaščititi. Tudi podatki o neželenih nosečnostih pri mladostnicah kažejo, da se njihovo število zmanjšuje in da se Slovenija po številu splavov med mladimi uvršča med evropske države z najnižjim deležem.«
Omenili ste več vrst hormonske kontracepcije ...
»Obstajata dve vrsti hormonske kontracepcije. Prva je kombinirana hormonska kontracepcija, ki vsebuje dva hormona, estrogen in progesteron. Dobi se v oblikah tabletk, obližev ali vaginalnega obročka. Druga vrsta pa je hormonska kontracepcija s samo enim hormonom, to je progesteronom, ki je namenjena zlasti ženskam z več rizičnimi dejavniki in za mlade pogosto ne pride v poštev. Poleg hormonske kontracepcije obstaja tudi diafragma, ki se jo uporablja vse manj, sperimicidi, ki pa so manj zanesljivi od hormonske kontracepcije, ali pa naravne metode, ki prav tako niso dovolj zanesljive, zlasti pri mladih dekletih, kjer je ciklus pogosto še nereden.«
Kako je s stranskimi učinki jemanja kontracepcijskih tablet, kako dolgo jih lahko jemljejo?
»Pacientke vedno opozorim na možne stranske učinke. Pri mladih so to denimo slabost, vmesne krvavitve, suha nožnica, depresija ... A ti stranski učinki so zelo redki. Obenem pa imajo tabletke tudi nekaj pozitivnih učinkov, uredijo neredno menstruacijo, zmanjšajo jakost krvavitve, redkejše so bolečine ob menstruaciji. Tabletke lahko jemljejo nepretrgoma, če le ni kontraindikacij. Ob tem pa jih vedno tudi opozorim, da tabletke morajo jemati tako, kot piše v navodilih, in da ne smejo pozabljati na jemanje, ker drugače ne zagotavljajo kontracepcijskega učinka.«