O duševnem zdravju kar glasno
"S tem ko nudimo psiho-socialno pomoč drugim družinskim članom družine, omogočimo tudi uspešnejšo rehabilitacijo bolnikov po vrnitvi iz institucij," pravi Tatjana Gričar.
HUMANA – Združenje svojcev pri skrbi za mentalno zdravje je prva organizacija svojcev psihiatričnih bolnikov pri nas in izhaja iz konkretnih vsakodnevnih težav in potreb. Pred nekaj dnevi so v prostorih na Oldhamski 14 v Kranju obeležili desetletnico delovanja. »Društvo je nastalo na osnovi težke situacije, s katero se srečujejo svojci duševno bolnih, z namenom skrbi in podpore družinskim članom obolelih, saj so pogosto izčrpani od kroničnega stresa, ki vodi v depresijo, izgorevanje in psihosomatiko. Družina se mnogokrat izolira in prekine zunanje stike, spremenijo se vloge posameznih članov in družina ne nudi več občutka varnosti in pripadnosti. S tem ko nudimo psiho-socialno pomoč drugim družinskim članom družine, omogočimo tudi uspešnejšo rehabilitacijo bolnikov po vrnitvi iz institucij, hkrati pa se v razbremenjenih družinskih odnosih manjša tveganje za ponovitev bolezni,« je povedala Tatjana Gričar, predsednica društva Humana, ki je izpostavila tudi poglavitna programa društva: »Aktivnosti Združenja HUMANA zajemajo rehabilitacijsko in komunikacijsko povezavo svojcev, ki jih izvajamo skozi program Centra za svetovanje, združevanje in pomoč svojcem oseb s psihozo ter skozi delovni center za uporabnike psihiatričnih uslug. Mnenja svojcev so namreč enotna in podpirajo dejstva, da si bolniki le z delom lahko povrnejo zdravje in samozaupanje v lastne sposobnosti ter vključitev v družbo.«
Nacionalni program duševnega zdravja
Društvo Humana je ustanovilo Odbor svojcev oseb s težavami v duševnem zdravju Slovenije, ki se je zelo angažiralo za sprejem Zakona o duševnem zdravju (leta 2008). »Naše aktivnosti še niso končane, zakon je tudi osnova za pripravo Nacionalnega programa duševnega zdravja, a je ta še daleč od realizacije, preko Koordinacije NVO si prizadevamo za čimprejšnji sprejem. Pogrešamo večjo vključitev svojcev pri vseh aktivnostih, saj bi bili tako še močnejši in uspešnejši,« je povedala Nada Šimenc iz Društva Humana.
Deset let Društva Humana
»Ustanovitev društva pred desetimi leti je bila povezana z ambicioznimi cilji, ki bi združili svojce bolnikov in jih povezali s skupnimi interesi. Prav tako smo si zastavili cilje, ki bi bolnike in tiste nezaposlene, ki ne morejo dobiti službe, zaposlili, jim vlili motivacijo za delo in hkrati omogočili druženje z občutkom odgovornosti in veselja do življenja,« je povedala ustanovna članica društva Marinka Janša Hribernik.
Odnosi se z boleznijo spremenijo
Ko se v družini pojavi duševna bolezen s težjo diagnozo, se odnosi v družini spremenijo, poruši se obstoječi način sobivanja, pojavijo se hude stiske. Različni preventivni programi s ciljem krepitve zdravja za svojce obolelih so del prizadevanj društva Humana, poudari predsednica društva Tatjana Gričar in, kot še doda: »Humana je pravnomočni član mednarodne Evropske federacije združenj svojcev duševno bolnih (EUFAMI). Kot predstavnica NVO Slovenije sem član njihovega upravnega odbora. Sodelujemo na mednarodnih konferencah in izvajamo poenoten program.«