Višjih tarif še ne bo
Minister Zalar je odvetnikom predstavil glavne zakonodajne novosti.
Bled – Tokratnega tradicionalnega dneva slovenskih odvetnikov sta se med drugim udeležila tudi minister za pravosodje Aleš Zalar in ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Osrednja tema letošnjega srečanja se je nanašala na odvetništvo kot del pravosodja. Zalar je zbranim odvetnicam in odvetnikom predstavil aktivnosti, ki so v zadnjem letu potekale na ministrstvu za pravosodje v zvezi s pripravo predpisov s področja odvetništva in nekaterih drugih, z njimi povezanih področij.
Minister je uvodoma spregovoril o predlogu novele zakona o odvetništvu, katerega je v zakonodajni postopek vložila skupina opozicijskih poslancev. Ob tem je dejal, da se s predlogom ne strinjata niti vlada niti Odvetniška zbornica Slovenije. Po besedah ministra je sporna predvsem predlagana omejitev neposrednega prehajanja sodnikov in državnih tožilcev med odvetnike, saj gre pri tem za nesorazmeren poseg v ustavo, ki opredeljuje svobodo dela in katerega omejitve so dopustne le zaradi varstva pravic drugega.
V nadaljevanju se je minister dotaknil tudi sprememb, ki bodo vplivale na delo odvetnikov in jih prinašata Zakon o dedovanju in Zakon o notariatu, pri čemer je omenil, da bo ministrstvo za pravosodje proučilo vprašanje pristojnosti notarja v primerih, ko ta sestavlja zasebne listine. Na srečanju je odgovoril tudi na vprašanje glede odvetniške tarife in ponovil že večkrat poudarjeno, da dokler bo trajala gospodarska kriza, soglasja k predlogu zvišanja odvetniške tarife ne more podati.
V zvezi s predlogom sprememb in dopolnitev Statuta Odvetniške zbornice Slovenije je minister Zalar poudaril, da so spremembe nujne zaradi uskladitev z zadnjo novelo Zakona o odvetništvu. Odgovorne predstavnike Odvetniške zbornice je pozval, naj ministrstvu za pravosodje čim prej posredujejo predlog sprememb in dopolnitev statuta, da ga bo ministrstvo nato lahko poslalo v obravnavo in soglasje vladi.
Ker je trenutno v postopku sprejema v državnem zboru predlog Družinskega zakonika, na ministrstvu za pravosodje že potekajo aktivnosti v zvezi s pripravo sprememb postopkovnih zakonov, ki bodo zaradi sprejetja zakonika nujno potrebne, in sicer spremembe Zakona o nepravdnem postopku in Zakona o pravdnem postopku (ZPP). Po besedah ministra se bodo ob tej priložnosti v novelo ZPP vključile tudi nekatere druge spremembe.