Umijmo se z milnico
Navadna milnica, rastlinica velikih belih ali rožnatih, prijetno dišečih cvetov, se bo najbolj izkazala pri suhem kašlju, pri slabem delovanju prebavnih žlez, pri lenem črevesju ... Iz nje si lahko pripravimo tudi kopel za odpravljanje kožnih lišajev ... No, če nam zmanjka mila, se z njeno korenino lahko tudi povsem dostojno umijemo.
Pena, pena in še več pene
Če se sprašujete, odkod je navadna milnica (Saponaria officinalis) dobila ime, predlagam, da korenino milnice namočite v vodi. Presenetila vas bo močno penasta raztopina, ki se bo ob tem pojavila. Zatorej sploh ne preseneča podatek, da so v srednjem veku njene vodne izvlečke uporabljali kot nadomestek za milo, šampon ali pralno sredstvo. Restavratorji muzejev še danes uporabljajo milnico za čiščenje občutljivejših predmetov.
Jeseni kopljemo korenino
Milnica, ki ji ljudski jeziki pravijo tudi žajfje, žajfeno zelje, piperat ali blevica, izvira iz južne Evrope in jugozahodne Azije. Pri nas jo pogosto srečamo po rečnih logih, prodiščih in obrežjih. Zaradi izjemno lepega in dišečega cvetja je okras številnih vrtov. Ob času cvetenja nabiramo celo zelišče, jeseni in spomladi pa kopljemo korenine. Milnica je imela pomembno mesto rezervirano že v srednjeveških zeliščarskih bukvah, kjer jo opisujejo kot zdravilo za pospeševanje izkašljevanja in zdravljenje kožnih obolenj.
Saponini spodbujajo delovanje žlez
Glavna sestavina milnice so saponini, ki se ob stiku z vodo začnejo lužiti iz korenine. V zelišču je tudi nekaj flavonskih glikozidov in vitaminov. Za saponine velja, da dražijo sluznice in povečujejo izločanje vseh žlez prebavnega trakta in tudi bronhialnih žlez. Dr. Katja Galle-Toplak v Zdravilnih rastlinah na Slovenskem ugotavlja: »Ker saponini dražijo sluznice žrela in želodca, pride po živčni refleksni poti do povečanja bronhialnega izločka in lažjega izkašljevanja. Skupaj s flavonodi saponini delujejo tudi diuretično in rahlo odvajalno. Potrjen je tudi njihov učinek proti glivicam. Saponini s tem, da zmanjšajo površinsko napetost, omogočajo boljši sprejem zdravil ali hranljivih snovi preko črevesja v krvni obtok.«
Pri slabem delovanju trebušne slinavke
V tradicionalnem zdravilstvu so milnico od nekdaj uporabljali kot odlično sredstvo proti kašlju, zlasti suhemu. Čaj iz milnice spodbuja delovanje žlez, jeter (žolča), trebušne slinavke, kar pomaga predvsem sladkornim bolnikom. Pospešuje tudi delovanje želodca in črevesja. Obnese se kot blago odvajalo in sredstvo, ki rahlo žene na vodo. Na čaj milnice smejo pomisliti tudi ljudje, ki imajo leno črevesje in jih dajejo različna obolenja, povezana s presnovo. Ta čaj bo vsesplošno spodbudil delovanje žlez.
Stoji naj vsaj šest ur …
Čaj iz milnice pripravimo tako, da dve žlički posušene in narezane korenine namočimo v dveh decilitrih in pol hladne vode in pustimo, da stoji šest do osem ur, nato segrejemo do vretja. Pijemo do dvakrat na dan po eno skodelico čaja. Pri zmerni uporabi milnice ni pričakovati nezaželenih učinkov, prekomerno uživanje pa dražeče deluje na sluznice in lahko povzroči omotičnost, drisko ter bruhanje.
V čajnih mešanicah
Milnico pogosto uporabljamo v čajnih mešanicah za izkašljevanje, kjer ji družbo delajo trpotec, lipa, bezeg, vijolica … Znajde se tudi v čajni mešanici proti kuperozi, ki prizadene predvsem kožo na obrazu oziroma na licih in nosu. V ta namen si pripravimo prevretek iz korenine milnice, listov rožmarina, korenine potrošnika in regratove korenine.
Kopel odpravlja glivice
Za konec še nekaj besed o zunanji rabi milnice. Iz njenega čaja si lahko pripravimo kopel, ki odpravlja glivična obolenja, kožne lišaje in luskavico. Pri glivičnih obolenjih čaj razredčimo s kamiličnim čajem.